Ostravou se to zvláštními chodníky začíná vyjímat. U svinovského nádraží se lidem na černobílém pruhovaném chodníku dělají závratě. Teď si Ostravané stěžují na další chodníkový „výstřelek“.

Nevychází kroky

Jsou jím betonové obdélníky u Masarykova náměstí, které mají původně sloužit jako chodník. Kolemjdoucí si však nejčastěji krátí cestu přes trávu, nebo zelenou plochu raději obejdou dokola.

Chodník u nádraží Ostrava-Svinov, listopad 2019. Ilustrační foto.
Kuriózní halucinogenní chodník v Ostravě-Svinově novou dlažbu nedostane!

O vyjádření ke kritice chodníku jsme požádali i vedení města Ostravy. Do vydání článku se nepodařila získat žádná odpověď.

„Vždyť tady nevychází kroky. Buď musím dělat malé nebo obrovské,“ říká jeden z procházejících. Kroky na chodníku i podle redaktorů Deníku opravdu nevychází - pokud nejste dítě, nebo dlouhán s velkým krokem.

Na jedné z ostravských skupin na Facebooku se objevila fotografie zmiňovaného chodníku s otázkou, proč lidé prochází kolem. 

Na odpověď nemusel autor příspěvku čekat dlouho, jelikož se pod příspěvkem sešly téměř dvě stovky komentujících, kteří si stěžovali, že na chodníku nevychází kroky a chůze po betonových plochách není ani zdaleka komfortní.

Skákání přes překážky

„Pro malé lidi úplná paráda. Ten, kdo to vymyslel je pěkný kůň, co umí skákat překážky,“ napsala jedna z komentujících pod fotografii.

„Základní myšlenkou koncepce návrhu je zachovat současné pěší trasy a v co největší možné míře travnaté plochy,“ řekla před dvěmi lety tehdejší náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Piknik a odpočinek

„Chodníčky budou narovnány do pravidelného kříže a jejich nevhodný asfaltový povrch nahradí velkoplošná betonová dlažba s lemem z drobné kostky, tím umožní vsakování dešťové vody. Nově položený kobercový trávník bude snášet nízké sekání a větší pohyb a může tak sloužit pro piknik a odpočinek,“ dodala náměstkyně Šebestová.

Protialkoholní záchytná stanice v areálu Městské nemocnice Ostrava (MNO), 4. září 2023, Ostrava.
Ostrava otevírá novou záchytku. Podívejte se, jak proměna za 13 milionů dopadla

Zda má chodník sloužit spíše jako designový prvek či plnohodnotný chodník je otázkou. Někteří z komentujících na Facebooku však chodník pojali s humorem: „Co remcáte, máte tam lavičku. Můžete si v půli zběsilé cesty odpočinout.“