VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

/FOTOGALERIE/ Starosta největšího a nejlidnatějšího ostravského obvodu Martin Bednář chystá na květen nebo červen veřejné setkání, na němž představí Urbanistickou studii Výškovické ulice. Tedy návrhu na proměnu prostoru mezi ulicemi Čujkovova a Svornosti, v jejímž středu je komplex Kotva. Proběhnout by měla nejpozději do roku 2022.

13.4.2018
SDÍLEJ:

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Foto: Deník / Sonnek Pavel

SERIÁL DENÍKU: JAK SE ŽIJE…
… V ZÁBŘEHU

Taxikář: Zábava u Kotvy směle konkuruje Stodolní

Radek Březina (37) sice bydlí v jiné části města, nicméně jeho výchozí pracovní stanoviště je u Zábavního centra Alexandrie - Loď. Odtud vozí kunčafty a má přehled, jak to tu žije… což je někdy docela síla!

„Pátky patří v Ostravě jasně Stodolní. Diskotéka v Lodi bývá poloprázdná, chodívají tam hlavně starší. Ale soboty? Davy a plno, řekl bych, že více lidí, než na té Stodolní,“ popisuje taxikář na jednom z nejznámějších štaflů ve městě.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Jeho víkendoví pasažéři se ostatně skládají – jako u kolegů v centru – i z obyvatel Karviné, Havířova, Opavska a Hlučínska (Prajzské) či Polska.

„Nejvíce kšeftů je ze soboty na neděli. A venku před Alexandrií v tu dobu taky nejvíce rušno. Není snad víkend, aby se tam neporvali a nepřijeli pak policajti,“ pokračuje jeden ze sedmi stabilních taxikářů v lokalitě využívajících též vlastní dispečerské služby.

NEPŘEHLÉDNĚTE Tento týden v novém vydání Ostravského týdeníku představujeme lokalitu Stodolní v centru města.
Týdeník vychází jako pravidelná příloha úterního vydání Moravskoslezského deníku a od středy je pak v prodeji samostatně s oblíbeným TV magazínem

Vzhledem k nabídce zábavního centra (disco, restaurace, bowling, dvě pivnice, pizzerie) je zde frekvence návštěvníků docela slušná.

„Když se Loď zavře, partyja, která chce zůstat, odtáhne naproti do Classic Parku a patří klidně do šesti hodin do rána. Nechápu, proč právě uprostřed toho postavili kostel? Stává se, že ráno jdou věřící na mši a míjejí se s opilci,“ říká taxikář. Naopak, vedlejší ubytovna – Hotel DMH – je podle něho v pohodě. Dělníci odtud ráno zmizí s auty do práce, večer s nimi zase zaplní parkoviště.

Obyvatelé a také živnostníci v okolí Alexandrie, Kotvy, Luny hovoří svorně o tom, že tady se zákazem heren ubyly problémy.

„Skončil hazard a situace se zlepšila,“ tvrdí Daniel Pavelek z Classic Parku. A víkendovou (ostatní dny je to prý slabší) zábavu u Kotvy shrnuje Vladimír Veselka: „U nás v Karviné je to hrůza! Tady máte nejlepší obsluhu na diskotékách a taky skvělou hudbu.“

Chystá se velká proměna Urbanistická studie, kterou dala zpracovat radnice Ostravy-Jihu, počítá s velkými proměnami okolí Kotvy. Dotknout se to má cest, chodníků i prostoru před kostelem Sv. Ducha. Architekti navrhují zajímavé vylepšení včetně laviček, odpadkových košů a stojanů na bicykly v jednotném provedení (a zrušení reklamních laviček), vytvoření klasického náměstí před kostelem – neprůjezdného pro auta – se zachováním spousty parkovacích míst. Dokonce by se mělo kousek posunout umělecké dílo před Kotvou, aby zde zřídili rampu pro vozíčkáře. Počítá se s také „intenzivním pásem zeleně“, krytými místy pro trhovce i odpočinkovou zónou. „Budeme se ptát občanů a diskutovat s nimi, zdali jim to bude vyhovovat, anebo to budou chtít jinak,“ poznamenává starosta obvodu Martin Bednář.

Letní sortiment neschovávají ani v zimě

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Hned při vstupu do prodejny Moravel v Kotvě redakční fotograf nostalgicky zavzpomíná na dětská léta. Hračky, sportovní či školní potřeby tu totiž mají dodnes.

