Co dělat, když člověka bolí nohy a musí ještě několik dlouhých minut čekat na tramvaj? V běžném případě si sedne na zastřešenou lavičku. Jenže na některých zastávkách lavičky nejsou nebo jsou obsazeny lidmi, kterým už třeba nohy tak dobře neslouží.

close Mezi cestujícími zvítězila varianta vodorovná ocelová trubka zoom_in

Ostravané si mohli vyzkoušet, že alespoň částečně lze dolním končetinám ulevit takzvanými oporami ke stání.

Například od roku 2012 už takové „opěrky" fungují na tramvajových zastávkách zrekonstruovaných Svinovských mostů. Dopravní podnik by chtěl podobné doplňkové opěrné prvky rozšířit i na další zastávky, proto je testoval na nástupišti Dům energetiky.

„Tyto jednoduché prvky zastávkového mobiliáře mohou cestujícím, čekajícím na svůj spoj, usnadnit pobyt na nástupištích. Umožňují se pohodlně opřít a ulevit tak alespoň částečně dolním končetinám," vysvětlil mluvčí dopravního podniku Miroslav Albrecht. Cestující si na tramvajové zastávce mohli vyzkoušet, která varianta opory jim nejvíce sedí, a pro tu pak hlasovat v anketě.

„Na nástupišti směrem do centra jsme zvolili řešení ze dvou samostatných opěradel umístěných na zábradlí, ve směru do Poruby jsme použili vodorovnou ocelovou trubku v délce jednoho pole zábradlí. Všechny instalované prvky jsou s povrchovou úpravou v barvě žluté, a zapadají tak do barevného řešení našich zastávek," přiblížil mluvčí DPO.

Cestující hlasovali jasně více než polovinu hlasů získala varianta B, tedy vodorovná ocelová trubka.

„Je to hodně praktické a jednoduché řešení, člověk se nemusí opírat o zábradlí, které je často zašpiněné. Určitě bych taková opěrátka uvítal na více zastávkách," sdělil Deníku jeden z cestujících, kteří včera odpoledne zrovna čekali na tramvaj.

Doplňkový opěrný mobiliář by měl být příští rok rozšířen například na zastávku Bedřicha Nikodéma.

„Nástupiště je tady pro lavičku příliš úzké. Jedná se ale skutečně pouze o doplňky ke stávajícímu vybavení na zastávkách. Opěrky nebudou tradiční lavičky nahrazovat nebo vytěsňovat," konstatoval mluvčí DPO Miroslav Albrecht.