VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

/FOTOGALERIE/ Starosta největšího a nejlidnatějšího ostravského obvodu Martin Bednář chystá na květen nebo červen veřejné setkání, na němž představí Urbanistickou studii Výškovické ulice. Tedy návrhu na proměnu prostoru mezi ulicemi Čujkovova a Svornosti, v jejímž středu je komplex Kotva. Proběhnout by měla nejpozději do roku 2022.

13.4.2018
SDÍLEJ:

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Foto: Deník / Sonnek Pavel

SERIÁL DENÍKU: JAK SE ŽIJE…
… V ZÁBŘEHU

Taxikář: Zábava u Kotvy směle konkuruje Stodolní

Radek Březina (37) sice bydlí v jiné části města, nicméně jeho výchozí pracovní stanoviště je u Zábavního centra Alexandrie - Loď. Odtud vozí kunčafty a má přehled, jak to tu žije… což je někdy docela síla!

„Pátky patří v Ostravě jasně Stodolní. Diskotéka v Lodi bývá poloprázdná, chodívají tam hlavně starší. Ale soboty? Davy a plno, řekl bych, že více lidí, než na té Stodolní,“ popisuje taxikář na jednom z nejznámějších štaflů ve městě.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Jeho víkendoví pasažéři se ostatně skládají – jako u kolegů v centru – i z obyvatel Karviné, Havířova, Opavska a Hlučínska (Prajzské) či Polska.

„Nejvíce kšeftů je ze soboty na neděli. A venku před Alexandrií v tu dobu taky nejvíce rušno. Není snad víkend, aby se tam neporvali a nepřijeli pak policajti,“ pokračuje jeden ze sedmi stabilních taxikářů v lokalitě využívajících též vlastní dispečerské služby.

NEPŘEHLÉDNĚTE Tento týden v novém vydání Ostravského týdeníku představujeme lokalitu Stodolní v centru města.
Týdeník vychází jako pravidelná příloha úterního vydání Moravskoslezského deníku a od středy je pak v prodeji samostatně s oblíbeným TV magazínem

Vzhledem k nabídce zábavního centra (disco, restaurace, bowling, dvě pivnice, pizzerie) je zde frekvence návštěvníků docela slušná.

„Když se Loď zavře, partyja, která chce zůstat, odtáhne naproti do Classic Parku a patří klidně do šesti hodin do rána. Nechápu, proč právě uprostřed toho postavili kostel? Stává se, že ráno jdou věřící na mši a míjejí se s opilci,“ říká taxikář. Naopak, vedlejší ubytovna – Hotel DMH – je podle něho v pohodě. Dělníci odtud ráno zmizí s auty do práce, večer s nimi zase zaplní parkoviště.

Obyvatelé a také živnostníci v okolí Alexandrie, Kotvy, Luny hovoří svorně o tom, že tady se zákazem heren ubyly problémy.

„Skončil hazard a situace se zlepšila,“ tvrdí Daniel Pavelek z Classic Parku. A víkendovou (ostatní dny je to prý slabší) zábavu u Kotvy shrnuje Vladimír Veselka: „U nás v Karviné je to hrůza! Tady máte nejlepší obsluhu na diskotékách a taky skvělou hudbu.“

Chystá se velká proměna Urbanistická studie, kterou dala zpracovat radnice Ostravy-Jihu, počítá s velkými proměnami okolí Kotvy. Dotknout se to má cest, chodníků i prostoru před kostelem Sv. Ducha. Architekti navrhují zajímavé vylepšení včetně laviček, odpadkových košů a stojanů na bicykly v jednotném provedení (a zrušení reklamních laviček), vytvoření klasického náměstí před kostelem – neprůjezdného pro auta – se zachováním spousty parkovacích míst. Dokonce by se mělo kousek posunout umělecké dílo před Kotvou, aby zde zřídili rampu pro vozíčkáře. Počítá se s také „intenzivním pásem zeleně“, krytými místy pro trhovce i odpočinkovou zónou. „Budeme se ptát občanů a diskutovat s nimi, zdali jim to bude vyhovovat, anebo to budou chtít jinak,“ poznamenává starosta obvodu Martin Bednář.

