Obývání objektu bývalé restaurace squatery vyústilo minulý rok v jeho zazdění. „Stavební úřad nařídil zazdění všech vstupů a zajištění objektu. Bylo to nutné, ale jde pouze o dočasné řešení. Preferujeme revitalizaci,“ řekl tehdy Deníku mluvčí radnice v Porubě Martin Otipka.

Ještě na podzim se objevila informace o možném vlastníkovi, který podepsal rezervační smlouvu a přes crowdfundingovou kampaň sháněl finance na odkup nemovitosti. Dnes už je společnost Rybka Building z Kravař, respektive účelově zřízená společnost Marica Development, novým vlastníkem Marici a v další fázi kampaně shání peníze na samotnou přestavbu.

Situace v chátrajícím komplexu Marica v Ostravě-Porubě, 19. 7. 2022.
Dlouholetá ostuda v centru Poruby se dočká změny. Nový vlastník tady chce byty

„Nákupní fáze je dokončena. Společnost odkoupila nemovitost,“ informuje majitel společnosti Rybka Building David Rybka investory na crowdfundingové platformě Fingood s tím, že stavební úřad povolil změnu původního záměru.

„A to takovou, že nebytové prostory se změní na garáže, úřad také povolil postavit jedno patro navíc,“ sděluje k budoucímu využití a podobě Marici Rybka.

Už ve fázi odkupu objektu Rybka avizoval harmonogram pro dokončení 2,5 roku. A to i díky tomu, že odpadnou úřední formality. „Projekt má stavební povolení, obvod už dříve postupoval tak, aby tomuto záměru neházel klacky pod nohy. Marica je vřed Poruby a její změnu si přeje každý,“ řekl Deníku porubský místostarosta Jan Dekický.

MARICA se říká podle bývalé slavné restaurace objektu na pátém obvodě v Porubě, který dnes slouží bezdomovcům a dělá ostudu – ale to se má brzy změnit, nový majitel má velké plány.
OBRAZEM: Bývalá porubská Marica je doupě bezdomovců kálejících okolo sebe

Prostřednictvím účelově zřízené společnosti Marica Development plánuje Rybka ze stávajícího objektu vytvořit 51 nových bytů a šest nebytových prostor pro komerční účely. Kromě bytů má v Marice vzniknout také 32 garážových stání a parkoviště pro dalších 22 vozidel. Plán počítá také s výstavbou dětského hřiště.

Odkup a proměnu Marici umožňuje crowdfundingový způsob financování, kdy na předem oznámený záměr přispívá větší počet investorů dílčími částkami. „Je to win-win způsob financování. Investorům zaručuje zajímavý výnos a nám dává možnost rychle dokončit naše stavby a postupně růst,“ vysvětlil Rybka.