V mnoha kavárnách a restauracích se vedou velmi emotivní diskuse, nakolik je, či není umělecké dílo sochaře Davida Moješčíka přesvědčivé…

NÁZORY SE RŮZNÍ…

„Pro mě je tato figurální podoba přijatelná. Řemeslně slušně odvedená práce. Jistě, mohu spekulovat, zda obličej vyzařuje ten,drajv', který v sobě Věrka opravdu měla, jako zarputilá rockerka, ale to nechám na každém, ať si vybere…“ svěřil se jeden známý ostravský sochař, který ale chtěl zůstat v anonymitě.

„Původně jsem se snažil vytvořit sochu z jejích mladších let, což zadavatelé odmítli. Nejde o zpěvaččinu podobu z konkrétní doby, ale šlo mi spíše o určitou esenci z několika období jejího života,“ uvedl pro Deník autor díla David Moješčík.

close Autorem sochy Věry Špinarové v Ostravě je David Moješčík. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

Otázkou zůstává, zda socha byla vhodně umístěna. Právě na okraji Husova sadu – v blízkosti stánků s rychlým občerstvením – by se mohla stát časem „terčem“ bezdomovců nebo „toaletou“ psíků.

„Mně se socha líbí, je pro mě rozhodně čitelnější než hromada sutě v bývalém Bauhausu, tedy v dnešním Platu, kterou jsem tam před časem viděl. A tato hromada byla hrdě prohlášena za umělecké dílo. Jistě, Věrka někdy také byla,na hromadě', ale to jen tak pro odlehčení. Vím, že mi to odpustí, měl jsem ji moc rád,“ s černým humorem sobě vlastním se Deníku svěřil známý ostravský prozaik a novinář Miroslav Sehnal.

TURISTICKÁ ATRAKCE

„V mnoha městech světa se stala veřejná prezentace soch populárních osobností už téměř samozřejmostí. Z tohoto pohledu jsem rád, že Ostrava může nabídnout – zejména jako turistickou atrakci – právě plastiky Janáčka, Kryla či Špinarové, ale nemusí být vydávány za špičkové umělecké opusy. Takže nevím, proč se kolem toho děje takové pozdvižení,“ uvedl galerista Petr Pavliňák z Výtvarného centra Chagall.

close Autorem sochy Věry Špinarové v Ostravě je David Moješčík. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

Fotogalerie: Kontroverzní sochy Davida Mojesčíka v Ostravě

HLAS JE VÍCE NEŽ SOCHA

Smířlivě se na celou situaci dívá i známý hudební publicista Jiří Černý. „Nepoznal jsem v české populární hudbě větší pěvecký samorost, než byla Věra Špinarová. Ve své jednoduchosti byla půvabná a neopakovatelná. Žádný její koncert nebyl technicky úplně dokonalý, ale její přednosti vždy stály vysoko nad těmi drobnými nedostatky,“ uvedl po smrti Věry Špinarové náš přední hudební publicista Jiří Černý.

Jak sdělil redakci Týdeníku, její novou sochu viděl pouze na fotografiích v médiích. „Proto nemohu toto dílo komentovat a neřeknu, zda se mi líbí, či nikoliv. Ale po Věře Špinarové zůstaly skvostné nahrávky, dokumenty, které jednoznačně odpovědí, jaká to byla úžasná zpěvačka. A to je určitě – v tomto případě – nad jakoukoliv sochu,“ uvedl Jiří Černý. Jen pro zajímavost, ten ve svých dvaaosmdesáti letech je stále velmi vitální a každý den je na cestách s tóny.

TŘI OSOBNOSTI NAJEDNOU

Ještě poznámku na adresu sochaře Davida Moješčíka. Určitě není jednoduché pro tvůrce vytvořit během poměrně krátké doby sochy tří velmi rozdílných umělců – Leoše Janáčka, Karla Kryla či Věry Špinarové. Je to stejné jako i v jiných uměleckých oborech.

Některé dílo osloví veřejnost více, jiné méně a vyvolává diskuse, což je také chvályhodné.

Vzpomeňme v této souvislosti Moješčíkovu zdařilou plastiku Levitace, která je umístěna naproti nádraží v Ostravě-Svinově.

close Socha Leoše Janáčka (dílo Davida Moješčíka) na Jiráskově náměstí v Ostravě. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

close Odhalení sochy Karla Kryla (dílo Davida Moješčíka), 27. červen 2018 v Ostravě. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

Fotogalerie: Kontroverzní sochy Davida Mojesčíka v Ostravě

Jak to vidí „proklínaný“ sochař David Moješčík?

close David Moješčík, autor sochy Věry Špinarové v Husově sadu v Ostravě. info Zdroj: Deník / Pavel Sonnek zoom_in Co říkáte na kritiku, která se kolem sochy rozpoutala?
Chyba je v tom, že byly s předstihem uveřejněny zdeformované a pochybné fotky té sochy. Kvalitativně asi jako kdybyste si fotil selfíčko. Když se podíváte do lžičky, taky vás to zdeformuje. To kvůli těm fotkám se strhla davová hysterie. Internet, facebook… tam je hotové šílenství.

Problém někteří lidé vidí v tom, že zakázky všech tří soch osobností v centru Ostravy z poslední doby jste získal bez výběrového řízení.
Chtěl bych zdůraznit, že toto byla druhá socha, a stejně jako ta Leoše Janáčka, tak i tato byla zhotovena na základě řádného výběrového řízení. K realizaci jsem byl vyzván. Váhal jsem, ale obvod to po mně chtěl. Až na základě mnou projeveného zájmu proběhlo výběrové řízení.

Říkáte dvě sochy. Jste však i tvůrcem plastiky Karla Kryla…
Tu jsem dělal jako soukromou zakázku pro soukromou školu umění Ave Art, která se ucházela o dotaci. To, zda byla dále převedena na město, se mě už netýká.

Za podobou sochy si stojíte? Lidé bez uměleckého vidění v ní Věru Špinarovou mnohdy nepoznávají.
Je to tak, jak říkáte. Lidé bez uměleckého vidění… Věra v průběhu posledních patnácti let vypadala různě a já ji zachycoval právě v průběhu času.

Pokud budete osloven, přihlásíte se k realizaci dalších soch?
To je, jako kdybyste se zeptal, jestli se mě ta hysterie nedotkla natolik, abych se sochařstvím seknul. Když budu mít čas a bude mě daná osobnost zajímat, půjdu do toho.

K TÉMATU

Proč oslovili jen jednoho autora?Minulé úterý starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová sochu slavnostně odhalila, byť kvůli chybějícímu ozvučení u rušné zastávky a silnice mnozí starší lidé jen odhadovali, co při svém projevu říká. Den poté už v důsledku šířící se kritiky přiznávala určité ústupky. „Dílo jsem viděla, až když bylo hotové, a sama za sebe si dovedu představit, že by bylo více realistické, líbil by se mi na ní jiný, pro ni typičtější účes, nicméně v určitých detailech ji spatřuji,“ opakuje starostka centrálního ostravského obvodu Petra Bernfeldová.
Sochaře za to, jak k soše přistoupil, chápe a podotýká: „Nepožadovali jsme racionální podobiznu, která by patřila do muzea voskových figurín. Autorovi sochy panu Moješčíkovi jsme dali uměleckou volnost pro její ztvárnění. Zachytil ji podle svých slov v několika různých jejích etapách života,“ vysvětluje starostka.
Se samotnou ideou vzniku soch slavných osobností v centru Ostravy přišel někdejší místostarosta obvodu Dalibor Mouka. Ještě před samotným odlitím z bronzu měl možnost spolu s další místostarostkou Lucií Feikovou dílo v ateliéru zhodnotit. A jak vypovídají snímky, které zveřejnil na sociálních sítích, vypadá, že je s výsledkem spokojen. Ne tak někteří lidé s tím, že zakázku dostal sochař „bez boje“.
„Zhotovení sochy bylo zadáno jako běžná zakázka malého rozsahu, kdy byl poptán jeden autor (Moješčík), aby předložil návrh. A tak se i stalo. Je to umělecké dílo, kdy zodpovědnost jde za autorem. Já za ním v celé věci stojím,“ podotýká Mouka.