„Zákazníci jsou za ty léta naučení chodit,“ vysvětluje vedoucí Jana Kohútová s tím, že v socialismu se obchodu říkalo „Drobné zboží“. Podnikatel, jenž ho pak koupil, se rozhodl jeho sortiment zachovat, udržovat a rozšířit. Ze suterénního skladu tedy vznikla další část s různým vybavením na sport a volný čas.

„Držíme nabídku. Například letní zboží – nafukovací lehátka, míče a další věci – mimo sezonu z nabídky nestahujeme. Řekněte, kde si tohle koupíte v zimě? V supermarketech zřejmě ne,“ upozorňuje vedoucí prodejny. Kromě ní z původních v Kotvě příliš nezůstalo – zmizely například lahůdky, elektro, galanterie, cukrárna (ta vznikla nová a chytila se), chybí ale i čistírna.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Trable jsou jen před cestu

Výzvy k vyklizení bytů, neprodloužení nájemních smluv, poslední výstrahy před výpovědí. Ale i pomoc sociálních pracovníků. Takto radnice Jihu řeší trable kupící se za Výškovickou ulicí na dohled od komplexu Kotva – v činžácích v takzvaných „ruských“ ulicích, kde bohužel nežijí zdaleka jen spořádaní lidé.

„Bydlím v půli cesty mezi Kotvou a náměstím SNP, kde jsem před jedenácti lety koupil družstevní byt a byl se životem v této lokalitě spokojen. Před pěti lety ale začaly drobné krádeže a pak je to už jen horší a horší. Okolo domu se ztrácí vše kovové, vykrádají se sklepy, není týdne, kdy by nebylo minimálně jedno okno rozbito a zaznamenán pokus o vloupání. Po ulicích se hlavně ve večerních hodinách pohybují divní lidé. Až se člověk skoro bojí chodit ven,“ píše radním jeden z místních usedlíků.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Na vině jsou podle něj obyvatelé ubytoven i bytů skupovaných prý „obchodníky s chudobou“. Mladší uvažují o přestěhování, starší si stýskají, že kdyby jim bylo méně let, stěhovali by se asi také… „O naší čtvrti si vykládají lidé i z ostatních částí Ostravy, že se z kdysi krásného Zábřehu stává ghetto nepřizpůsobivých,“ zlobí se občan.

Obvod tomu podle radní Markéty Langrové přihlížet nehodlá, proto v poslední době kontroluje jen v Čujkovově ulici celkem 269 bytů.

„Stále více si zde lidé stěžovali na nadměrný hluk a nepořádek i všeobecně se horšící podmínky soužití s problémovými sousedy,“ upřesňuje důvody. Pro deset nájemníků to znamená vystěhování, osm se musí začít chovat slušně, jinak dopadnou stejně. Dvakrát se neprodlužuje nájemní smlouva. A sociálka dostává k vyřešení hned čtyřicet dalších podnětů!

Poslední klasické kino

Luna, která je naproti kostela u Kotvy, je už posledním klasickým kinem v Ostravě. A představitelé radnice Jihu si jsou tohoto faktu dobře vědomi.

„Žádáme proto o dotaci na modernizaci kina Luna. To by mělo stát okolo 3,6 milionu korun, přičemž obvod by se na tom mohl podílet polovinou,“ vzkazuje mluvčí Gabriela Gödelová. Na podzim podle ní bude jasné, zdali projekt uspěje, a Luna tak získá kvalitní ozvučení korespondující s trojrozměrnou technologií projekce obrazu.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Představovačka – od ekopotravin po obsluhu nahoře bez

