Z dikuse na www.petice24.com
„Já mám psa načipovaného kvůli cestování do zahraničí, ale nechápu, proč by měla například maminka čipovat naši šestnáctiletou jezevčici, která se pohybuje pouze po zahradě. Stačí snad, že za ni platí a je řádně přihlášená. Myslím si, že je hloupost čipovat staré psy, měl by být stanovený nějaký rozumný věkový limit," uvedla pod přezdívkou Asta jedna z přispěvatelek.

„Nechci čipování! Není to ani zdaleka tak vyzkoušené, aby mi někdo zaručil, že to pejskovi nebude působit problémy, a když mi i veterinář potvrdil, že je samotné čipování hodně bolestivé, tak jsem zásadně proti," vyjádřil se uživatel Filip.

„Náš pes čipování podstoupil a nebylo na něm znát, že by jej to nějak bolelo. Je to opravdu jako píchnutí injekce. Čipování zvířat se provádí již řadu let, ale to neznamená, že v ojedinělých případech nemůže dojít k nějaké reakci. To je ovšem riziko i běžného očkování každý organismus prostě může reagovat odlišně," podotkl diskutující Rdm.

 Podle vyhlášky, která začala platit na začátku minulého roku, totiž musí být všichni čtyřnozí miláčci starší tří měsíců řádně označení elektronických čipem a číslo čipu následně nahlášeno v registru chlupáčů na úřadě příslušného městského obvodu. Přestože nezodopovědným pejskařům může hrozit až třicetitisícová pokuta, mnoho Ostravanů na povinnou vyhlášku nedbá.

Strážníci doposud řešili 46 přestupků, kdy byla porušena vyhláška upravující čipování psů. „Jeden případ, kdy pes nebyl označen čipem ani tetováním, byl řešen blokovou pokutou ve výši 500 korun, jeden domluvou a zbývajících 46 přestupků bylo postoupeno správnímu orgánu," popsala mluvčí městských strážníků Vladimíra Zychová a dodala, že městští policisté disponují 15 čtečkami k ověřování čipů psů.

K celoměstskému registru mají přístup úřady městských obvodů a městští policisté. Podle zkušeností strážníků z poslední doby více než polovina zatoulaných psů, kteří se dostali do útulku, neměla čip. „Za první polovinu letošního roku bylo odchyceno 444 psů, z toho 215 bylo řádně očipovaných, ihned tak putovali zpátky ke svému majiteli," přiblížila Dana Klišová z úseku sekretariátu Městské policie Ostrava.

Náklady města spojené s čipováním psů se v minulém roce vyšplhaly na 1,6 milionu korun. „Z toho sto tisíc korun šlo na nákup čteček a čipů, pět set tisíc korun tvořily příspěvky chovatelům z rozpočtu města a milion korun příspěvky chovatelům z rozpočtů městských obvodů," vyčíslila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.