VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

/FOTOGALERIE/ Starosta největšího a nejlidnatějšího ostravského obvodu Martin Bednář chystá na květen nebo červen veřejné setkání, na němž představí Urbanistickou studii Výškovické ulice. Tedy návrhu na proměnu prostoru mezi ulicemi Čujkovova a Svornosti, v jejímž středu je komplex Kotva. Proběhnout by měla nejpozději do roku 2022.

13.4.2018
SDÍLEJ:

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Foto: Deník / Sonnek Pavel

Taxikář: Zábava u Kotvy směle konkuruje Stodolní

Radek Březina (37) sice bydlí v jiné části města, nicméně jeho výchozí pracovní stanoviště je u Zábavního centra Alexandrie - Loď. Odtud vozí kunčafty a má přehled, jak to tu žije… což je někdy docela síla!

„Pátky patří v Ostravě jasně Stodolní. Diskotéka v Lodi bývá poloprázdná, chodívají tam hlavně starší. Ale soboty? Davy a plno, řekl bych, že více lidí, než na té Stodolní,“ popisuje taxikář na jednom z nejznámějších štaflů ve městě.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Jeho víkendoví pasažéři se ostatně skládají – jako u kolegů v centru – i z obyvatel Karviné, Havířova, Opavska a Hlučínska (Prajzské) či Polska.

„Nejvíce kšeftů je ze soboty na neděli. A venku před Alexandrií v tu dobu taky nejvíce rušno. Není snad víkend, aby se tam neporvali a nepřijeli pak policajti,“ pokračuje jeden ze sedmi stabilních taxikářů v lokalitě využívajících též vlastní dispečerské služby.

NEPŘEHLÉDNĚTE Tento týden v novém vydání Ostravského týdeníku představujeme lokalitu Stodolní v centru města.
Týdeník vychází jako pravidelná příloha úterního vydání Moravskoslezského deníku a od středy je pak v prodeji samostatně s oblíbeným TV magazínem

Vzhledem k nabídce zábavního centra (disco, restaurace, bowling, dvě pivnice, pizzerie) je zde frekvence návštěvníků docela slušná.

„Když se Loď zavře, partyja, která chce zůstat, odtáhne naproti do Classic Parku a patří klidně do šesti hodin do rána. Nechápu, proč právě uprostřed toho postavili kostel? Stává se, že ráno jdou věřící na mši a míjejí se s opilci,“ říká taxikář. Naopak, vedlejší ubytovna – Hotel DMH – je podle něho v pohodě. Dělníci odtud ráno zmizí s auty do práce, večer s nimi zase zaplní parkoviště.

Obyvatelé a také živnostníci v okolí Alexandrie, Kotvy, Luny hovoří svorně o tom, že tady se zákazem heren ubyly problémy.

„Skončil hazard a situace se zlepšila,“ tvrdí Daniel Pavelek z Classic Parku. A víkendovou (ostatní dny je to prý slabší) zábavu u Kotvy shrnuje Vladimír Veselka: „U nás v Karviné je to hrůza! Tady máte nejlepší obsluhu na diskotékách a taky skvělou hudbu.“

Chystá se velká proměna Urbanistická studie, kterou dala zpracovat radnice Ostravy-Jihu, počítá s velkými proměnami okolí Kotvy. Dotknout se to má cest, chodníků i prostoru před kostelem Sv. Ducha. Architekti navrhují zajímavé vylepšení včetně laviček, odpadkových košů a stojanů na bicykly v jednotném provedení (a zrušení reklamních laviček), vytvoření klasického náměstí před kostelem – neprůjezdného pro auta – se zachováním spousty parkovacích míst. Dokonce by se mělo kousek posunout umělecké dílo před Kotvou, aby zde zřídili rampu pro vozíčkáře. Počítá se s také „intenzivním pásem zeleně“, krytými místy pro trhovce i odpočinkovou zónou. „Budeme se ptát občanů a diskutovat s nimi, zdali jim to bude vyhovovat, anebo to budou chtít jinak,“ poznamenává starosta obvodu Martin Bednář.