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Prodejna farmáře nabízí zdravé potraviny v Kotvě zatím pouze rok. „Čerstvé výrobky beru z farmy Štastná koza v Albrechticích u Bílovce,” prozrazuje provozovatel Jakub Pokluda. Klientela si už k němu cestu nachází, byť se nedá říci, že by zde neměl konkurenci – v komplexu totiž je i bylinkářství a obchůdek se zdravou výživou.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Luna je restaurace s kavárnou sídlící naproti Kotvě (nad jediným a posledním klasickým kinosálem v Ostravě). Přes týden zde jdou na odbyt samozřejmě meníčka. Personál říká, že hostům chutnají ze stabilní nabídky hovězí steaky či váleček z vepřové panenky ve slanině s pepřovou omáčkou.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Česká hospoda zůstává (spolu s restaurací Kotva na protilehlé straně komplexu) původními klasickými pivnicemi. Její šéf Daniel Pavelek zdůrazňuje řádnou „péči” o nošovické pivo, které čepují přímo z tanků. O přízeň štamgastů se starají i zajímavými akcemi – například čtvrtky s dvanáctkou za pětadvacet korun či nedělemi s obsluhou nahoře bez. Česká hospoda je součástí Classic Parku, k němuž patří v patře i bar a pizzerie. Co se pizzy týče, dá se zde natrefit na jumbo variantu se šedesáticentimetrovým průměrem za pouze za cenu obvyklé čtyřiceticentimetrové; to oceňují především rodiny.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Kotva je komplexem, v jehož rozhlehlých prostorách podniká kameník, švadlenka, několik bankovních i nebankovních institucí, zastavárny, secondhandy, opraváři mobilů či počítačů, galantérie, lékárna, rychlé občerstvení, solárium… Na chodníku se objevila i cedule lákající na korejskou specialitu kimchi (kimči). Herny však zůstávají zřejmě nadobro zavřené, platí zákaz hazardu.

Za kulturou i na tržnici

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

V nejbližším okolí Kotvy se příliš akcí nepořádá. Stačí však zajít o necelý kilometr východněji na Náměstí SNP, jež je společenským i kulturním srdcem Zábřehu. Především tady působí zavedený DK Akord s rozmanitou nabídkou (například ve čtvrtek 5. dubna od 19 hodin vystoupení skupiny Něžná noc v čele se zpěvačkou Blankou Šrůmovou z legendární Tiché dohody).

Živo je i na zdejší tržnici, termíny Farmářských trhů jsou 5. dubna, 3. května, 28. června, 12. července, 9. srpna, 13. září, 11. října, 29. listopadu a 20. prosince. Slezské rynky coby prezentační akce regionálních živnostníků budou 19. dubna, 17. května, 14. června, 26. července, 23. srpna, 27. září, 25. října, 15. listopadu a 13. prosince.

Autor: Radek Luksza

13.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 14900 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Na Jánské 1869/56, Slezská Ostrava, Kontakt osobně po předchozí tel. domluvě 596 235 967., , Nástup IHNED. , Pracovní doba od 7:00 do 15:30 hod. ve Slezské Ostravě (Hranečník). , Pracovní poměr na dobu neurčitou., , Požadované dovednosti:, -Vyučení v oboru nebo alespoň v příbuzném oboru nebo praxe alespoň 2 roky., , Nabízíme:, -odpovídající mzdové ohodnocení, -prémie ve výši 0 % - 50 % ze základní mzdy, -samostatnou a zodpovědnou práci, -práce po celé roční období, -dobré firemní zázemí. Pracoviště: Stavby complet s.r.o., Na Jánské, č.p. 1869, 710 00 Ostrava 10. Informace: Daniela Riedlová, +420 596 235 967.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 18 000 Kč

Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Koordinátor/ka - Office Coordinator. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Jaklovecká 1379/9, 710 00 Ostrava - Slezská Ostrava, V případě, že Vás naše nabídka zaujala a máte o pozici zájem, není nic jednoduššího než nám dát vědět a zaslat svůj životopis a souhlas se zpracováním osobních údajů na následující emailovou adresu: kariera@data-servis.eu, , Společnost Data Servis se zabývá spotřebitelskými průzkumy a působí na trhu již 20 let. V rámci rozšiřování našeho týmu v současné době hledáme posilu do týmu na pozici: , OFFICE COORDINATOR , , Co bude Vašim úkolem a co se od Vás očekává? , - koordinace činností jednotlivých oddělení, administrace projektů, organizace a management lidí, zajištění chodu kanceláře , , Čím nás zaujmete? , - požadujeme min. SŠ, VŠ vzdělání , - perfektní znalosti MS Office , - organizačními a komunikačními schopnostmi , - schopnost logického a analytického myšlení , - rozumíte anglickému jazyku a jste schopni orientovat se v anglických pojmech , - řidičský průkaz skupiny B (aktivní řidič) , - zkušenostmi v administrativě a v koordinaci procesů, lidí , - rádi pracujete v kolektivu a spolupracujete s ostatními , , A co pro Vás máme my? , - práci pro stabilní a renomovanou společnost v oblasti průzkumů trhu , - práci na hlavní pracovní poměr , - příjemné pracovní prostředí, přátelský tým , - práci v příjemné, klidné lokalitě 5 minut od centra Ostravy , - částečně pružnou pracovní dobu , - odměnu odpovídající výkonu , - zaměstnanecké benefity a finanční bonusy za odvedenou práci , - možnost profesního vzdělávání , , Souhlas s poskytnutím osobní údajů: , V souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v platném znění, souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které jsem společnosti Data Servis informace s.r.o. poskytl v souvislosti s žádostí o přijetí do zaměstnání. , , Benefity: nápoje na pracovišti zdarma.. Pracoviště: Data servis - informace s.r.o.;, Jaklovecká, č.p. 1379, 710 00 Ostrava 10. Informace: Andrea Mecnerová, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocný/á kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: ZamK, Pracoviště: Hypermarket Albert, Horní 283/87, Ostrava - Dubina, Kontakt: osobně po předchozí dolmuvě (tel.: 608 823 688, e-mail: Hankadangova@email.cz, , Jde o práci ve vietnamské restauraci. , , Požadujeme znalost vietnamských postupů při přípravě jídel. Praxe ve vietnamské restauraci 2 roky.. Pracoviště: Habi plus s.r.o., hypermarket albert, ostrava - dubina, Horní, č.p. 283, 700 30 Ostrava 30. Informace: Thi Thanh Hang Dang, +420 608 823 688.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 22 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Technický pracovník/ce - konstruktér/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Nad Porubkou 2223/29, Ostrava - Poruba, Máte-li chuť pracovat v našem týmu, zašlete nám profesní životopis na e-mail: machna.andrea@melon.cz, vybrané uchazeče budeme zvát k osobnímu pohovoru., , Požadujeme:, • dobrou znalost výrobní dokumentace, • praxe v oboru vítána, • uživatelskou znalost práce na PC, • znalost CAD 3D software, • znalost tvorby výrobní dokumentace, • výhoda znalost elektroprojekce, • AJ/NJ výhodou (není podmínkou), • předpoklady pro týmovou spolupráci, • řidičský průkaz sk. B výhodou, • flexibilitu,, • bezúhonnost,, • samostatnost,, • výhodou je změněná pracovní schopnost,, • navýšení platu o 30% dle zapracování a výkonu, , Nabízíme:, • zázemí stabilní společnosti, • zaměstnanecké benefity, • odpovídající finanční ohodnocení (22 000 – 30 000 Kč), • jednosměnný provoz, • práce na HPP, • nástup možný IHNED, , Pracovní náplň:, • práce SW INVENTOR, CAD, • konstrukční návrhy, nerezová výroba, • možnost vedení vlastních projektů, • tvorba technické dokumentace, vypracovávání technických popisů a návodů k používání, • příprava výrobní dokumentace. Pracoviště: Melon s.r.o. ostrava - poruba, Nad Porubkou, č.p. 2223, 708 00 Ostrava 8. Informace: Andrea Machná, +420 733 745 009.


Komentovaná prohlídka s průvodcem Julkem opuštěným ostravským ghettem.
11

První prohlídka Pragulic v Ostravě aneb Opuštěné romské ghetto

Houby. Ilustrační foto.
17

Která houba vás otrávila? V Ostravě to určí jednoznačně

Colours of Ostrava: pivo levnější než Kofola

FOTOGALERIE/ Letošní „Coloursy“ jsou ve své polovině. Po úvodním propršeném dni včera nastalo před předpovídanými tropy v závěru týdne ideální festivalové počasí.

Petr Fiala pro Deník v Ostravě: Snažím se jít s ODS jinou cestou

ROZHOVOR/ Festival Colours of Ostrava láká už řadu let nejen turisty, umělce, sportovce, ale také české politické špičky. Čtvrtečním hostem diskusního fóra Meltingpot, které probíhá v rámci festivalu, byl i šéf ODS a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala.

Ostrava představila multifunkční muzeum dopravy

Hlavní nádraží v Přívoze jako důstojná vstupní brána do města a před ním muzeum hromadné dopravy s multifunkčním parkem. 

Povodí: nejste tady jediní! Vodáci: na přípravy bylo dost času!

Rozhodnutí Povodí Odry (POD) o zrušení sjezdu řeky Moravice se vodákům nelíbí. POD argumentuje suchem, vodáci tvrdí, že příprava sjezdu byla nedostatečná.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT