Jeho cílem je připomenout 50. výročí historicky první akce tohoto druhu, která se do dějin zapsala jako Stonewall Riot, a upozornit, že o rovný přístup k LGBT (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby) lidem je i nadále potřeba aktivně usilovat.

„Před několika desítkami let byli účastníci původních demonstrací při boji za svá práva zatýkáni. Dnešní pochody hrdosti již však mnohdy nebývají vnímány jako protest, ale jako bujará veselice, přitom i v současné době se členové této komunity nezřídka potýkají s diskriminací,“ říká Magdaléna Michlová, jedna z organizátorek ostravského Pridu.

Začátek pochodu je v sobotu 17. srpna (14 hodin) na Masarykově náměstí, odkud se následně po trase Nádražní – Českobratrská – Sokolská třída vydají až do Komenského sadů. „Tam bude do večerních hodin probíhat doprovodný program v podobě proslovů, neformálních přednášek nebo hudebního vystoupení,“ pokračovala Michlová.

Po samotném pochodu bude účastníky v Komenského sadech čekat otevřený řečnický koutek nebo program dalších organizací a iniciativ, které pochod podpořily. „Občerstvení připraví dobrovolníci z ostravského kolektivu Food not Bombs, kteří pravidelně vaří pro lidi bez domova. Osvětu na téma bezpečného sexuálního chování zajistí organizace Rozkoš bez rizika a hudebně akci doprovodí několik muzikantů. Na místě bude také příležitost vyzdobit si svou plátěnou tašku a další možnosti kreativního vyžití,“ uvedla Michlová.

Samotný průvod ovšem není jedinou náplní Ostravského Pridu. „Zájemci se mohou těšit na debatu s názvem minorita v minoritě zaměřenou na queer příslušníky jiných menšin, a to v šapitó na Masarykově náměstí ve středu 7. srpna. O týden později je pak čeká promítání filmu Stonewall v Galerii Plato,“ dodala Michlová.