Na jaře se významnou měrou podíleli na opatřeních souvisejících s koronavirovou pandemií. „Celníci se po boku policie vrátili na hraniční přechody. V nouzovém stavu byla činnost hlídek zaměřena především na kontrolu dokladů a povolení u osob překračujících hranici,“ uvedla Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj.

Celníci se v minulých měsících zaměřili i na daňové úniky. „Zajistili téměř dvě stě litrů neznačeného alkoholu, pětadvacet tisíc nekolkovaných cigaret a 2,7 tuny tabáku. Vše bez kolku, nezdaněné. Zabránili tak úniku na spotřební dani ve výší čtyřiašedesát milionů korun,“ řekla Zdobnická.

Alkohol a kuřivo se nacházely zejména v malých prodejnách, trafikách a tržnicích. Celníci je našli také při kontrolách vozidel. V jejich rukou skončily i drogy.

Hlídky odhalily i prodejce padělaného zboží. „U dvaceti případů porušení zákona bylo zajištěno devět set  kusů napodobenin světoznámých značek obuvi, oděvů a parfémů. V tomto týdnu celníci v jedné prodejně našli a zajistili napodobeniny 131 hraček. Ostatní padělky byly ukryty v kamenných obchodech nebo v zásilkách z východních zemí. Majitelům ochranných známek by prodejem tohoto zboží vznikla škoda ve výši přesahující dva miliony korun,“ doplnila Zdobnická.

Pozornost celníci věnovali i hazardním hrám. „Provedli celkem čtyřiatřicet kontrol zaměřených na provozování hazardních her bez platného povolení. Při těchto kontrolách bylo zadrženo 109 nelegálních technických zařízení – vědomostních her,“ uvedla Zdobnická.

S hlídkami se mohli potkat i řidiči na zpoplatněných komunikacích. Celníci odhalili bezmála čtyři sta hříšníků, kteří na silnice vyrazili bez potřebné dálniční známky. Motoristé na pokutách zaplatili téměř 400 tisíc korun.