„Cirkulum je po pražské Letní Letné a trutnovském Cirk Uffu jednou z pouhých tří českých akcí, na nichž se objevují špičky tuzemského i světového takzvaného nového cirkusu,“ upozorňuje Václav Pokorný, umělecký ředitel festivalu, který letos vstupuje do třetího ročníku.

A jeho program připravovaný na 8. až 10. června nebude od těch předchozích odlišný. „Hlavní třída se opět promění na jedno velké jeviště. Až na čtyři výjimky budou všechna představení bezplatná,“ uvádí Pokorný s tím, že improvizovat však budou tentokrát umělci i pořadatelé akce.

Na rondelu se totiž neobjeví tradiční scéna. „Kruhový objezd nebude kvůli opravám inženýrských sítí přístupný. Návštěvníci nicméně nemusejí mít strach, že by o něco přišli. Program, který byl v minulosti soustředěn na rondelu, se jen přesune do jiných prostor Hlavní třídy,“ říká Martin Otipka z porubské radnice. Ta očekává účast až dvacet tisíc lidí.

Hlavními lákadly Cirkulum 2018 jsou čtyři interiérová vystoupení. V šapitó to bude rodinné duo Die Busch, magická gymnastka Silea a vtipný živý míč Mr. Toons. V aule univerzity poté show světového formátu souboru Lurrak. „Lístky jsou už k mání v našem infocentru na Hlavní třídě, zájemci si je mohou ale koupit i na webu festivalu. Ceny jsme stanovovali tak, aby tato představení byla přístupná pro každého,“ uzavírá Otipka.

Adrian Schvarzstein se vrací

Vloni se na Cirkulum poprvé aplaudovalo celosvětově známému a úspěšnému režisérovi a umělci, který uvedl zpracování slovenské legendy o Jánošíkovi – Younak. A letos se Adrian Schvarzstein do Poruby vrací s projektem Lurrak spojujícím cirkus, divadlo i hudbu.

S čím se představíte na festivalu letos?Lurrak znamená v baskičtině zemi – půdu. Požádali mne, abych o Baskicku něco vymyslel a já zasadil příběh do průmyslové éry, kdy spousta lidí v důsledku zavírání továren ztratila práci. Stejně jako u vás v Ostravě, že? Je to prostě příběh normálních lidí pracujících v továrně, kteří se vzbouřili.

Jaké máte vzpomínky na loňský ročník?Ani jsem se pořádně neporozhlédnul, přijel jsem, odehrál show a hned zase odjel. Ale spolupracuji s jednou dvojicí, která na tomto festivalu také byla, pomáhám těmto lidem vytvořit něco dalšího a nového. Dělám tolik věcí – od cirkusu, přes divadlo, hudbu, operu až po workshopy a režírování – a v tomto odvětví je nás jen malá komunita, v níž je třeba udržovat přátelské vztahy…

Nový cirkus, jak byste tento výraz definoval?Je to cirkus dneška! Je pro každého, což je na něm fantastické. Je to zábava, kde se nehledí na věk. Kdo přijde na festival, může tam potkat kohokoliv. Atmosféra se vytváří společně s diváky, bourá se odstup mezi publikem a účinkujícím. Já vždycky říkám, že bych se s lidmi měl rozdělit o honorář, protože oni hrají se mnou, tak že se sami stávají herci… a to je krásné! A nejlepší ocenění je nadšené publikum.