Čtvrtý ročník, který podpořil i Český rozhlas, rozezpíval kromě lidí na třech desítkách míst v našem kraji i 540 dalších po celé republice. Ale zpívalo se i v blízké či vzdálenější cizině od Německa po daleký Katar.

Nejvíce zpěváků pěti koled a vánoční písně bylo na Karvinsku díky tisícovce účastníků zpívání na havířovském náměstí Republiky, sedmi stům hrdlům na Střední průmyslové škole v Karviné-Hranicích a dalším stovkám na Masarykově náměstí ve Fryštátě, orlovském náměstí 28. října a Petřvaldským, kteří se sešli před kulturním domem, jich odhadem bylo kolem 2350. Druhou nejvyšší účastí se pyšní Ostrava s odhadovanými 1770 zpěváky následovaná Frýdkem-Místkem s 1650 lidmi.

Poněkud komorněji se koledy zpívaly na Bruntálsku na náměstí Míru v Bruntále nebo ve Vrbně pod Pradědem se sice sešly stovky lidí, ale tisícovku „nasbírali" díky menším setkáním v Janově u Krnova, v Petrovicích nebo Světlé Hoře.

Všem moc děkujeme za to, že jste přišli na některé ze tří desítek míst a věříme, že si s koledami a Deníkem užili příjemnou předvánoční pohodu.

A nezapomeňte: opět příští rok ve středu 9. prosince Česko zpívá koledy!

K TÉMATU

Zpívalo se ve školce i v Krásném PoliUž pár desítek minut předtím, než se rozezpívaly tisícovky lidí na moravských i slezských náměstích, se ozvali malí zpěváčci koled. Pro své rodiče si malý koncert připravily i zhruba dvě desítky dětí na zahradě Mateřské školy v Adamusově ulici v Ostravě-Jihu. „Začali jsme zahradu zdobit už v odpoledních hodinách. V 16 hodin si pak děti přinesly hudební nástroje a obestoupily jednu z učitelek naší mateřinky, která jejich zpívání koled doprovázela hrou na kytaru. Na závěr jsme si všichni za tmy zapálili prskavku a to byla taková ta pomyslná tečka na závěr, která celému našemu pojetí akce Česko zpívá koledy dodala ten správný vánoční punc," svěřila se Deníku ředitelka mateřské školy Zdeňka Švédová. Na pozemku školky se sešlo přibližně padesát dětí, jejich rodičů a učitelek.
Dalším místem, které se k letošnímu ročníku předvánoční akce přihlásilo na poslední chvílo, byl ostravský obvod Krásné Pole. „Na naše poměry dopadla celá akce skvěle. Sešlo se zhruba sedmdesát lidí, kteří buď zpěvníky měli, nebo si vystačili s promítanými slovy koled na fasádu radnice," uvedl starosta obvodu Tomáš Výtisk.