DENÍK SLEDUJE

O tom ve čtvrtek jednali již podruhé zástupci města s rodiči mentálně postižených dětí. Rodiče se k rozhodnutí vyjádřili velmi kriticky.
„Nelíbí se nám především rozbití kolektivu, na který byly děti tak dlouho zvyklé,“ řekla již dříve Deníku Iveta Tabreová.

Dalším problémem byla provozní doba, ta je u jiných zařízení kratší. Někteří rodiče by kvůli tomu museli opustit svá zaměstnání a zůstat s dítětem doma. „Projednávali jsme to s ostatními zařízeními a ta přislíbila, že provozní dobu upraví podle potřeb našich klientů,“ sdělil ředitel Čtyřlístku Svatopluk Aniol.

Všichni zaměstnanci, kteří doposud ve Čtyřlístku pracovali, budou mít možnost nastoupit v jiných zařízeních pro osoby se zdravotním postižením. Rozhodnutí ale záleží jen na nich.

Jelikož kapacita zařízení je omezená, musí rodiče shánět umístění pro své dítě již nyní. Po zhlédnutí prezentací jednotlivých středisek se rodiče ujistili v tom, že všude na jejich děti čeká příjemné prostředí.

„Do sociálně terapeutických dílen Prapos můžeme přijmout dalších sedm lidí, kterým nabídneme naprosto srovnatelné služby,“ řekl ředitel zařízení Pavel Kantor. Integrační centrum Stonožka může přijmout navíc osmnáct lidí a Centrum denních služeb Žijeme dalších dvaadvacet lidí.

Provoz Čtyřlístku má být zachován až do června příštího roku, kdy začne jeho rekonstrukce. Ta by měla být dokončena v prosinci roku 2013. Budova v Thomayerově ulici ve Vítkovicích má nově sloužit jako chráněné bydlení pro osoby s mentálním postižením. Chráněná bydlení dosud nemají v Ostravě vybudované dostatečné kapacity.

Lenka Molnárová

Soucisející článek:Postižené děti ze Čtyřlístku: ustoupí chráněnému bydlení?