Většina návštěvníků pořadatelům středeční problémy se vstupem po několika fantastických koncertech už jistě odpustila. Tedy většina těch, kteří neměli pouze jednodenní vstupenku právě na zahajovací den. Ti tento názor zřejmě nesdílejí.

I proto ředitelka festivalu Zlata Holušová v hodnocení letošního ročníku začala tímto zádrhelem.

„Je nám to velice líto a moc se omlouváme. Novinkou pro nás byly jak čipy, tak rapidní nárůst návštěvnosti. Dokud něco takového neprožijete, tak nemůžete vědět, jak to bude fungovat. Nejtěžší na tom bylo rozhodnout se, kdy už je to nezvladatelné, a vpustit návštěvníky neopáskované. Chyba byla, že jsme to měli udělat o půl hodiny dřív, ale to je to hraní si na kdyby. Poučíme se z toho a příští rok se to opravdu už nestane,“ slibuje Holušová.

Kromě u takových akcí neovlivnitelných problémů jako například zpoždění letů a nucené přesuny některých sobotních vystoupení žádné další už nebyly. A lidé se mohli začít bavit.

Vypili při tom rekordních 450 tisíc piv, a překonali tak loňský rekord 390 tisíc piv. Nejvíce šla na odbyt Radegast Rázná 10.

Třetina stánkařů na Colours dostala pokutu. Nedodržovali EET  
Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj udělal „zátah“ na prodejce, kteří rozložili své stánky na právě skončeném festivalu Colorus of Ostrava. 
Nejednalo se však o přepadovou akci. „Prodejci byli dvěma letáky, které obdrželi při své akreditaci, upozorněni na povinnosti vyplývající ze zákona o evidenci tržeb a také na možnou kontrolu jeho dodržování,“ uvedla mluvčí krajského finančního úřadu Petra Homolová.
Ne všichni prodejci si z toho dělali těžkosti. Při kontrole hned třetina stánkařů data o účetnictví neodesílala a zákazníkům nevydávala účtenky. „Z 32 kontrolovaných osob bylo v deseti případech zjištěno porušování povinností spojených s povinnou elektronickou evidencí tržeb,“ potvrdila Homolová s tím, že čtyřem z nich byla uložená bloková pokuta na místě a v šesti případech bylo zahájeno přestupkové řízení. 

„PUSŤTE JE VŠECHNY“

Že radost na festivalu nebyla jednostranná, potvrzuje i skutečnost, že například senegalský zpěvák Faada Freddy dal Zlatě Holušové osobní číslo a slíbil, že kdykoliv jej požádá, na festival rád přijede.

„Říkal: ‚Ever, Zlato, ever a jsem tvůj‘. Ostatně pro mě bylo jeho vystoupení jedno z nejlepších, která tady letos zazněla,“ přidává Holušová svůj tip mezi všeobecně skvělá vystoupení Imagine Dragons či Jamiroquai.

Americký spisovatel Dan Millman na Meltingpotu si zase přál uzavřenou přednášku pro padesát lidí. Když však uviděl zástup zájemců, vzkázal: „Pusťte je všechny.“

SÍLA MELTINGPOTU

Právě na rozvoji tohoto jedinečného diskusního fóra, kde letos vystoupilo 190 spíkrů z celého světa na osmi scénách, chtějí pořadatelé dále pracovat.

 „K našemu překvapení byly scény pořád plné. Spočítali jsme si, že jimi prošlo přes 20 tisíc lidí. Je fascinující, že na hudebním festivalu, kam se lidé přicházejí uvolnit a bavit, si najdou čas i na taková těžká témata,“ těší Antonína Parmu, ředitele Meltingpotu.

Ten je podle Holušové pro návštěvníky Colours obrovským darem. „Kdyby to bylo kdekoliv jinde v Evropě, tak vstupenka jen na fórum stojí deset tisíc korun.“

Fotogalerie: Lidé na Colours of Ostrava 2017

STOMILIONOVÝ ROZPOČET

Když už padla zmínka o Evropě, jak si Colours vedou v porovnání s ní co do zajišťování financí?

