DENÍK ZAUJALO
Papírovým kuponům v Ostravě přibyl konkurent. Plastová bezkontaktní čipová kartička s názvem E-karta. Jaké výhody cestujícím přináší? Hlavně to, že pro dlouhodobé zónové jízdenky už lidé díky ní nebudou muset chodit do prodejen Dopravního podniku Ostrava, ale budou si je moci nakupovat přes internet. Nebo to, že při ztrátě kartičky si ji lidé budou moci zablokovat a kupon převést na jinou e-kartu. „Vše si cestující může pořídit z pohodlí svého domova,“ konstatoval Jaroslav Šimčík z Dopravního podniku Ostrava.

Dlouhodobé jízdenky používá v Ostravě zhruba sto tisíc lidí. Dopravní podnik Ostrava očekává, že hned v následujících měsících si e-kartu pořídí minimálně deset tisíc lidí. Doufají, že se jim díky této službě podaří nalákat další cestující do hromadné dopravy, a to hlavně mladé lidi, kteří jsou na internetu jako doma.

Věříte, že ostravská čipová karta skutečně spatří světlo světa a bude mít smysl? HLASUJTE ZDE!

Také o vydání kartičky je možné zažádat elektronicky na www.dpo.cz.Přes internet mohou kartu objednat i rodiče pro svoje děti. Postačí k tomu pár minut času před počítačem. Vedle základních identifikačních údajů, jako je jméno žadatele, je nutné přiložit k žádosti průkazovou fotografii v elektronické podobě. Zhruba za čtrnáct dní si pak lidé mohou kartu vyzvednout na čtyřech kontaktních místech nebo si ji mohou nechat zaslat poštou. „Čipová karta stojí 105 korun a její platnost je šest let,“ informoval Šimčík.

Celkové náklady na zavedení této nové služby jsou asi pět milionů korun. E-karta je v současnosti platná pouze ve spojích Dopravního podniku Ostrava. Má už ale takové technické parametry, že ji lidé budou moci postupně používat i v jiných městech v kraji a v budoucnu i v celé republice. „Také další dopravci v kraji budou postupně vydávat takového karty, které budou odpovídat jednotnému standardu,“ konstatoval jednatel společnosti Koordinátor ODIS Aleš Stejskal. Kartu jednoho dopravce lidé budou moci využívat pro přepravu u dalších dopravců v kraji zhruba do dvou let.

Kdy bude možné čipovou kartu v Ostravě využívat i jako elektronickou peněženku, tedy na ni nakupovat i jednotlivé jízdenky či platit parkovné, zatím není jasné. Brání tomu vysoké náklady na zavedení této služby, a to zhruba ve výši sto milionů korun. Nejdražší by bylo nakoupení odbavovacích zařízení pro všechna vozidla dopravního podniku.