Letní sortiment neschovávají ani v zimě

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Hned při vstupu do prodejny Moravel v Kotvě redakční fotograf nostalgicky zavzpomíná na dětská léta. Hračky, sportovní či školní potřeby tu totiž mají dodnes.

„Zákazníci jsou za ty léta naučení chodit,“ vysvětluje vedoucí Jana Kohútová s tím, že v socialismu se obchodu říkalo „Drobné zboží“. Podnikatel, jenž ho pak koupil, se rozhodl jeho sortiment zachovat, udržovat a rozšířit. Ze suterénního skladu tedy vznikla další část s různým vybavením na sport a volný čas.

„Držíme nabídku. Například letní zboží – nafukovací lehátka, míče a další věci – mimo sezonu z nabídky nestahujeme. Řekněte, kde si tohle koupíte v zimě? V supermarketech zřejmě ne,“ upozorňuje vedoucí prodejny. Kromě ní z původních v Kotvě příliš nezůstalo – zmizely například lahůdky, elektro, galanterie, cukrárna (ta vznikla nová a chytila se), chybí ale i čistírna.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Trable jsou jen před cestu

Výzvy k vyklizení bytů, neprodloužení nájemních smluv, poslední výstrahy před výpovědí. Ale i pomoc sociálních pracovníků. Takto radnice Jihu řeší trable kupící se za Výškovickou ulicí na dohled od komplexu Kotva – v činžácích v takzvaných „ruských“ ulicích, kde bohužel nežijí zdaleka jen spořádaní lidé.

„Bydlím v půli cesty mezi Kotvou a náměstím SNP, kde jsem před jedenácti lety koupil družstevní byt a byl se životem v této lokalitě spokojen. Před pěti lety ale začaly drobné krádeže a pak je to už jen horší a horší. Okolo domu se ztrácí vše kovové, vykrádají se sklepy, není týdne, kdy by nebylo minimálně jedno okno rozbito a zaznamenán pokus o vloupání. Po ulicích se hlavně ve večerních hodinách pohybují divní lidé. Až se člověk skoro bojí chodit ven,“ píše radním jeden z místních usedlíků.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022Na vině jsou podle něj obyvatelé ubytoven i bytů skupovaných prý „obchodníky s chudobou“. Mladší uvažují o přestěhování, starší si stýskají, že kdyby jim bylo méně let, stěhovali by se asi také… „O naší čtvrti si vykládají lidé i z ostatních částí Ostravy, že se z kdysi krásného Zábřehu stává ghetto nepřizpůsobivých,“ zlobí se občan.

Obvod tomu podle radní Markéty Langrové přihlížet nehodlá, proto v poslední době kontroluje jen v Čujkovově ulici celkem 269 bytů.

„Stále více si zde lidé stěžovali na nadměrný hluk a nepořádek i všeobecně se horšící podmínky soužití s problémovými sousedy,“ upřesňuje důvody. Pro deset nájemníků to znamená vystěhování, osm se musí začít chovat slušně, jinak dopadnou stejně. Dvakrát se neprodlužuje nájemní smlouva. A sociálka dostává k vyřešení hned čtyřicet dalších podnětů!

Poslední klasické kino

Luna, která je naproti kostela u Kotvy, je už posledním klasickým kinem v Ostravě. A představitelé radnice Jihu si jsou tohoto faktu dobře vědomi.

