VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

/FOTOGALERIE/ Starosta největšího a nejlidnatějšího ostravského obvodu Martin Bednář chystá na květen nebo červen veřejné setkání, na němž představí Urbanistickou studii Výškovické ulice. Tedy návrhu na proměnu prostoru mezi ulicemi Čujkovova a Svornosti, v jejímž středu je komplex Kotva. Proběhnout by měla nejpozději do roku 2022.

13.4.2018
SDÍLEJ:

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Foto: Deník / Sonnek Pavel

SERIÁL DENÍKU: JAK SE ŽIJE…
… V ZÁBŘEHU

Taxikář: Zábava u Kotvy směle konkuruje Stodolní

Radek Březina (37) sice bydlí v jiné části města, nicméně jeho výchozí pracovní stanoviště je u Zábavního centra Alexandrie - Loď. Odtud vozí kunčafty a má přehled, jak to tu žije… což je někdy docela síla!

„Pátky patří v Ostravě jasně Stodolní. Diskotéka v Lodi bývá poloprázdná, chodívají tam hlavně starší. Ale soboty? Davy a plno, řekl bych, že více lidí, než na té Stodolní,“ popisuje taxikář na jednom z nejznámějších štaflů ve městě.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Jeho víkendoví pasažéři se ostatně skládají – jako u kolegů v centru – i z obyvatel Karviné, Havířova, Opavska a Hlučínska (Prajzské) či Polska.

„Nejvíce kšeftů je ze soboty na neděli. A venku před Alexandrií v tu dobu taky nejvíce rušno. Není snad víkend, aby se tam neporvali a nepřijeli pak policajti,“ pokračuje jeden ze sedmi stabilních taxikářů v lokalitě využívajících též vlastní dispečerské služby.

NEPŘEHLÉDNĚTE Tento týden v novém vydání Ostravského týdeníku představujeme lokalitu Stodolní v centru města.
Týdeník vychází jako pravidelná příloha úterního vydání Moravskoslezského deníku a od středy je pak v prodeji samostatně s oblíbeným TV magazínem

Vzhledem k nabídce zábavního centra (disco, restaurace, bowling, dvě pivnice, pizzerie) je zde frekvence návštěvníků docela slušná.

„Když se Loď zavře, partyja, která chce zůstat, odtáhne naproti do Classic Parku a patří klidně do šesti hodin do rána. Nechápu, proč právě uprostřed toho postavili kostel? Stává se, že ráno jdou věřící na mši a míjejí se s opilci,“ říká taxikář. Naopak, vedlejší ubytovna – Hotel DMH – je podle něho v pohodě. Dělníci odtud ráno zmizí s auty do práce, večer s nimi zase zaplní parkoviště.

Obyvatelé a také živnostníci v okolí Alexandrie, Kotvy, Luny hovoří svorně o tom, že tady se zákazem heren ubyly problémy.

„Skončil hazard a situace se zlepšila,“ tvrdí Daniel Pavelek z Classic Parku. A víkendovou (ostatní dny je to prý slabší) zábavu u Kotvy shrnuje Vladimír Veselka: „U nás v Karviné je to hrůza! Tady máte nejlepší obsluhu na diskotékách a taky skvělou hudbu.“

Chystá se velká proměna Urbanistická studie, kterou dala zpracovat radnice Ostravy-Jihu, počítá s velkými proměnami okolí Kotvy. Dotknout se to má cest, chodníků i prostoru před kostelem Sv. Ducha. Architekti navrhují zajímavé vylepšení včetně laviček, odpadkových košů a stojanů na bicykly v jednotném provedení (a zrušení reklamních laviček), vytvoření klasického náměstí před kostelem – neprůjezdného pro auta – se zachováním spousty parkovacích míst. Dokonce by se mělo kousek posunout umělecké dílo před Kotvou, aby zde zřídili rampu pro vozíčkáře. Počítá se s také „intenzivním pásem zeleně“, krytými místy pro trhovce i odpočinkovou zónou. „Budeme se ptát občanů a diskutovat s nimi, zdali jim to bude vyhovovat, anebo to budou chtít jinak,“ poznamenává starosta obvodu Martin Bednář.

