Pavla Klečková a Manu Chilaud zakončují první sezonu projektu Iglou rozšířením za hranice. První kusy poputují do Anglie, Belgie nebo na Slovensko. 

První přístřešek postavili Klečková a Chilaud v červenci loňského roku doma v obýváku. Jejích cílem bylo ochránit lidi bez domova, kteří nemohou anebo nechtějí využít dostupných sociálních služeb, před umrznutím. Projekt se setkal s úspěchem, proto nyní směřuje k průmyslové výrobě a vývozu do několika evropských zemí.

Každý přístřešek je vyroben z polyetylenové pěny a hliníkové folie, je nehořlavý a skládací. Jde tedy o dočasné přenosné řešení vhodné do jakéhokoliv terénu. Na jaro jej terénní pracovníci sbalí, vyčistí, vydezinfikují a uloží na další zimu. Zahřívá se tělesným teplem, které se uvnitř drží díky termální izolaci. V Iglou tak může být až o 18 stupňů tepleji než venku.

Pomoc i pro jihoamerické bezdomovce

Už od začátku si získal nápad množství stoupenců a partnerů z řad místních samospráv i terénních pracovníků ze stěžejních tuzemských organizací, jakými jsou Armáda spásy, Charita nebo Naděje. Společně začali vytipovávat a sezónně vybavovat ty lidi bez domova, kteří nemohou z nejrůznějších příčin navštěvovat noclehárny či azylové domy. „Mezi nejběžnější důvody patří zdravotní potíže, vlastnění psa nebo sociální fobie,” uvedla Klečková.

Současná podoba Iglou je přitom už šestou vylepšenou verzí. Návod na výrobní postup a instrukce k užití sdílí Pavla, Manu a původní designér mimo Evropu jako open source a dokumenty a technické výkresy se tak využívají už i v Peru nebo Iránu. „Ještě před pár měsíci jsme netušili, jak moc se náš projekt rozvine,” shodují se oba tvůrci.

Až 600 kusů na příští zimu

S ukončením první zimní sezóny navíc navázali autoři spolupráci s moravskou firmou SPUR ze Zlína. Pokud vše dobře dopadne, zahájí ještě letos průmyslovou výrobu pro další evropské země. „Minulý týden jsme se vrátili z Francie, kde jsme jednali o podrobnostech. V plánu je vytvořit 300 až 600 kusů na příští zimu například pro Slovensko, Anglii nebo Belgii,” upřesnil Chilaud.

Nechtějí ale zapomenout ani na tuzemské bezdomovce. „Na území Ostravy je odhadem 900 osob bez domova a podle terénních pracovníků přes sto z nich přespává venku i v těch největších mrazech. S postupem času jsme taky například zjistili, že část z nich by využila verzi přístřešku pro pár,” zdůvodnil Klečková potřebu projekt dál rozvíjet.