Černá kostka má už od letošního ledna stavební povolení, Moravskoslezský kraj připravuje podklady pro vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele stavby.

„Pro Moravskoslezský kraj je schválení dotace obrovská událost. O Černé kostce se u nás mluví už od roku 2004, za tu dobu prošel projekt různými fázemi, dokonce dlouho ležel u ledu. Plán postavit nové supermoderní sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny jsme znovu na stůl položili v roce 2016. Šlo o jednu ze zásadních vizí nového vedení kraje. Jsem moc rád, že slib splníme, dnes to potvrdilo ministerstvo,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a připomněl, že projekt vyjde na 2,6 miliardy korun.

TOP 5 projektů, které změní Ostravu. Kdy budou hotové? Vyjdou na 8,5 miliardy
VIDEO: Investice v Ostravě nespí. Kdy budou hotové? Tyto projekty změní město

Z Fondu pro spravedlivou transformaci získal Moravskoslezský kraj prostřednictvím Operačního programu spravedlivá transformace 1,6 miliardy korun. Statutární město Ostrava přispělo 150 milionů korun, zbytek uhradí kraj ze svého rozpočtu.

V nebližších týdnech Moravskoslezský kraj zahájí výběrové řízení na zhotovitele tohoto ambiciózního projektu. Samotná stavba začne v příštím roce, hotovo bude v roce 2027.

Vizualizace prostoru tramvajových zastávek.
Vzhled Ostravy má výrazně proměnit moderní bulvár, studie je hotová

„Ve spolupráci s vysokými školami a dalšími vědeckými institucemi vznikne místo pro robotizaci, digitalizaci, inovace a smart technologie nejen v oblasti knihovnictví. Bude zde probíhat formální i neformální vzdělávání včetně rekvalifikací. Nedílnou součástí bude podpora rozvoje kreativního průmyslu. Poskytne také prostory pro start-upy a zázemí pro péči o talenty. Černá kostka se stane centrem vzdělávání a místem setkávání různých generací, institucí i podnikatelů a firem. Výrazným způsobem pomůže v pokračující transformaci Moravskoslezského kraje,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Roční provoz bude podle odhadů stát 150 milionů korun, financován bude z vlastních prostředků organizace například z nejrůznějších grantů a vstupného na akce, na provoz bude významně přispívat i Moravskoslezský kraj jakožto zřizovatel.

K TÉMATU

Černá kostka je moderní knihovnou a kulturním centrem, které se vyznačuje netradičním designem a rozsáhlými prostorami.
Má celkovou podlažní plochu 16 tisíc m2, s 2 podzemními a 9 nadzemními podlažími. Její rozměry činí 36 × 36 metrů a nabízí 164 parkovacích míst pro návštěvníky, z toho 78 v podzemním podlaží a 86 na povrchu.
Budova bude obklopena vodní plochou o rozloze 4530 m2. 
Černá kostka bude "domovem" pro množství kulturního dědictví obsahující celkem 1,2 milionu knihovních jednotek.
Bude otevřena 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dnů v roce, což umožní širokou dostupnost pro návštěvníky a kulturní aktivity.
Nabídne širokou škálu moderních a inovativních prostorů, včetně týmových i individuálních studoven, multimediálních učeben, experimentálního kina, laboratoří pro digitalizaci kulturního dědictví, makerspace pro experimentování s technologiemi, výstavních prostorů pro umění a kulturu, noční studovny a relaxační zóny. Také bude mít literární kavárnu a v letních měsících využitelnou střechu.