V uplynulých dnech začala demolice nevzhledných budek na konci Vojanovy ulice, která přechází ve Smetanovo náměstí. K zemi v následujících měsících půjdou všechny objekty, v nichž dříve bývaly trafika, asijské bistro, sázková kancelář či další pohostinská zařízení a služby. Demolice má skončit do března příštího roku.

Volné prostranství má připravit prostor pro budoucí zástavbu, kterou se nyní zabývají městští radní. „Jde o prioritu města dostavovat proluky v centru města architektonicky a uživatelsky hodnotnými projekty,“ řekla Deníku mluvčí města Andrea Vojkovská.

NOVÁ ČTVRŤ

V podstatě jde o předzvěst mnohem razantnějších změn v centru Ostravy. Už nyní tam na rozloze několika set metrů čtverečních vznikají nové fakulty pro Ostravskou univerzitu, rozšiřuje se rezidenční oblast na Karolině, s velkými změnami se počítá na Černé louce.

close U výstaviště Černá louka pokračuje demolice budov, listopad 2020 v Ostravě. info Zdroj: Deník / Vladimír Pryček zoom_in

Všechny tyto projekty a části města má navíc propojit takzvaná Nová Pivovarská ulice, ve stručnosti řečeno půjde o novou spojnici mezi Černou louku s Karolinou. Vzniknou upravené komunikace a kruhové objezdy, také dojde k prodloužení pěší zóny na Havlíčkově nábřeží a celkovému zkulturnění lokality.

Samotné nároží mezi divadly má být brzy důstojným místem v historickém centru. „Po demolici objektů vznikne nová lukrativní parcela. Věříme, že na jejím místě vyroste plnohodnotný objekt hodný umístění v centru města, v bezprostřední blízkosti vznikajících univerzit i rezidence Nové Lauby,“ uvedla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

MĚSTO ROZHODNE

Územní plán města počítá s uvolněným pozemkem o rozloze 635 metrů čtverečních pro smíšený způsob využití. „Může tam být postaven objekt pro bydlení a občanskou vybavenost. Nová zástavba doplní městskou strukturu této lokality a vytvoří kvalitní uliční prostor,“ dodala mluvčí Vojkovská s tím, že město nyní posuzuje nabídky investorů a jedná s nimi.

Podle informací Deníku, který má oba projekty k dispozici, se rozhoduje o tom, zda místo budek vznikne moderní hotel developerské společnosti Linkcity Czech Republic, který navrhla kancelář Adam Rujbr Architects. A nebo zda pozemek získá jiný soukromý investor, PH Rozvojová (PHR) a postaví zde rovněž zdařilý bytový dům z dílny projekční kanceláře Archiweb Radima Václavíka ze Slezské Ostravy.

JE UŽ JASNO?

Nejde jen o to, kdo nabídne větší kupní cenu za celý městský prostor, město podotýká, že hodnocení jsou vícekriteriální a významná je také architektonická kvalita budoucí stavby. Podle opozice by však už o budoucím využití lokality mohlo být rozhodnuto.

„Namísto projektu bytového domu radní upřednostnili výstavbu hotelu a město na základě tohoto rozhodnutí o podmínkách prodeje jedná jen se zájemcem o výstavbu hotelu,“ tvrdí opoziční zastupitel města Lukáš Semerák. Ať už vyroste mezi oběma divadly hotel či bytový dům, jde jednoznačně o další posunutí vzhledu ostravského centra.