„Odchytovou klec řeším, bohužel zatím není k sehnání. Městská policie i odchyt přijedou na místo, až bude pes zajištěný. Dokud se bude pohybovat, tak jej neodchytnou. Uspávací prostředky jsou poslední varianta, jelikož pes je stále v pohybu je pro něj i tato varianta nebezpečná,“ vysvětlila mimo jiné všem zájemcům Veronika, organizátorka výzvy „Chyť ovčáka“, hned na úvod záchranné akce svolané přes Facebook.

Černou fenku z Krnova se podařilo odchytit.
Dobrá zpráva: Černou fenku z Krnova po 3 měsících odchytli! Podívejte se

Současně dodala, že psa nebude nikdo nahánět, jen bude potřeba stát v ulicích, kde běhá, aby se mu zamezilo v útěku. To se v pátek 4. listopadu nakonec nepovedlo, pod připravenými dekami podběhl.

Další pokusy

Následovaly další výzvy a dobrovolnému odchytovému týmu se díky solidaritě lidí následně podařily zajistit i sítě. S těmi se pak o dva dny později, první listopadovou neděli, pokusili „chytači“ o štěstí znovu.

Deníku se v pondělí 29. června konečně podařilo nafotit tajuplného černého psa, pohybujícího se u silnice z Krnova do Brantic.
Příběh slavné černé fenky u Krnova sledoval celý region, psíkovi pomohla náhoda

„Přijde, každý den tu chodí!“ vysvětluje na místě druhého pokusu redaktorovi Deníku organizátorka Veronika. Kromě ní přišlo asi dvacet dalších dobrovolníků připravených pomoci s odchytem. Převážně milovníků a chovatelů psů, s kynologickými znalostmi různého stupně.

Plán? Slepá ulička

Pozice si všichni postupně rozdělili pomocí mapy rozložené na kapotě auta. „Nezapomeňte být stále na příjmu,“ zdůrazňuje Veronika potřebu komunikace.

Pokus o odchyt toulavého ovčáka v ostravské vilové čtvrti. V neděli 7. listopadu odpoledne se na domluveném místě sešly dvě desítky dobrovolníků.Pokus o odchyt toulavého ovčáka v ostravské vilové čtvrti. V neděli 7. listopadu odpoledne se na domluveném místě sešly dvě desítky dobrovolníků.Zdroj: Deník/Radek Luksza

Kromě sítí k odchytu tým dobrovolníků využívá i kovové ploty k zatarasení všech únikových cest. Plán? Dostat psa do slepé uličky s garážemi.

„Jak ho tam budeme mít, voláme strážníky z odchytovky,“ popisuje Veronika, která už má s podobnými aktivitami zkušenosti.

Pes rysy šelmy nezapře. Nejbližší příbuzný psa je vlk šedý, který pocházel z Eurasie a severní Ameriky.
Štěkot či donáška mrtvých myší? Otravné zvyky mazlíčků mají vědecké vysvětlení

Jeden z jejich vlastních psů se ostatně s toulavým, neagresivním, ovčákem docela kamarádí. Tulák ale při spatření člověka vždy rychle mizí. Nechce s lidmi z nějakých důvodů zřejmě už nic mít…

Plot tuláka nezadrží

„Skáče půldruhého metru vysoko,“ upozorňuje majitelka v jednom z rodinných domků. Tulák totiž u nich na zahradě navštívil už i její fenku rottweilera, ale snaha uzavřít ho na pozemku skončila skokem přes plot.

V lokalitě se ostatně o bezprizorním ovčákovi moc dobře ví, od obyvatel má i žrádlo.

„Nepřijde!“ míní účastnice Lenka, která dorazila až z Bohumína se svým boxerem. Toho však během dlouhého čekání v sychravém podzimním počasí dala raději později zpět do vozu.

Havířovem pobíhal zatoulaný ovčák.
VIDEO: Havířovem pobíhal zatoulaný německý ovčák, nechtěl se nechat chytit

Tulák se obvykle objevuje mezi pátou, šestou hodinou večer. Tentokrát si dává načas a ulicí se prožene, když už jsou sítě dole a zábrany pryč.

„Příště to musíme zkusit trošku jinak, máme více záložních plánů,“ tvrdí Veronika. Výskyt ovčáka neustále monitoruje a nevzdává se záměru ho polapit, dostat k veterináři, poté do takzvané „dočasné péče“ a nakonec k novému páníčkovi. Zájemci prý jsou, takže psu zbývá jediné: Dát se chytit!

*Lokalitu, kde se pes nejčastěji pohybuje, zatím na žádost organizátorky záměrně podrobněji neuvádíme – poznámka redakce.