Letní sortiment neschovávají ani v zimě

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Hned při vstupu do prodejny Moravel v Kotvě redakční fotograf nostalgicky zavzpomíná na dětská léta. Hračky, sportovní či školní potřeby tu totiž mají dodnes.

„Zákazníci jsou za ty léta naučení chodit,“ vysvětluje vedoucí Jana Kohútová s tím, že v socialismu se obchodu říkalo „Drobné zboží“. Podnikatel, jenž ho pak koupil, se rozhodl jeho sortiment zachovat, udržovat a rozšířit. Ze suterénního skladu tedy vznikla další část s různým vybavením na sport a volný čas.

„Držíme nabídku. Například letní zboží – nafukovací lehátka, míče a další věci – mimo sezonu z nabídky nestahujeme. Řekněte, kde si tohle koupíte v zimě? V supermarketech zřejmě ne,“ upozorňuje vedoucí prodejny. Kromě ní z původních v Kotvě příliš nezůstalo – zmizely například lahůdky, elektro, galanterie, cukrárna (ta vznikla nová a chytila se), chybí ale i čistírna.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Trable jsou jen před cestu

Výzvy k vyklizení bytů, neprodloužení nájemních smluv, poslední výstrahy před výpovědí. Ale i pomoc sociálních pracovníků. Takto radnice Jihu řeší trable kupící se za Výškovickou ulicí na dohled od komplexu Kotva – v činžácích v takzvaných „ruských“ ulicích, kde bohužel nežijí zdaleka jen spořádaní lidé.

„Bydlím v půli cesty mezi Kotvou a náměstím SNP, kde jsem před jedenácti lety koupil družstevní byt a byl se životem v této lokalitě spokojen. Před pěti lety ale začaly drobné krádeže a pak je to už jen horší a horší. Okolo domu se ztrácí vše kovové, vykrádají se sklepy, není týdne, kdy by nebylo minimálně jedno okno rozbito a zaznamenán pokus o vloupání. Po ulicích se hlavně ve večerních hodinách pohybují divní lidé. Až se člověk skoro bojí chodit ven,“ píše radním jeden z místních usedlíků.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Na vině jsou podle něj obyvatelé ubytoven i bytů skupovaných prý „obchodníky s chudobou“. Mladší uvažují o přestěhování, starší si stýskají, že kdyby jim bylo méně let, stěhovali by se asi také… „O naší čtvrti si vykládají lidé i z ostatních částí Ostravy, že se z kdysi krásného Zábřehu stává ghetto nepřizpůsobivých,“ zlobí se občan.

Obvod tomu podle radní Markéty Langrové přihlížet nehodlá, proto v poslední době kontroluje jen v Čujkovově ulici celkem 269 bytů.

„Stále více si zde lidé stěžovali na nadměrný hluk a nepořádek i všeobecně se horšící podmínky soužití s problémovými sousedy,“ upřesňuje důvody. Pro deset nájemníků to znamená vystěhování, osm se musí začít chovat slušně, jinak dopadnou stejně. Dvakrát se neprodlužuje nájemní smlouva. A sociálka dostává k vyřešení hned čtyřicet dalších podnětů!

Poslední klasické kino

Luna, která je naproti kostela u Kotvy, je už posledním klasickým kinem v Ostravě. A představitelé radnice Jihu si jsou tohoto faktu dobře vědomi.

„Žádáme proto o dotaci na modernizaci kina Luna. To by mělo stát okolo 3,6 milionu korun, přičemž obvod by se na tom mohl podílet polovinou,“ vzkazuje mluvčí Gabriela Gödelová. Na podzim podle ní bude jasné, zdali projekt uspěje, a Luna tak získá kvalitní ozvučení korespondující s trojrozměrnou technologií projekce obrazu.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Představovačka – od ekopotravin po obsluhu nahoře bez

