„Nemocnost u žáků se pohybuje okolo pětadvaceti procent a učení začíná být o ničem. Děti odpoledne polehávaly v družině, naměřili jim tam zvýšenou teplotu. Nevyhnulo se to ani kolegyním ze sboru, kuchařkám a uklízečkám,“ popisuje ředitelka Milena Walderová. Ta využívá po konzultaci s hygieniky možnosti dát dětem na čtvrtek a pátek volno. A jelikož jsou příští týden v Ostravě jarní prázdniny, je vše i v souladu s doporučením ministerstva zdravotnictví, aby děti zůstávaly mimo kolektiv „ne kratší dobu, než sedm dní“.

„Chřipka zasáhla žáky i pedagogy jednotlivých a škol a věříme, že jarní prázdniny napomohou situaci vyřešit,“ říká Andrea Vojkovská, mluvčí magistrátu. Ten ovšem nemá informace o tom, že by školy – právě s výjimkou ZŠ Gen. Škarvady – musely kvůli ARI přerušit provoz. Mluvčí porubské radnice Martin Otipka uvádí, že zmíněná škola je jedinou v obvodě, kde se kvůli chřipce neučí.

Epidemie této choroby je přitom celostátní a náš region zasahuje plošně. „Trvá šestým týdnem a vypadá to, že by mohla dosáhnout svého vrcholu. Pokud ale bude nemocnost klesat, tak velmi, velmi pomalu,“ líčí Irena Martínková, epidemioložka z krajské hygienické stanice. Ta zaznamenává v minulém týdnu třináctiprocentní nárůst nemocných ARI – nejvíce na Opavsku (až okolo 3000 případů na 100 tisíc obyvatel), za nímž následuje Ostravsko.

V takzvané chřipkové sezoně trvající od loňského podzimu má u čtyřiatřiceti lidí v regionu ARI komplikovaný průběh. „Pět bohužel nepřežilo. Dva případy se staly minulý týden, šlo o pacienty trpící závažnými chronickými potížemi,“ dodává Martínková.

Mládě se v prvních dnech drží blízko u matky.
Makakům lvím se v zoo daří, mají další mládě