„Žádáme proto o dotaci na modernizaci kina Luna. To by mělo stát okolo 3,6 milionu korun, přičemž obvod by se na tom mohl podílet polovinou,“ vzkazuje mluvčí Gabriela Gödelová. Na podzim podle ní bude jasné, zdali projekt uspěje, a Luna tak získá kvalitní ozvučení korespondující s trojrozměrnou technologií projekce obrazu.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

Představovačka – od ekopotravin po obsluhu nahoře bez

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Prodejna farmáře nabízí zdravé potraviny v Kotvě zatím pouze rok. „Čerstvé výrobky beru z farmy Štastná koza v Albrechticích u Bílovce,” prozrazuje provozovatel Jakub Pokluda. Klientela si už k němu cestu nachází, byť se nedá říci, že by zde neměl konkurenci – v komplexu totiž je i bylinkářství a obchůdek se zdravou výživou.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Luna je restaurace s kavárnou sídlící naproti Kotvě (nad jediným a posledním klasickým kinosálem v Ostravě). Přes týden zde jdou na odbyt samozřejmě meníčka. Personál říká, že hostům chutnají ze stabilní nabídky hovězí steaky či váleček z vepřové panenky ve slanině s pepřovou omáčkou.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Česká hospoda zůstává (spolu s restaurací Kotva na protilehlé straně komplexu) původními klasickými pivnicemi. Její šéf Daniel Pavelek zdůrazňuje řádnou „péči” o nošovické pivo, které čepují přímo z tanků. O přízeň štamgastů se starají i zajímavými akcemi – například čtvrtky s dvanáctkou za pětadvacet korun či nedělemi s obsluhou nahoře bez. Česká hospoda je součástí Classic Parku, k němuž patří v patře i bar a pizzerie. Co se pizzy týče, dá se zde natrefit na jumbo variantu se šedesáticentimetrovým průměrem za pouze za cenu obvyklé čtyřiceticentimetrové; to oceňují především rodiny.

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022
• Kotva je komplexem, v jehož rozhlehlých prostorách podniká kameník, švadlenka, několik bankovních i nebankovních institucí, zastavárny, secondhandy, opraváři mobilů či počítačů, galantérie, lékárna, rychlé občerstvení, solárium… Na chodníku se objevila i cedule lákající na korejskou specialitu kimchi (kimči). Herny však zůstávají zřejmě nadobro zavřené, platí zákaz hazardu.

Za kulturou i na tržnici

Foto k článku Centrum v Ostravě-Zábřehu se má oživit do roku 2022

V nejbližším okolí Kotvy se příliš akcí nepořádá. Stačí však zajít o necelý kilometr východněji na Náměstí SNP, jež je společenským i kulturním srdcem Zábřehu. Především tady působí zavedený DK Akord s rozmanitou nabídkou (například ve čtvrtek 5. dubna od 19 hodin vystoupení skupiny Něžná noc v čele se zpěvačkou Blankou Šrůmovou z legendární Tiché dohody).

Živo je i na zdejší tržnici, termíny Farmářských trhů jsou 5. dubna, 3. května, 28. června, 12. července, 9. srpna, 13. září, 11. října, 29. listopadu a 20. prosince. Slezské rynky coby prezentační akce regionálních živnostníků budou 19. dubna, 17. května, 14. června, 26. července, 23. srpna, 27. září, 25. října, 15. listopadu a 13. prosince.

