Návštěvníci slavností tak budou moci letos vůbec poprvé ochutnat černý pivní speciál. Slibuje to sládek Ostravaru Roman Richter.

V pivovaru se vaří stále tradiční technologií spodního kvasu v otevřených kádích spilky. Jak se tento postup projevuje na kvalitě a charakteristice piva?

Kvašení piva v otevřených kádích spilky vytváří charakter Ostravaru. Na jedné straně to vyžaduje zvýšenou péči, protože připravovat pivo takto na spilce je mnohem citlivější než v uzavřených tancích. Odměnou nám je barvitá chuť a vůně našeho piva, kterou lidé oceňují.

Jste vrchním sládkem v Ostravaru relativně krátkou dobu, čím jste podle vás nejvíce přispěl?

Ostravar vaří výtečná piva, má talentované lidi i úžasnou historii, kterou bychom si měli neustále připomínat a hledat v ní inspiraci do budoucna. Proto jsem po svém nástupu tolik stál o návrat Slavností pivovaru Ostravar i o pokračování v tradici vaření nových piv, což se daří realizovat. Pro Ostravar bylo vždy typické vaření specifických či speciálních piv. Jsem také rád, že naši majitelé oceňují význam tohoto regionálního pivovaru a pravidelně do něj investují, což je pro rozvoj pivovaru vždy velmi důležité.

Na Slavnosti pivovaru Ostravar bývá tradicí i to, že se uvaří pivní speciál. Bude tomu tak i letos? Jaké pivo chystáte a v čem se bude lišit od současného portfolia pivovaru?

Ano, speciální pivo na slavnosti samozřejmě vaříme. Za 14 let se stalo neodmyslitelnou součástí slavností a lidé jsou vždy zvědaví na to, co pro ně připravíme tentokrát. Letos jsme pro ně uvařili opravdovou lahůdku. Poprvé v historii Slavností pivovaru Ostravar nabídneme našim návštěvníkům černé pivo. A ne ledajaké. Bude se jednat o prémiovou černou třináctku. Vyšší stupňovitost dává tomuto černému pivu vyšší plnost, chuť i vůni.

Černá třináctka není úplně obvyklá. Spíše se černá piva vaří s nižší, nebo naopak daleko vyšší stupňovitostí. Proč jste zvolili zrovna třináctku?

V případě našeho nového piva jsme hledali inspiraci v naší historii. V počátcích pivovaru hrála černá piva velmi důležitou roli obzvláště černý speciál nazvaný Ostravský havíř, kterým se Ostravar na přelomu 19. a 20. století proslavil. Ostravský havíř byl pro nás zdrojem nápadů a myšlenek. Dá se říci, že jsme při přípravě nového piva zvolili obdobný postup. Dvě věci jsme ale změnili. Použili jsme tentokrát více sladů konkrétně čtyři a naše černé pivo nebudeme přislazovat. Ponecháme mu jeho přirozenou vyšší hořkost, která je pro Ostravar i celý Moravskoslezský kraj příznačná

Pro náš region je typické, že lidé mají raději spíše dvanáctistupňové pivo s výraznou hořkostí. Proč si myslíte, že tomu tak je?

Ano, to je pravda. Moravskoslezský kraj je v tomto velmi specifický. V jiných částech republiky lidé silnější a hořká piva tolik nepreferují. Tady naopak ano. Důvod je podle mě historický. Souvisí to s tvrdším živobytím v tomto regionu. Čím těžší a fyzicky náročnější práci děláte, tím větší máte výdej energie. A energii musíte nějak doplnit. Chlapi tady vždy dobíjeli „baterky" jídlem a pivem. Pivo muselo být správně hořké, aby podpořilo kvalitní trávení, dostatečná plnost a vyšší stupňovitost přinesly chuťový zážitek i uvolnění. Vznikla tak tradice, která trvá dodnes. S množstvím vypitých piv se to však dvojnásob nesmí přehánět. Ráno je potřeba vstávat a jít do práce.

DESET ČTENÁŘŮ OCHUTNÁ SPECIÁL

Speciálně pro Slavnosti pivovaru Ostravar se uvaří pět set hektolitrů pivního speciálu. Deset čtenářů Deníku, kteří na soutěžní otázku ve kterém roce v pivovaru Ostravar uvařili první pivo? správně odpověděli, že první pivo bylo vystaveno v roce 1898, se zúčastní exkluzivní předpremiérové ochutnávky speciálu i s výkladem sládka. Ta se uskuteční v pondělí 2. června od 16 hodin v areálu pivovaru.
DESÍTKU VYLOSOVANÝCH TVOŘÍ:Martina Miczková, Libor Krayzel, Martin Dutko, Timotej Szeman, Martin Szotkowski, Radomír Zajac, Robert Adamek, Zdeněk Adamec, Jan Vavroš a Karel Návrat.
Výhercům gratulujeme!