Celkový rozpočet festivalu byl letos přibližně sto milionů korun. Zisky ze vstupného na něm však tvoří jen zanedbatelnou část.

„To je v porovnání s Evropou pravý opak,“ říká Holušová, čímž se nepřímo vyjádřila k výhradám, které měli organizátoři protestní akce, která se konala během Colours a kritizovala mimo jiné to, jak si velké společnosti svými penězi kupují lid a tváří se na akci jinak než ve skutečnosti.

„U nás jsou ceny vstupenek směšně levné, a pokud to chceme zachovat, musíme mít hodně partnerů, to se prostě nedá nic dělat.

Náklady na kapely u nás a v zahraničí jsou stejné, ale poměr zisků je úplně opačný,“ vysvětluje „matka“ festivalu s tím, že návštěvnost ani letos zveřejňovat nebude, protože pro ni oproti kvalitě kapel a zážitků návštěvníků není měřítkem úspěchu.

„A že jsou k tomu pořadatelé nuceni, vede jen k tomu, že si čísla nadsazují. A když jsme řekli pravá čísla, stejně nám to nikdo nevěřil. Tak proč to dělat?“

Neoficiální odhady však hovoří o překonání mety 50 tisíc lidí. Poprvé bylo vyprodáno předem.

Fotogalerie: Lidé na Colours of Ostrava 2017

COO pohledem Břetislava Uhláře

PALEC NAHORU…

…za to, že mezi účinkujícími letos byly skupiny Imagine Dragons, Midnight Oil, Jamiroquai a zpěvačky LP či Birdy.

…diskusní fórum Meltingpot přivedlo do Ostravy řadu osobností a do diskusí o palčivých tématech současnosti na naší planetě se zapojili i sami umělci účinkující na Colours , jako například Peter Garret z australské skupiny Midnight Oil či Faada Freddy ze Senegalu.

…že i letos dostaly prostor experimentální představení či projekty typu Lásky jedné plavovlásky Plavovlásky jedné lásky v podání Divadla Husa na provázku, Cirk La Putyka s představením Balacchio nebo Peter a Lucia v podání Jakuba Ursinyho, Doroty Nvotové a Talent Transportu.

…prostor dostaly ve filmové ochutnávce také zajímavé dokumenty typu Nechte zpívat Mišíka či Richard Müller: nepoznaný nebo Bratříček Karel, snímek o Karlu Krylovi.

…česká scéna měla na festivalu důstojné zastoupení v podobě Anety Langerové, Davida Kollera, Michala Hrůzy, ale i dalších zpěváků a hudebních formací.

PALEC DOLŮ…
…za to, že si letos někteří stánkaři spletli festival s výprodejem kýčů a tretek. Našlo by se jich tam dost.

…za to, že si z festivalu udělali předvolební kampaň někteří lídři politických stran i hnutí, a mnozí přitom tvrdili, že do Ostravy je přivedl pouze jen a jen čistý zájem o hudbu…

…za močení u plotů a za některými stánky. Přimlouval bych se opět za rozšíření kapacity zděných WC.

…kapacita návštěvníků vyprodaného areálu praskala ve švech, určitě bych ji už nerozšiřoval do budoucna. I tak byla letos už v mnoha ohledech naprosto neúnosná.

…po sobotním dešti se stal areál na některých místech bahništěm. Doporučil bych v těchto místech více asfaltu, štěrku či jiné úpravy.

Prohlédněte si fotogalerie z festivalu Colours of Ostrava 2017 den po dni:

Den první - středa, 19. července:

Fotogalerie: Colours of Ostrava v Ostravě - středa 19. července 2017

Den druhý - čtvrtek, 20. července:

Fotogalerie: Colours of Ostrava ve čtvrtek 20. července 2017

Den třetí - pátek, 21. července:

Fotogalerie: Colours of Ostrava, pátek 21. července 2017

Den čtvrtý - sobota, 22. července:

Fotogalerie: Colours of Ostrava, sobota

Reportáže z jednotlivých dní najdete zde: