Uskuteční se tam už pátý ročník akce Sdílko Poruba, která od 14. do 28. května nabídne každý den něco jiného: desítky regionálních prodejců, představení chystaných i realizovaných projektů obvodu a další doprovodné akce.

Historie Sdílka se začala psát v roce 2016, kdy se první ročník uskutečnil ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem. O dva roky později hostilo akci Alšově náměstí, kam se Sdílko vrátilo i v roce 2022. Mezitím se uskutečnil jeden ročník u Duhy. Akce během let získala obrovské renomé, o čemž svědčí například třetí místo v soutěži agentury CzechInvest Inspirativní region, které Sdílko získalo v roce 2021.

„Sdílko startuje už v úterý 14. května, kdy jsme připravili i koncert a další program. Potrvá patnáct dní a za tu dobu se na něm vystřídá přes šedesát obchodníků z řad designerů, šperkařů, prodejců domácích potravin ale také spousta neziskových organizací.,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Nebude chybět ani výstavní prostor, kde si lidé budou moci prohlédnout realizované i plánované projekty. „Chceme lidem ukázat, co se za poslední roky povedlo udělat, a co bychom chtěli udělat v nejbližších letech. Ale nepůjde jen o pasivní podívanou, rádi bychom od lidí získali i návrhy a postřehy, co se jim v Porubě líbí, co naopak ne a podobně,“ poznamenala starostka.

Majáles v Ostravě.
Ostravský Majáles startuje v pátek. I s průvodem

Celý jeden kontejner bude věnován chystané proměně lokality, kde se Sdílko koná. „Ta začne už toto léto a potrvá rok. Lidé se budou moci seznámit nejenom s historií místa, ale k dispozici bude i model vytištěný na 3D tiskárně, který ukáže, jak bude prostor vypadat po rekonstrukci,“ řekla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Na Sdílku se vystřídají i tři kavárny a každá z nich nabídne trochu jiný sortiment. „Směřujeme především, i když ne výhradně, na rodiny s dětmi. Proto bude součástí kavárny dětský koutek, který zajišťuje Půjčovna hraček. Ta si připravila i workshopy Smyslohraní, které, jak věřím, budou u dětí moc oblíbené. Ty jsou na programu od 24. do 26. května,“ řekla jedna z organizátorek Sdílka Kateřina Šuláková z odboru kultury porubské radnice.

Ilustrační foto.
Muž z Ostravy vzal spravedlnost do svých rukou. S tyčí a psem naběhl na vandaly

Akce se tradičně koná v kontejnerech, které zapůjčila společnost Koma. A každý ročník je o něco větší než ten předchozí. „Letos budeme mít k dispozici deset kontejnerů. Pět bude pro prodejce, ve třech se uskuteční výstavy projektů a zbytek bude sloužit kavárně a dětskému koutku,“ dodala Kateřina Šuláková.

Součástí programu bude i procházka s arboristou. „Je to už tradiční porubská akce. Při péči o zeleň dlouhé roky spolupracujeme s nejvýznačnějšími českými odborníky ze společnosti Safe Trees, kteří pro nás dělají a pravidelně aktualizují pasport stromů. A právě Jiří Poulík z této společnosti nás pravidelně provází jednotlivými lokalitami Poruby, aby nám popsal základy péče o městskou zeleň. Letos jsme logicky procházku směřovali k Floridě, a chtěla bych všechny, které stromy a zeleň obecně zajímají, aby se přišli podívat,“ řekla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Před utkáním Baník Ostrava - Mladá Boleslav (11. května 2024).
Nájezd Poláků na Ostravu, Lotyše zaujal fotbal. Banik, zjistili. Padne 10 tisíc?

Ačkoli nakoupit si lidé mohou přijít už 14. května dopoledne, slavnostní zahájení začne v 16 hodin. Zahraje kapela The Puzzles a připraven bude i workshop malování různými výtvarnými technikami. První prodejní den se představí firmy KatyMarty s oblečením z biobavlny, Agu design s netradičními pohlednicemi a blahopřáními, spoustu dobrot nabídne Czech Gourmet food, chilli omáčky přiveze Gaston Chilli, chybět nebude ani pojízdný bar Salute prosecco a Žeška nabídne akvarelové obrazy.