„V létě a na podzim lidé nakupovali uhlí jako diví. Ten nárůst poptávky byl největší za posledních deset až patnáct let. V současnosti prodáváme metrák černého uhlí za 469 korun, koks těsně pod sedm stovek. Prodáváme nyní uhlí z OKD, momentálně se nevozí uhlí z Polska, kde se prý příliš netěží. Přesně to ale nevím,“ uvedl Zdeněk Novák z ostravské firmy Unitherm. Podle něj je uhlí z tuzemských šachet drobnější než polské. „Naše kostka má zhruba rozměry tři krát šest centimetrů, polská čtyři krát osm,“ uvedl majitel firmy Zdeněk Novák.

V ostravských uhelných skladech Kalman − paliva prodávají metrák černého uhlí za 480 korun, koks za 760 korun a hnědé uhlí kolem 350 korun za metrák. „Hlavní vlna nákupů byla, jako každý rok, koncem léta a počátkem podzimu. Teď už je poptávka slabší,“ dodal pracovník těchto uhelných skladů.

V Uhelných skladech Piskořová ve Frýdlantu nad Ostravicí lidé také před letošní zimou nakupovali uhlí a koks daleko více než v uplynulých letech. „Není se co divit, plyn a elektřina jdou nahoru, kdyby člověk topil třeba elektřinou, tak brzy přijde na buben. Proto se lidé vracejí k pevným palivům, černé uhlí prodáváme za 500 korun, koks za 750 korun za metrák,“ sdělil pracovník uhelných skladů.

V Prodejně paliv a sypkých hmot ve Stonavě prodávají metrák černého uhlí ořech za 470 korun, kostka je o deset korun dražší. Metrák koksu tady zákazník nakoupí za 760 korun. „Všechno to je uhlí z OKD, poptávka po pevných palivech je ale letos mírně slabší než v uplynulých letech. Naopak se zvýšila poptávka po palivovém dříví. Za metrák palivových špalků si účtujeme 355 korun,“ odpověděl Michal Šebesta z prodejny paliv ve Stonavě.