Letní sortiment neschovávají ani v zimě

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Hned při vstupu do prodejny Moravel v Kotvě redakční fotograf nostalgicky zavzpomíná na dětská léta. Hračky, sportovní či školní potřeby tu totiž mají dodnes.

„Zákazníci jsou za ty léta naučení chodit,“ vysvětluje vedoucí Jana Kohútová s tím, že v socialismu se obchodu říkalo „Drobné zboží“. Podnikatel, jenž ho pak koupil, se rozhodl jeho sortiment zachovat, udržovat a rozšířit. Ze suterénního skladu tedy vznikla další část s různým vybavením na sport a volný čas.

„Držíme nabídku. Například letní zboží – nafukovací lehátka, míče a další věci – mimo sezonu z nabídky nestahujeme. Řekněte, kde si tohle koupíte v zimě? V supermarketech zřejmě ne,“ upozorňuje vedoucí prodejny. Kromě ní z původních v Kotvě příliš nezůstalo – zmizely například lahůdky, elektro, galanterie, cukrárna (ta vznikla nová a chytila se), chybí ale i čistírna.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Trable jsou jen před cestu

Výzvy k vyklizení bytů, neprodloužení nájemních smluv, poslední výstrahy před výpovědí. Ale i pomoc sociálních pracovníků. Takto radnice Jihu řeší trable kupící se za Výškovickou ulicí na dohled od komplexu Kotva – v činžácích v takzvaných „ruských“ ulicích, kde bohužel nežijí zdaleka jen spořádaní lidé.

„Bydlím v půli cesty mezi Kotvou a náměstím SNP, kde jsem před jedenácti lety koupil družstevní byt a byl se životem v této lokalitě spokojen. Před pěti lety ale začaly drobné krádeže a pak je to už jen horší a horší. Okolo domu se ztrácí vše kovové, vykrádají se sklepy, není týdne, kdy by nebylo minimálně jedno okno rozbito a zaznamenán pokus o vloupání. Po ulicích se hlavně ve večerních hodinách pohybují divní lidé. Až se člověk skoro bojí chodit ven,“ píše radním jeden z místních usedlíků.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Na vině jsou podle něj obyvatelé ubytoven i bytů skupovaných prý „obchodníky s chudobou“. Mladší uvažují o přestěhování, starší si stýskají, že kdyby jim bylo méně let, stěhovali by se asi také… „O naší čtvrti si vykládají lidé i z ostatních částí Ostravy, že se z kdysi krásného Zábřehu stává ghetto nepřizpůsobivých,“ zlobí se občan.

Obvod tomu podle radní Markéty Langrové přihlížet nehodlá, proto v poslední době kontroluje jen v Čujkovově ulici celkem 269 bytů.

„Stále více si zde lidé stěžovali na nadměrný hluk a nepořádek i všeobecně se horšící podmínky soužití s problémovými sousedy,“ upřesňuje důvody. Pro deset nájemníků to znamená vystěhování, osm se musí začít chovat slušně, jinak dopadnou stejně. Dvakrát se neprodlužuje nájemní smlouva. A sociálka dostává k vyřešení hned čtyřicet dalších podnětů!

Poslední klasické kino

Luna, která je naproti kostela u Kotvy, je už posledním klasickým kinem v Ostravě. A představitelé radnice Jihu si jsou tohoto faktu dobře vědomi.

„Žádáme proto o dotaci na modernizaci kina Luna. To by mělo stát okolo 3,6 milionu korun, přičemž obvod by se na tom mohl podílet polovinou,“ vzkazuje mluvčí Gabriela Gödelová. Na podzim podle ní bude jasné, zdali projekt uspěje, a Luna tak získá kvalitní ozvučení korespondující s trojrozměrnou technologií projekce obrazu.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Představovačka – od ekopotravin po obsluhu nahoře bez

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Prodejna farmáře nabízí zdravé potraviny v Kotvě zatím pouze rok. „Čerstvé výrobky beru z farmy Štastná koza v Albrechticích u Bílovce,” prozrazuje provozovatel Jakub Pokluda. Klientela si už k němu cestu nachází, byť se nedá říci, že by zde neměl konkurenci – v komplexu totiž je i bylinkářství a obchůdek se zdravou výživou.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Luna je restaurace s kavárnou sídlící naproti Kotvě (nad jediným a posledním klasickým kinosálem v Ostravě). Přes týden zde jdou na odbyt samozřejmě meníčka. Personál říká, že hostům chutnají ze stabilní nabídky hovězí steaky či váleček z vepřové panenky ve slanině s pepřovou omáčkou.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Česká hospoda zůstává (spolu s restaurací Kotva na protilehlé straně komplexu) původními klasickými pivnicemi. Její šéf Daniel Pavelek zdůrazňuje řádnou „péči” o nošovické pivo, které čepují přímo z tanků. O přízeň štamgastů se starají i zajímavými akcemi – například čtvrtky s dvanáctkou za pětadvacet korun či nedělemi s obsluhou nahoře bez. Česká hospoda je součástí Classic Parku, k němuž patří v patře i bar a pizzerie. Co se pizzy týče, dá se zde natrefit na jumbo variantu se šedesáticentimetrovým průměrem za pouze za cenu obvyklé čtyřiceticentimetrové; to oceňují především rodiny.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Kotva je komplexem, v jehož rozhlehlých prostorách podniká kameník, švadlenka, několik bankovních i nebankovních institucí, zastavárny, secondhandy, opraváři mobilů či počítačů, galantérie, lékárna, rychlé občerstvení, solárium… Na chodníku se objevila i cedule lákající na korejskou specialitu kimchi (kimči). Herny však zůstávají zřejmě nadobro zavřené, platí zákaz hazardu.

Za kulturou i na tržnici

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

V nejbližším okolí Kotvy se příliš akcí nepořádá. Stačí však zajít o necelý kilometr východněji na Náměstí SNP, jež je společenským i kulturním srdcem Zábřehu. Především tady působí zavedený DK Akord s rozmanitou nabídkou (například ve čtvrtek 5. dubna od 19 hodin vystoupení skupiny Něžná noc v čele se zpěvačkou Blankou Šrůmovou z legendární Tiché dohody).

Živo je i na zdejší tržnici, termíny Farmářských trhů jsou 5. dubna, 3. května, 28. června, 12. července, 9. srpna, 13. září, 11. října, 29. listopadu a 20. prosince. Slezské rynky coby prezentační akce regionálních živnostníků budou 19. dubna, 17. května, 14. června, 26. července, 23. srpna, 27. září, 25. října, 15. listopadu a 13. prosince.

Autor: Radek Luksza

13.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 17 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení v dopravních prostředcích Elektromechanik/čka - autotronik/čka - autoelektrikář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Vítkovická 2744/36, Ostrava, Kontakt: osobně po-pá 9:00 - 16:00 hod., so 9:00 - 11:30 hod. na adrese Vítkovická 2744/36, Ostrava nebo e-mailem na uctarna@unicar.cz , , Požadujeme: minimálně vyučen v oboru elektromechanik, autoelektrikář, popřípadě autotronik, praxe v oboru autoelektrikář(autotronik) alespoň 3 roky jako poslední zaměstnání, absolvování specializačních kurzů na vozy ŠKODA, VW a audi, platný ŘP sk. B,(uchazeči s praxí na vozidlech škoda, audi , volkswagen mají přednost), zájem o práci v uvedené profesi, dobrá pracovní morálka, trestní bezúhonnost., , Náplň práce: práce v časové a úkolové mzdě s prémií + odměny - možný hrubý výdělek min. 17.000,-Kč , max. 27.000,- Kč i více/měsíc v závislostí na zručnosti a dovednosti a dosažených výsledcích. , , Zaměstnanecké výhody: závodní stravování. Pracoviště: Unicar, spol. s r.o., Vítkovická, č.p. 2744, 702 00 Ostrava 2. Informace: Josef Michalčík, +420 724 255 175,595 694 051od8-16hod..