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Prodejna farmáře nabízí zdravé potraviny v Kotvě zatím pouze rok. „Čerstvé výrobky beru z farmy Štastná koza v Albrechticích u Bílovce,” prozrazuje provozovatel Jakub Pokluda. Klientela si už k němu cestu nachází, byť se nedá říci, že by zde neměl konkurenci – v komplexu totiž je i bylinkářství a obchůdek se zdravou výživou.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Luna je restaurace s kavárnou sídlící naproti Kotvě (nad jediným a posledním klasickým kinosálem v Ostravě). Přes týden zde jdou na odbyt samozřejmě meníčka. Personál říká, že hostům chutnají ze stabilní nabídky hovězí steaky či váleček z vepřové panenky ve slanině s pepřovou omáčkou.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Česká hospoda zůstává (spolu s restaurací Kotva na protilehlé straně komplexu) původními klasickými pivnicemi. Její šéf Daniel Pavelek zdůrazňuje řádnou „péči” o nošovické pivo, které čepují přímo z tanků. O přízeň štamgastů se starají i zajímavými akcemi – například čtvrtky s dvanáctkou za pětadvacet korun či nedělemi s obsluhou nahoře bez. Česká hospoda je součástí Classic Parku, k němuž patří v patře i bar a pizzerie. Co se pizzy týče, dá se zde natrefit na jumbo variantu se šedesáticentimetrovým průměrem za pouze za cenu obvyklé čtyřiceticentimetrové; to oceňují především rodiny.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Kotva je komplexem, v jehož rozhlehlých prostorách podniká kameník, švadlenka, několik bankovních i nebankovních institucí, zastavárny, secondhandy, opraváři mobilů či počítačů, galantérie, lékárna, rychlé občerstvení, solárium… Na chodníku se objevila i cedule lákající na korejskou specialitu kimchi (kimči). Herny však zůstávají zřejmě nadobro zavřené, platí zákaz hazardu.

Za kulturou i na tržnici

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

V nejbližším okolí Kotvy se příliš akcí nepořádá. Stačí však zajít o necelý kilometr východněji na Náměstí SNP, jež je společenským i kulturním srdcem Zábřehu. Především tady působí zavedený DK Akord s rozmanitou nabídkou (například ve čtvrtek 5. dubna od 19 hodin vystoupení skupiny Něžná noc v čele se zpěvačkou Blankou Šrůmovou z legendární Tiché dohody).

Živo je i na zdejší tržnici, termíny Farmářských trhů jsou 5. dubna, 3. května, 28. června, 12. července, 9. srpna, 13. září, 11. října, 29. listopadu a 20. prosince. Slezské rynky coby prezentační akce regionálních živnostníků budou 19. dubna, 17. května, 14. června, 26. července, 23. srpna, 27. září, 25. října, 15. listopadu a 13. prosince.

