„V centru bydlím odjakživa, ale přiznám se, že mě o víkendu ani nepadalo zajít na Masarykovo náměstí a sednout si zde do nějaké kavárny. Vlastně ani nevím, jestli je tady něco v neděli odpoledne otevřeno. Myslím si, že je to tím, že ve městě pracuji, takže jsem ve svém volnu ráda, když si udělám výlet někam do přírody, než abych chodila po rozžhaveném náměstí," uvedla osmadvacetiletá Petra Staňková z Ostravy.

Podle všeho stejně smýšlí i další Ostravané, mnoho z nich však ani neví, kde je o víkendu ve městě otevřeno. Tyto dva dny v týdnu tak do historického centra města zavítají spíše cizinci, přestože mají místní organizace návštěvníkům nabídnout mnoho co.

„Pokud je hezky, máme otevřeno každý víkend. Místní k nám však však prakticky nechodí. Nejvíce zákazníků je logicky Poláků," svěřil se mladý prodavač občerstvení v Poštovní ulici. Jeho slova potvrdila i Jana Rašíková z Cukrárny u Babičky.

„Oba volné dny máme otevřeno do šesté večerní. Častěji se u nás objeví zahraniční zákazník než Čech, ale určitě bych neřekla, že se centrum vylidňuje. Spíše všechno závisí na počasí. Když je hezky, chodí i více lidí," podotkla zodpovědná vedoucí cukrárny a dodala, že jejich podnik dokonce akceptuje i platbu polskými zlotými.

Multižánrové vyžití v Cooltouru

Stejně tak je v odpoledních hodinách otevřená i sousedící kavárna a restaurace Pod muzeem, kde dokonce i o víkendu podávají zvýhodněné obědové menu. Návštěvníci mohou do 17. hodiny navštívit i Ostravské muzeum v budově Staré radnice nebo Multižánrové centrum Cooltour, které přes prázdniny nabízí bohatý program Léta před Cooltourem, na jehož akce je vstup zdarma.

„Lidé opravdu do města moc nechodili, ale zlomilo se to a poslední dobou si zvykají navštěvovat akce, které pro ně zdarma pořádáme. Jsme multižánrové centrum, takže kromě kavárny se u nás promítá i v letním kině, hrají kapely a v galerii se vystavuje. Například v sobotu jsme pořádali první ročník pivního festiválku, na kterém se představily malé pivovárky z okolí. V pátek se zde předvedli zase milovníci poezie, na jejichž vystoupení dorazilo okolo šedesáti lidí. Na promítání v našem letním kině doposud dorazilo v průměru tak 120 diváků," popsal externí produkční Cooltouru Filip Košťálek. Od 8. do 15. srpna chystá Multižánrové centrum scénu pro současné umění Shakespeareoff, plnou koncertů, představení a tance pro návštěvníky zdarma, které by mělo vnést život do města také o víkendu.

Oživit centrum města se snaží i samotné vedení centrálního obvodu. „Pořádáme letní promítání u řeky v Komenského sadech, a to 30. července., 6. a 13. srpna, a před Minikinem v sobotu 2., 8., 9. a 15. srpna, dále taky autorské čtení celý měsíc od neděle 3. července do 3. srpna. v klubu Atlantik, promenádní koncert v neděli 24. srpna a oblíbenou kinematografii bratří Čadíků, a to od 25. do 30. srpna," přiblížila místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová.