„Je to naprostá blbost. Kdyby se politikové na velký státní znak podívali, možná by jim došlo, že tento bod jejich programového prohlášení je jedno velké faux pas. Půl republiky totiž již dávno svého opeřence má,“ kritizuje záměr moravský patriot a také místopředseda Moravského zemského hnutí Pavel Trčala.

Zatímco v Čechách většinou lidé zprávu o chystané anketě přijali spíše s úsměvem, na východě země některé lidi záměr, který poprvé na kongresu ODS zmínil její místopředseda Alexandr Vondra, zvedl ze židle.

ČR nejsou jen Čechy

„Pan Vondra je europoslanec a bývalý velvyslanec. Myslel bych, že jako diplomat by mohl vědět, že Česká republika nejsou jen Čechy. Pan Vondra je z Prahy, takže mu orlice možná nic neříká. Ale pan premiér Petr Fiala je z Brna, a navíc vystudovaný historik. Je tak podle mne velikou ostudou, že se takováto ptákovina dostala do programového prohlášení vlády,“ nešetří kritikou Trčala, který o tématu natočil video přímo na sjezdovce na hranici Moravy a Slezska.

Vyhlášení ankety o národního ptáka je některými lidmi na Moravě a Slezsku vnímáno jako projev neúcty k historické tradici. Podle Trčaly se navíc má jednat o další střípek v „mozaice zadupávání“ moravského a slezského národa. „Stačí se podívat například na dresy našich sportovců. Dříve měli všichni na dresu velký znak České republiky, na kterém je moravská i slezská orlice. Dnes často vidíte například hokejisty a další sportovce pouze se lvem na hrudi. Ale pro nás na Moravě a ve Slezsku není lev našim symbolem. Našimi symboly jsou právě orlice,“ vysvětluje svůj pohled Trčala.

Sokol stěhovavý. Ilustrační fotografie.
Dravý sokol, nebo třeba drobná sýkorka. Češi si zvolí národního ptáka

Ministerstvo životního prostředí, které má vyhlášení ankety o národního ptáka ve své gesci, se k věci zatím příliš vyjadřovat nechce. O konkrétní podobně  ankety a kampaně s ní spojené, se teprve bude jednat. „V tuto chvíli jsou dotazy na kampaň předčasné, paní ministryně Hubáčková se plánuje v blízké době sejít se zástupci České společnosti ornitologické, aby se o obrysech celostátní kampaně spolu pobavili,“ uvedla na dotaz Deníku mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.

Zbytečná anketa

Přesto se v nejbližších týdnech budou muset vládní politici touto problematikou zabývat. Společnost pro Moravu a Slezsko, což je nepolitická organizace podporující kulturu a samosprávu zmíněných území, chce urgovat zrušení ankety. „S předsedou společnosti panem Ondřejem Mlejnkem rovněž plánujeme zaslat náš požadavek přímo na Úřad vlády ČR, protože vláda tento nesmyslný úkol ministerstvu zadala,“ nastiňuje Trčala, který v minulosti právě například s Mlejnkem vyznačoval hranici Čech a Moravy.

Záchranná stanice pro dravé ptáky Rajhrad
Ptáci, srnky, ježci. Záchranné stanice shánějí 53 milionů, pořádají vánoční akce

S nápadem na „nalezení“ národního ptáka přišel člen ODS a současný europoslanec Alexandr Vondra. Svoji myšlenku obhajoval před svými stranickými kolegy slovy, že zatímco ostatní evropské země takový symbol mají, Česko a Slovensko ne. Například Spojené státy americké mají co by národní symbol orla bělohlavého, Rakousko vlaštovku obecnou, Polsko čápa bílého, Francie kohouta galského a Belgie poštolku obecnou.

Myšlenka zvolení národního ptáka se zamlouvá i českým ornitologům. Nicméně zatím nadšení krotí. „Máme lípu jako národní strom, lipové listy jsou například na bankovkách, na standartě prezidenta. Když zvolíme národního ptáka, bude sem přidán? Nebo jak s tím budeme pracovat? Je to pro mne největší otázka, která s chystanou anketou vyvstává,“ upozornil už dříve ředitel kanceláře České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Orel a orlice
Název orlice v ženském rodu je neobvyklý a specifický pro Českou republiku. V zahraničí se používá termín jednohlavý orel. V heraldice se tím rozumí vyobrazení figury orla, který má jednu hlavu. Symbol orlice byl používán již praindoevropskými společenstvími. Orel byl pro svou sílu spjat s nejvyšším bohem praindoevropského pantheonu Diause. Tento byl později známý v Řecku pod jménem Zeus a v Římě jako Jupiter. Moravská orlice se ve své současné podobě používá od poloviny 13. století. Slezská orlice se používá od poloviny 14. století.

Zdroj: Wikipedie