Autor: Radek Luksza

13.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 14 900 Kč Stavební klempíři Klempíř, pokrývač, zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava-Zábřeh, Výškovická 3052/38, práce se provádí na zakázkách v ČR., , 2 roky minimální praxe v požadovaném oboru, řidičský průkaz "B" výhodou, , , Benefity: stravenky, 25 dní dovolené, , Možnost i pracovního poměru, podle kvalifikace uchazeče.. Pracoviště: Bytprům, výrobní družstvo v ostravě, Varšavská, č.p. 1572, 709 00 Ostrava 9. Informace: Hopan, +420 602 720 827 7-17hod. Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 35 000 Kč Specialisté v oblasti řízení rizik Senior konzultant/ka fyzické ochrany. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Vítkovická 22, Moravská Ostrava, Kontakt: Svoje CV a motivační dopis zasílejte na e-mailovou adresu: KremenkovaL@fsc-ov.cz, Upozorňujeme na skutečnost, že budeme kontaktovat pouze uchazeče, kteří splní výše uvedené požadavky., , Náplň práce:, -zpracovávání dokumentace v oblasti fyzické ochrany (audity, posouzení, studie, interní řídící dokumentace klientů atd.);, -zpracování komplexních návrhů na implementaci fyzické ostrahy, organizačních a režimových opatření a systémů technické ochrany u klientů;, -provádění auditů a posuzování stavu bezpečnostních opatření v souladu s požadavky právních předpisů, technických norem, interní řídící dokumentace, pojistných podmínek apod.;, -návrh a koordinace činností řešící problematiku ochrany osob, majetku a informací u klientů (komplexní bezpečnostní servis);, -prezentace a školení v rámci realizace projektů u klientů., , Požadujeme:, -VŠ vzdělání v oblasti bezpečnosti či technického směru,, -praxi v oblasti fyzické ochrany, auditů, posouzení či analýz, -praxi v oblasti ochrany osob, majetku a informací,, -výborná znalost práce na počítači (Outlook, Word, Excel, PowerPoint, internet),, -řidičský průkaz skupiny "B", aktivní řidič,, -výborné organizační schopnosti a komunikační dovednosti,, -analytické schopnosti,, -ochota a smysl ke spolupráci,, -cílevědomost a pečlivost, , -odbornost a schopnost samostatné práce na projektech., , Nabízíme:, -stabilní zázemí největší poradenské společnosti v ČR působící v oblasti analýz a řešení bezpečnostních rizik, auditů, outsourcingu bezpečnostních služeb, vzdělávání a implementačních a konzultačních činností;, -vedení a zaškolení do produktů v oblasti fyzické ochrany;, -pravidelnou účast na odborných seminářích a konferencích;, -odpovídající platové podmínky;, -kariérní růst a další rozvoj ve společnosti;, -notebook a mobilní telefon;, -příjemný pracovní kolektiv;, -firemní benefity.. Pracoviště: F.s.c. bezpečnostní poradenství, a.s.,, Vítkovická, č.p. 1994, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lucie Křeménková, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 17 550 Kč Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Pracovník/ce v sociálních službách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17550 kč, mzda max. 18920 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prosím všechny zájemce, aby si přečetli podmínky pro přihlášení se do výběrové řízení, jež jsou uvedeny na webových stránkách městského obvodu (v odkaze pro další informace). Nezasílejte životopisy e-mailem, takto vás nemohu do výběrového řízení zařadit.. Pracoviště: Statutární město ostrava, pečovatelská služba, Nádražní, č.p. 970, 702 00 Ostrava 2. Informace: Daniela Durajová, +420 599 442 825. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: U Cementárny č.p. 1183, Ostrava - Vítkovice, V případě zájmu pište na e-mail. helcel@nabytek-helcel.cz. Pracoviště: Helcel nábytek s.r.o.;, U Cementárny, č.p. 1183, 703 00 Ostrava 3. Informace: Martin Helcel, .

Ilustrační foto.

Pozor na medvěda, varoval ostravický obecní úřad

Ředitel školy vysvětluje rodičům, že má opravdu svázané ruce, může jen posílat hlášení na policii, sociálku… Jako řešení navrhuje tlak na poslance na změnu školského zákona.
2 3

Inkluze v praxi: Ředitel školy prosí o radu, jak dostat nezvedence pryč!

Nový termín! Po prodloužené Rudné se má jezdit v létě 2020

Ledy tají? Jednání Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), Moravskoslezského kraje a Dušana Richtára, který dostavbu klíčového tahu roky bojkotuje, prý spějí ke zdárnému konci. Spory mají utichnout do konce roku a pak hurá stavět!

Zákeřný útok zanechá následky do konce života

Když letos na jaře paní Jiřina (70 let) krátce před polednem procházela ulicí Ruskou v Ostravě-Vítkovicích, netušila, že se jí za několik sekund změní život.

Řidiči, pozor! Za nesprávné použití mlhovek hrozí i pokuta

Když mají být zapnuté, nesvítí, když jich není zapotřebí, září jako lampionový průvod. Řeč je o mlhovkách, s jejichž používáním má problémy mnoho motoristů. Zejména v tomto období smogu, mlh, deště a očekávaného sněžení jde o otázku více než aktuální.  

V Ostravě startuje cestovatelsko-hudební festival Podzimní Ozvěny

Více než 60 cestopisných přednášek z celého světa, besed, filmů, workshopů a koncertů nabídne již 17. ročník cestovatelsko-hudebního festivalu OZVĚNY, který ve čtvrtek začíná v Ostravě. Několikadenní program uzavře v pondělí 19. listopadu recitál folkové legendy Jaroslava Samsona Lenka.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT