Motoristé, pokud míříte Místeckou ulici v centru města, obrňte se trpělivostí. Je tady totiž úplně uzavřen úsek od Frýdlantských mostů až po kruhový objezd Prodloužené Místecké a Hornopolní ulice. Opravuje se zde povrch vozovky, výtluky a buduje nový přechod pro chodce. Uzávěra trvá už od 22. června, ale teprve první pracovní den ukázal, že si s ní řidiči neumí poradit.

„Největším problémem jsou řidiči, kteří úplně ignorují dopravní značení, proto musíme vedle zábran stát a hlídat. Několikrát se nám totiž stalo, že motoristé zákaz bez skurpulí objížděli," popsal situaci jeden z policistů, kteří hlídkují u sjezdu na Místeckou pod mostem na Českobratrské ulici.

Ignorování zákazu vjezdu

„Dalším největším prohřeškem je ignorování zákazu vjezdu u městské nemocnice v Hornopolní ulici, tam hlídají kolegové z městské policie," doplnil policista s tím, že přestupky řeší pouze domluvou. Řidiči jsou totiž zmatení a často potřebují co nejrychleji poradit. Jedna z objížděk, pokud jedete z centra města po Českobratrské, vede dále na Varenskou, Novinářskou a po 28. října, případně Výstavní, na Místeckou. Tato cesta se ale může protáhnout i na dobrých dvacet minut. Nemluvě o tom, že někteří nervózní řidiči čekání nevydrží a klidně předjíždějí v protisměru přes dvě plné čáry, jako se to stalo redakci Deníku před křižovatkou Novinářská 28. října.

Další chuťovkou je velké množství nákladních vozů, které přehlednosti celé situace rozhodně nepřidávají.


PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE NA OBRÁZEK

„Chtěl jsem to tudy zkusit, protože oficiální objížďka po Hornopoloní, Mariánskohorské a Plzeňské mi přišla jako příliš zbytečná zajížďka. Nakonec jsem ale asi měl poslechnout, tady je to popojíždění na nervy, a za deset minut jsem ujel asi pět set metrů," řekl Deníku řidič Tomáš Justýn, který jel včera kolem třetí hodiny z centra města do Hrabůvky.

Frýdlantské mosty?

Jako jedna z nejhorších možností, jak se dostat z centra města, se včera odpoledne jevily Frýdlantské mosty. Kolona v ulici 28. října od nich vedla až ke křižovatce s Novinářskou ulicí.

Částečně za to mohly i vozy, které do centra paradoxně po Místecké přijížděly.

Pokud totiž řidiči na Místecké včas neodbočí, musí na mosty vyjet až druhým nadjezdem, který je zavede na ulici 28. října, Senovážnou, zpět na Místeckou, kolem Kauflandu a po Vítkovické opět na Frýdlantské mosty - více zde: Místecká se opravuje.

Ilustrační foto

Lidé, kteří takto přijíždějí do centra, si pak musí připadat jako v Kocourkově, protože po mostě pojedou dvakrát, a v okruhu asi dvou set metrů se motají klidně i deset minut. Kolony se totiž tvoří už od křižovatky s Nádražní 28. října.

Práce na Místecké, naštěstí potrvají jen do neděle 30. června.

Mezi další důležité komunikace, které budou v létě uzavřeny, nebo na nich bude omezena doprava, patří například ulice Plzeňská v úseku Horní až Rudná, Těšínská ve Slezské Ostravě nebo třeba mimoúrovňové křížení Místecké s Paskovskou ulicí.

K TÉMATU: Centrum Ostravy čeká o prázdninách i řada dalších stavebních úprav

Některé školy, parkoviště, sídliště a chodníky dostanou přes léto novou fazonu„Letošní prázdniny opět využijeme k opravám a rekonstrukcím některých školských objektů a taky dalším investičním akcím, například regeneraci sídlišť, opravám chodníků, rekonstrukci pasáže Vesmír a služebny městské policie v Nádražní ulici," uvedla tisková mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Mateřská škola Poděbradova a Základní škola Nádražní se tak dočká nových oken. Zrekonstruovaných hřišť si budou moci od září užívat děti ze Základní školy Matiční 5, Základní školy Zelená a TJ Hlubina.

Některé přestavby už probíhají. Například po dokončení rekonstrukce parkoviště v ulici Generála Píky budou lidé moci využívat dvacet nových parkovacích míst. Ke konci prázdnin obvod chystá rozšíření parkoviště Sládkova.

Revitalizace se dočkají i sídliště Fifejdy a sídliště Šalamouna. „Hlavním cílem rekonstrukce je vytvoření architektonicky jednoduché, účelné a bezbariérové úpravy veřejného prostranství, včetně navázání na okolí. Provedeme rekonstrukci a výstavbu chodníků, cyklostezky, zmodernizujeme zastávky MHD v ulici Novinářské a rekonstrukci hřiště pro nejmenší děti před cukrárnou. Řešené veřejné prostranství bude doplněno o dětské herní prvky a městský mobiliář," uvedl místostarosta Dalibor Mouka. Součástí sídliště bude i nové veřejné osvětlení a úprava zeleně. Nových stavebních úprav se dočká i pasáž Vesmír.

TEREZA PINTÉROVÁ