Autor: Radek Luksza

13.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní referent 20 000 Kč Obchodní referenti Referent/ka obchodní služby. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Keltičkova 1906/46, Slezská Ostrava, Předem volat a domluvit si schůzku na č. 731 404 066., , Náplň práce:, Komunikace se stávajícími zahraničními zákazníky, akvizice nových trhů a nových partnerů v Ruské federaci, pravidelné zahraniční služební cesty do Ruské Federace a EU, komunikace s technickými odděleními zákazníků, vyhledávání nových obchodních případů, příprava nabídek pro zákazníky, včetně technických dat a finančních podmínek v jazyce ruském, anglickém a německém, příprava podkladů pro prezentaci v ruském, anglickém a německém jazyce, reporting; vyjednávání se zákazníky, uzavírání smluv v jazyce ruském, anglickém, německém. , , Požadavky:, VŠ vzdělání; znalost jazyků ruského, anglického, německého, jazykové znalosti technického směru ve všech požadovaných jazycích, komunikativnost, zodpovědnost, samostatnost, pečlivost. Odborná znalost aplikačních SW (MS Excel, MS Word a MS PowerPoint aj.); , Řidičský průkaz - sk.B.. Pracoviště: Ost - west metall, s.r.o., Keltičkova, č.p. 1906, 710 00 Ostrava 10. Informace: Ilja Vlasjuk, +420 731 404 066. Stavebnictví - Stavebnictví Betonáři, železobetonáři 25 000 Kč Betonáři, železobetonáři a příbuzní pracovníci Železář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Podzámčí 2040/63, Slezská Ostrava (stavby po celé ČR), Kontakt: telefonicky na č. 733 535 686, , Náplň práce: ohýbání a ukládání výztuže, , Řidičský průkaz sk. B vhodný. NÁSTUP MOŽNÝ IHNED!!. Pracoviště: Kappi stav ostrava s.r.o., Podzámčí, č.p. 2040, 710 00 Ostrava 10. Informace: Jana Gratzová, +420 733 535 686. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: ZZ, MVP: Ostrava,SC po celé ČR., První kontakt telefonicky i osobně pondělí a středa 9h- 11h. v sídle firmy + email, Výuční list,Práce ve výškách, Pro občany ČR,EU-možnost sepsání PS na neurčito. Pracoviště: Salex-stav s.r.o., Hasičská, č.p. 551, 700 30 Ostrava 30. Informace: Elena Palyukh, +420 774 312 076. Výroba - Výroba Obsluha strojů 23 000 Kč Obsluha zařízení ve slévárenství (taviči, slévači) Odlévač/ka u mezipánve. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZamK, Místo výkonu práce: Vratimovská 689/117, Ostrava - Kunčice, Předem volat na č. +420 595 684 101 a domluvit si schůzku, příp. pište na e-mail: barbora.pobisova@arcelormittal.com, , Náplň práce:, Pracuje na licím stroji, zodpovídá za hlášení poruch a poškození výrobních zařízení, zodpovídá za hlášení poruch a poškození výrobních zařízení, podílí se na odstraňování poruch a udržování zařízení v provozuschopném stavu, provádí řezání a drážkování kyslíkem (po řádném zaškolení), vykonává vazačské práce., , Požadavky:, SOU vzdělání, praxe na obdobné pozici v hutním podniku podmínkou, znalost ukrajinského jazyka výhodou.. Pracoviště: Arcelormittal ostrava a.s.,, Vratimovská, č.p. 689, 719 00 Ostrava 19. Informace: Barbora Pobišová, +420 595 684 101.

Odstraňování následků noční vichřice, snímek ze zásahu hasičů 24. září 2018 v Ostravě.
34

Následky noční vichřice v kraji: spadlé stromy, tisíce odběratelů bez elektřiny

Bývalé obchodní zástupkyni (na snímku vlevo se svou obhájkyní) hrozí v případě uznání viny až deset let vězení.

Výmluvná obchodní zástupkyně roky vytloukala klín klínem

Policisté dopadli zloděje, který ruské kapele ukradl auto s aparaturou

Pátrání po nenechavci netrvalo dlouho. Soud na muže uvalil vazbu.

Druhá republika. Dokument ostravské ČT připomene období zklamání a beznaděje

Po únoru 1948 a srpnu 1968 připomene Česká televize (ČT) další historický milník - podepsání mnichovské dohody, která změnila hranice a ukončila období první republiky.

Zraněný houbař šokoval lékaře, v krvi měl 8,83 promile alkoholu

Vydal se do lesa na houby a zlomil si kotník. Na tom by nebylo nic až tak neobvyklého, kdyby však neměl v krvi neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu. Houbař z Ostravska, který se zranil v lesích na Bruntálsku, se stal podle všeho naprostým „rekordmanem“.

Vysoká studijní „úmrtnost“: Mladým se na „výšku“ nechce

Každoroční pokles počtu studentů vysokých škol (VŠ) je trend posledních několika let po celé České republice. Kromě toho téměř dvě třetiny bakalářských studií v Česku nejsou ukončeny úspěšně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT