VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čisté nebe: Třicet malých stromků prachu nezabrání

Kauza skládky uhlí pro koksovnu, kterou chce podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO), a odmítají občané z Radvanic a Bartovic, neunikla pozornosti neziskových organizací zasazujících se o lepší ovzduší.

22.12.2017 1
SDÍLEJ:

Zásoby suroviny skladuje ArcelorMittal v souladu se stavebním povolením, které ale nespecifikuje ukládané množství.Foto: Deník/Radek Luksza

Nikola Carić coby ředitel spolku Čisté nebe, přišel jak na projednávání záměru AMO s obyvateli zaprášeného obvodu, tak si přečetl všechny podklady a vstřebal stanoviska zastánců i odpůrců. „Námitky místostarosty Radvanic a Bartovic proti polní skládce uhlí kvůli obavám z vyššího výskytu emisí mám za opodstatněné,“ řekl.

Zároveň se Carič docela podivoval nad nabídkou „kompenzačního opatření“ hutního a ocelářského podniku v podobě výsadby třiceti nových stromů. „Předpokládám, že budou malé, asi dvoumetrové. Podle studie, kterou mám k dispozici, by mělo toto opatření nabýt účinnosti za patnáct dvacet let. Prachu brání stromy vzrostlé,“ líčil Carič .

Znečištění ovzduší v Radvanicích a Bartovicích začalo Čisté nebe hlídat dávno před zveřejněním úmyslu AMO zřídit si (na místě, kde se dávno tato surovina legálně hromadí a překládá) novou skládku uhlí.

„Je každopádně problém stoprocentně určit, odkud konkrétní emise pocházejí. Prokázat to může přesná měřicí síť,“ tvrdil Carič.

Čisté nebe, jak upozornil, má projekt, který by v případě zajištění dostatku finančních zdrojů mohl zahájit měření a zjistit, zda data poskytovaná znečišťovateli odpovídají realitě… a pravdě. „Co vím, tak se pořád počítá s předpoklady a vzorci,“ poznamenal s tím, že monitoring prašnosti by si stoprocentně zasloužila také Hrabůvka.

Přímo z Radvanicích a Bartovicích vznikla už dříve „neziskovka“ se všeříkajícím názvem Vzduch. Podala kvůli znečištění ovzduší více žalob a samozřejmě aktuálně reagovala i na projekt AMO budovat skládku uhlí.

„Tento záměr jen zakonzervuje nezákonný imisní stav ovlivňující negativně naše zdraví,“ vzkázala za ni Pavla Skybová.

Členka spolku Vzduch se proto jeho jménem obrátila i na krajský úřad a oficiálně vyjádřila nesouhlas se skládkou.

„Žijeme v oblasti s nadlimitními koncentracemi polétavého prachu PM10 a PM2,5 a karcinogenního a mutagenního bezno(a)pyrenu. Jejich hodnoty u nás máme jedny z nejvyšších, ne-li nejvyšší v ČR,“ psala Skybová.

Radvanicko-bartovický místostarosta Aleš Boháč uvítal iniciativu „neziskovek“ Čisté nebe a Vzduch. „V žádném případě nechceme nadále držet první příčky ve znečištění ovzduší,“ nechal se slyšet. Oznámil, že radnice hodlá tlačit na město, kraj i vládu, aby emisní poplatky od znečišťovatelů pomohly hlavně zaprášeným lokalitám.

Mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková upozornila, že v humbuku okolo skládky zanikla „jedna docela zásadní připomínka“. Tou byla právě informace, že skládka samotná by sice emise zvýšila, avšak kompenzace je zase snížily. „Bilance tak bude záporná,“ vysvětlila. Doplnila také čísla: PM2,5 má ubýt o 5,9 tuny, PM10 pak 18,54 tuny.

Autor: Radek Luksza

22.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
7

Nestoudník v Ostravě onanoval a čichal k ženě v tramvaji

Zasněžování Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě - příprava 6. ročníku City Cross Sprint.
21

6. ročník City Cross Sprint se blíží. Zasněžování DOV v Ostravě začalo

Petr Czudek povede italský „nároďák“

Není to žádný vtip, ale realita. Petr Czudek, trenér basketbalové Opavy, povede italský „nároďák“. Do této role byl obsazen pro film Zlatý podraz, který se natáčí v pražském Průmyslovém paláci, a diváci se na něj mohou těšit v říjnu, kdy půjde do kin.

Drahoš zahájil cesty do regionů. V úterý míří na hokej do Třince

Moravskoslezský kraj se podle výsledků prvního kola prezidentských voleb dá i nadále považovat za „baštu“ Miloše Zemana. Dosáhl zde na nejlepší výsledek, když se vyhoupl téměř k padesáti procentům. Přízni voličů se tady těší i při svých každoročních prezidentských návštěvách.

České projekty v Malawi úspěšně pokračují

 Již třetím rokem provozuje ostravská nezisková organizace International Humanity nově postavenou nemocnici v jedné z nejchudších zemí světa Malawi v jihovýchodní Africe.

Vylovení, odbahnění, vysušení a 4,3 promile v krvi: podívejte se na videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 15. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>