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 83 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 83.4 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáte různorodou práci, kde se nebudete nudit? Baví Vás práce s lidmi? Máte zkušenosti s prací v maloobchodu nebo chuť se něco nového naučit? Pak máme zajímavou nabídku právě pro Vás!, , Prodejna HRUŠKA spol., s.r.o. přijme prodavačku!, Pracovní náplň:, • obsluha zákazníků, • doplňování zboží na prodejně, • kontrola záruční lhůty a správnosti cen, • další práce, související s chodem maloobchodní prodejny, , Požadujeme:, • spolehlivost, • chuť pracovat, , Nabízíme:, • stabilní zaměstnání v české společnosti , • stravenky v hodnotě 60 Kč, • prémie dle obratu prodejny, • příspěvek na praní pracovních oděvů, • odměny při pracovních a životních výročích, • různorodou práci, • nástup dle dohody a možností uchazeče, • vstupní zaškolení přímo na prodejně. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o. - mo č. 626, Aleše Hrdličky, č.p. 6196, 708 00 Ostrava 8. Informace: Iveta Gálová, +420 596 639 805.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník - vychystávač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Nabízíme volná pracovní místa na HPP ve skladu potravin., Náplň práce:, - vychystávání a zaskladňování zboží, - ovoce/zelenina, suché potraviny, mléčné výrobky, , Požadujeme:, - spolehlivost, - ochotu k manuální práci, - třísměnný provoz PO – PÁ, noční směna NE – ČT, , Nabízíme:, - práce v kolektivu, - právní poradenství, - závodní stravování, - smlouva na HPP , - penzijní připojištění, - zázemí stabilní společnosti. Pracoviště: H r u š k a , spol. s r.o., Na Hrázi, č.p. 3228, 723 00 Ostrava 23. Informace: -, .

Obchod - Obchod Nákupčí 23 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu strojů, přístrojů a zařízení (kromě informačních a komunikačních technologií) Obchodní referent/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Střádalů 637, 71800 Ostrava, Kontakt: e-mailem na prace@denip.cz, , Pracovní náplň:, - péče o nové a stávající klienty divize Denip/kiosk, - zpracovávání běžné obchodní agendy, - jednání s firemní klientelou, budování dlouhodobých obchodních vztahů, - spolupráce s týmem, kontrola plnění termínů, - podpora koncovým uživatelům, - případně sestavovací a montážní práce informačních panelů, - montážní a servisní výjezdy, , Požadujeme: , - samostatnost, tvůrčí přístup, - dotahovat věci, - orientace v IT výhodou, - možná práce s reklamním systémem, , Nabízíme:, - práce v malém a mladém kolektivu, - moderní a příjemné zázemí, , Zaměstnanecké výhody: 13. plat, stravenky, sportovní stravenky, firemní mobil, finanční bonusy, firemní akce.. Pracoviště: Denip, spol. s r.o.;, Střádalů, č.p. 637, 718 00 Ostrava 18. Informace: Jana Bernátková, +420 599 524 711.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do chodců v Torontu najel student s dodávkou.
1 10

Kamionem najedu do dětí, hrozil mladík z Ostravy. V plánu měl i natočení videa

Ilja Šmíd
133

Ministr kultury k podpoře projektů v Ostravě: Oceňuji její rozvoj, rozkvétá

Okolí Ostravice se změní, přibudou zeleň i nové stezky

/FOTOGALERIE, VIZUALIZACE/ Tvář okolí řeky Ostravice by se měla v průběhu roku 2018 proměnit. V jedné z fází projektu na úpravu nábřeží řeky už v oblasti mezi Hradní lávkou a mostem Miloše Sýkory zmizely desítky stromů.

Válku jsme rozhodně ještě neprohráli, vzkázal trenér Baníku

To, že za nimi bude stát téměř celý stadion, už dobře vědí. Teď je ale na samotných fotbalistech Baníku, aby skutečné výhody domácího prostředí využili. V sobotu odpoledne nastoupí tým usilující o udržení se v první lize do domácí klasiky, do Ostravy dorazí Sparta.

Policisté zadrželi muže, který znásilnil cyklistku

Policisté ve čtvrtek zadrželi muže, který je podezřelý z úterního sexuálního zločinu ve Vratimově na Ostravsku.

AKTUALIZOVÁNO

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

VIDEO, VELKÁ FOTOGALERIE/ Vládní návštěva skončila. Poslední zastávkou dvoudenní vládní návštěvy Moravskoslezského kraje byly Guty, místní část Třince, kde v srpnu 2017 vyhořel původní dřevěný kostelík Božího Těla z 16. století.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT