STAV PO ROCE

Eliptické náměstí z tmavého materiálu, připomínající původní hlušinu Černé louky, solitérní bydlení a řada kulturních staveb. Tak by měla vypadat nová Černá louka, jejíž územní studie byla během loňského roku dokončena.

„Ve spolupráci s nizozemským ateliérem Maxwan jsme dopracovali územní studii, která stále zachovává myšlenku projektu nalákat do centra obchodníky a obyvatele, kteří jej stále častěji opouštějí," přiblížil současnou situaci hlavní architekt Ostravy, Cyril Vltavský, s tím, že územní studie už byla na konci loňského roku dokonce schválena zastupitelstvem a je připravena k používání jako územněplánovací podklad.

Areál výstaviště Černá louka.

„Černá louka je poměrně významný záměr města, protože podobně jako jiné velké metropole, máme problém s tím, jak naložit s centrální oblastí. Musí totiž být zajímavým magnetem, aby měli lidé znova chuť centrum navštěvovat," vysvětlil Vltavský.

Areál výstaviště Černá louka.

Přestože územní studii se podařilo dokončit, městu chybí důležitý dílek skládačky investor.

„V tuto chvíli nevíme o nikom, kdo by do projektu chtěl vstoupit. Město sice pracuje na zadání investičního záměru, abychom mohli jednotlivé stavby investorům nabízet, ale bohužel je taková doba, kdy investoři nemají zájem ani o administrativní, prodejní či bytové prostory. Nevíme, kdy se nám povede najít někoho, kdo bude mít odvahu do podobného projektu jít," uzavřel hlavní architekt města s tím, že druhou alternativou, jak projekt převést z plánů do reality, je financování městem. To je ale podle jeho slov neméně obtížné a zdlouhavé.

Rubrika STAV PO ROCE vychází pravidelně každé úterý v tištěném vydání Moravskoslezského deníku. Pravidelně se v ní vracíme k událostem a problémům o nichž se hovořilo ve stejném období v předchozím roce a sledujeme, zda nastaly v daných případech nějaké změny.