Unikátní pivní sonda Deníku s názvem Pilsner Urquell index už 24 měsíců dvakrát ročně mapuje cenu nejoblíbenějšího tuzemského piva hospodách i na Ostravsku. Také tentokrát přinesla řadu zajímavých ukazatelů.

Tak například. Kdo se v Ostravě pohyboval s cenou plzeňského piva kolem šedesáti korun, zdražoval už jen nepatrně, a to o tolik, kolik samotným hospodským zdražil pivovar. Výraznější zdražení se spíše konalo v podnicích, kde se pivo drželo na „lidových cenách“ v rámci stávajícího trhu.

Šest korun

U sledovaných podniků to platí například o Šnytárně v Sokolské třídě v centru města. Před rokem tam stála plzeň 44 korun, za což by dnes podnik bral pomyslnou cenu za nejlevnější plzeňské pivo v Ostravě. Za rok však došlo ke zdražení o osm korun, z toho o šest korun od letošního jara, kdy Deník ceny mapoval naposledy.

Pivo Pilsner Urquell.
Rozdíl v ceně plzeňského piva v Ostravě? V hospodách 19 korun, kdo (ne)zdražil

Nejlevnější plzeň je za zmíněnou cenu k dostání v Cihelně U Chýlků na pomezí Hrabůvky a sousedních Vítkovic. „Aktuálně čepujeme za 44 korun,“ potvrdila Deníku servírka. Z této prémiové cenové úrovně o dvě koruny nahoru už uskočili v Hostinci U Mamy v Ostravě-Pustkovci. „V posledních měsících jsme museli zvýšit cenu plzeňského piva o dvě koruny. Ve zdražení jsme reflektovali pouze navýšení ceny ze strany samotného pivovaru,“ řekl Deníku provozovatel Hostince u Mamy Roman Sedlák.

Připomeňte si, jak například reagovali na zdražení piva lidé na Hané v květnu letošního roku:

Zdroj: Zdeněk Vysloužil

Řádově výše už jsou v Restauraci U Rady v centru města, kde je plzeň k mání za 57 korun za půl litru. Většinou už je ale plzeň v Ostravě nad šedesátikorunovou hranicí. Platí to o oblíbené „Puorce“ v Moravské Ostravě i Viktorce v Porubě. Cena? Nyní shodně 61 korun.

Hostinec U Mamy, plzeňské pivo, Ostrava-Pustkovec, 23. 8. 2023
VIDEO: Nejlevnější plzeňské pivo v Ostravě? Víme, kde ho čepují a za kolik

„Do zdražení jsme promítli pouze dvoukorunovou částku, o kterou nám pivo zdražil pivovar,“ zopakoval také majitel plzeňské tankovny Viktorka Lukáš Chlebovský. Ještě o dvě koruny více plzeň prodávají v Radegastovně na náměstí, tam se ale nikterak netají tím, že je to pro ně okrajové pivo. „Z deseti lidí si osm dá radegast, dva plzeň,“ říkává majitel a provozovatel Jiří Zajíček.

Dalších šest korun

Citelné zdražení však štamgasty teprve čeká. Důvodem je svým způsobem fakt, že zatímco loni platil stát na úrocích státního dluhu 50 miliard korun ročně a letos 70 miliard, v příštím roce to bude 95 miliard a v roce 2025 až 110 miliard. V rámci takzvaného konsolidačního balíčku vlády, který už schválil senát, se tak má alkohol od příštího roku přesunout do vyšší 21procentní sazby daně.

Ilustrační foto.
Nejlevnější pivo v Evropě? V první pětce sousední Slovensko i Polsko, Česko ne

Výsledek? „Šest korun za pivo,“ má už dávno sečteny jednoduché počty Lukáš Chlebovský, provozovatel Viktorky a řady dalších gastronomických zařízení ve městě. „Budou ještě lidé chodit do hospody?“ ptá se hned řečnicky Roman Sedlák od Mamy a vzápětí si odpoví. „Asi jo, protože na lahváčích daň promítnou zase řetězce. Nikdo nebude pivo dotovat,“ tuší hospodský. „Leda by lidi přestali pít.“

K TÉMATU

Jaký je vývoj ceny plzeňského piva v ostravských podnicích?

Restaurace U Rady, Moravská Ostrava – nyní: 57 Kč (jaro 2023: 55 korun (plus 2 Kč), podzim 2022: 55 Kč (plus 2 Kč), jaro 2022: 51 Kč (plus 6 Kč), podzim 2021: 48 Kč (plus 9 Kč))

Restaurace Slezska P.U.O.R., Moravská Ostrava – nyní: 61 Kč (jaro 2023: 58 Kč (plus 3 Kč), podzim 2022: 54 Kč (plus 7 Kč), jaro 2022: 54 Kč (plus 7 Kč), podzim 2021: 49 Kč (plus 12 Kč))

Plzeňská tankovna Viktorka, Poruba – nyní: 61 Kč (jaro 2023: 59 Kč (plus 2 Kč), podzim 2022: 59 Kč (plus 2 Kč), jaro 2022: 57 Kč (plus 4 Kč))

Radegastovna na náměstí, Moravská Ostrava – nyní: 63 Kč (jaro 2023: 63 Kč (plus 0 Kč), podzim 2022: 63 Kč (plus 0 Kč))

Šnytárna, Moravská Ostrava – nyní: 52 Kč (jaro 2023: 46 Kč (plus 6 Kč), podzim 2022: 44 Kč (plus 8 Kč))

Hostinec u Mamy, Pustkovec – nyní: 46 Kč (jaro 2023: 44 Kč (plus 2 Kč))

Cihelna U Chýlků, Hrabůvka – nyní 44 Kč

*v některých podnicích Deník cenu plzně nesleduje dlouhodobě, proto je k dispozici kratší srovnání, přesnou cenu si nevybavují ani hospodští