„Chceme tak dále deklarovat vstřícnost a přátelskost k česky nehovořícím návštěvníkům, a to nejen těm, kteří v současné době v Ostravě žijí a pracují, ale i těm, kteří do Ostravy často zajíždějí i za naším zajímavým a i ve světě stále častěji oceňovaným uměleckým programem operního souboru“ uvedl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Nové titulkovací zařízení je v současné době tvořeno dvěma panely, které jsou umístěné v technických lóžích vlevo i vpravo v hledišti Divadla Antonína Dvořáka.

„Každý panel je osazený pětimilimetrovými plnobarevnými LED diodami černé barvy v hustotě 40 tisíc pixelů na metr čtvereční, to znamená, že každý náš panel má 49 152 pixelů. Výhodou černé barvy LED je, že při nezobrazování panel neruší, je černý. Další výhodou je to, že nové panely jsou bez potřeby větrání a jsou tedy tiché,“ vysvětlil technický šéf Národního divadla moravskoslezského Stanislav Muntág.

Oba panely zobrazují stejné informace tak, aby je viděl divák z každého místa v hledišti pod pozorovacím úhlem 140 stupňů. Titulkovací zařízení se navíc může mechanicky posouvat v horizontální rovině, což umožňuje v případě nepoužití jeho zasunutí do zadní části lóže.

Divadlo Petra Bezruče. Ilustrační foto.
Divadelní opozdilci mají většinou smůlu

K TÉMATU

V sezoně 2017/2018 se mohou diváci těšit jak na otitulkování nových premiér (Giuseppe Verdi: Otello, Christoph Willibald Gluck: Ifigenie v Aulidě, Dmitrij Dmitrijevič Šostakovič: Lady Macbeth Mcenského újezdu a Giuseppe Verdi: La traviata), tak i těch, které jsou v současnosti na repertoáru Národního divadla moravskoslezského (Ambroise Thomas: Hamlet, Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský!!!, Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta, Bedřich Smetana: Tajemství, Benjamin Britten: Zneuctění Lukrécie).