Slušně zaplněné náměstí vyhlíželo začátek zlatého hřebu večera už s předstihem. Dámy v hučkách a kožiších braly zpěvníky do rukou a mávaly s nimi už dlouhé minuty před začátkem naplánovaným na 18 hodin.

Nesem vám noviny se náměstím rozeznělo na minutu přesně. Lidé se kolébali, popíjeli svařák a punč a prozpěvovali. První koledu ještě odměřeně, další už s elánem! „Já jsem tady tuto tradici v Ostravě před asi deseti lety téměř zahajovala, a musím říct, že má vzestupnou tendenci a vy jste čím dál lepší!“ zalichotila beskydská zpěvačka lidem na náměstí.

Česko zpívá koledy na Masarykově náměstí, 7. prosince 2022, Ostrava.
VIDEO: Českem zněly koledy. Společně si zazpívaly tisíce lidí z celé republiky

Když lidé zpívali Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši a Jak jsi krásné, neviňátko, připomínaly už některé skupinky amatérský pěvecký sbor. Někteří se do objektivu Deníku cudně usmívali, jiní to v ten moment rozbalili naplno. „Jsem tady, abych si to užila!“ dodala po vypnutí nahrávacího tlačítka jedna z dam.

Zdroj: Deník/Petr Jiříček

Lidé si dvacetiminutovku s koledami a Deníkem skutečně užili, mnohdy se u toho celé skupiny natáčely na památku. „Účasti nepočítám, ale chodívala jsem pravidelně. Je bezvadné, že tradice pokračuje,“ narážely na dva covidové ročníky s Čechomorem vinou protiepidemických vládních opatření jen u obrazovek kamarádky Olga a Helena. Finále v podobě šesté koledy Vánoce, Vánoce přicházejí už mnozí dozpívali se smutným úsměvem na tváři, že jejich chvíle končí. Program však nikoli a po chvíli pokračoval dalším koncertem zpěvačky Kaczi.

Akce Deníku - Česko zpívá koledy na Masarykově náměstí, 13. prosince 2017 v Ostravě.
Česko dnes bude zpívat koledy, konečně živě. Zapojí se celá Ostrava i DOV

Záběry z dalších míst Ostravy:

Koledy s Deníkem se zpívaly též v Dolních Vítkovicích s duem Jiří Krhut a Nikos Koulouris:

A zpívalo se také v Ostravě-Porubě, kde na podiu koledy plnému náměstí předzpívával známý dětský soubor Permoník z Karviné:

A zpívalo se i na desítkách dalších míst v Ostravě a Moravskoslezském kraji.

Podrobnosti připravujeme.