Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co po škole? Na Černé louce o tom přemýšleli děti i rodiče

/FOTOGALERIE/ Učeň, středoškolák, vysokoškolák. Výstava pod tímto názvem se už po dvaadvacáté uskutečnila v pátek a sobotu na výstavišti Černá louka v Ostravě.

6.12.2015
SDÍLEJ:

Výstava Učeň, středoškolák, vysokoškolák na výstavišti Černá louka v Ostravě.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Jak v pozvánce uváděli organizátoři, byla výstava určena absolventům základních a středních škol, především žákům devátých tříd, kteří stojí před rozhodnutím o svém budoucím profesním uplatnění. Souběžně se konala i výstava pracovních příležitostí PRO JOB.

Letos poprvé jsem se na výstavu vydal nejen proto, že jsem o ni měl informovat naše čtenáře, ale přibral jsem i našeho osmáka. Sice má na to rozhodování ještě rok čas, ale trochu si rozšířit rozhled nezaškodí.

Hned po vstupu do pavilonu nás oslovil mladík u jednoho ze stánků. „Že váš synek zrovna není na ty technické předměty? Nevadí. V osnovách sice samozřejmě máme i matematiku a tak, ale na té naší škole to nebude tak náročné jako třeba na gymnáziu. Jsme více zaměřeni na cestovní ruch. A uplatnění? Oblast cestovního ruchu je široká, může najít práci v cestovních kancelářích, agenturách, turistických centrech nebo třeba dělat průvodce, a to i v cizině," zvládal svou úlohu s bravurou mladík, slušně se přeptal, jestli nás něco zajímá a na rozloučenou nám podal i informační letáky o střední škole.

Letáků začalo postupně přibývat, informace zástupců škol ty naše makovice brzy zahltily. Někde jsme se zastavili déle, jinde jen krátce. „To je škola až z Brna, to už je přeci jen trochu z ruky," dodal synek. Trochu déle jsme se zdrželi u stánku Střední lesnické školy v Hranicích. „Když kluk tu naši školu dodělá, bude mít široké uplatnění. Lesních správ je hodně, když bude šikovný a má vztah k přírodě, určitě si to nechte projít hlavou," pravil vlídně muž v zelené uniformě a na rozloučenou dodal, že z této střední školy by pak mohl klidně náš mladý pokračovat i na vysoké škole podobného zaměření.

Vzhledem i tomu, že se na výstavě představovalo na osm desítek různých typů škol nejenom z Ostravy, ale i vzdálenějších koutů České republiky – učiliště, střední, vysoké a jazykové školy i školská zařízení, tak jsme při odchodu z výstaviště měli plné ruce letáků. Zachránil nás až můj náhodný kamarád, který nám daroval igelitku. „Jsem tady za vysokou školu. Na tu máte ještě čas, ale určitě jste udělali dobře, že jste přišli. Na rozhodování máte ještě rok času, ale ty střední školy mají dny otevřených dveří, tak to můžete omrknout. Lépe se vám bude vybírat," pokyvoval pochvalně hlavou můj známý.

Když jsme výstaviště opouštěli, měli jsme oba hlavy tak zaplněné informacemi, že jsme se stavili na Masarykově náměstí a objednali si punč. Kluk zatím samozřejmě dětský-nealkoholický, ale dal jsem mu trochu srknout i z toho mého pro dospěláky. „Tak ti tati, nevím. Bude to těžké rozhodování," pokyvoval Štěpán hlavou a tvářil se zachmuřeně. Musel jsem jej rychle uklidnit a dodat mu optimismu. Tak jsem použil tu sice otřepanou, ale životem potvrzenou hlášku o tom, že když nejde o život, tak jde o…

Autor: Břetislav Lapisz

6.12.2015
SDÍLEJ:
Ondřej Veselý

Hrozivý faul na Deje potrestán, hrubián Veselý vyfasoval tři zápasy

Cvičení hasičů ze tří zemí se tentokrát koná ve Slovinsku.
9

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Ragbisté Mariánských Hor si zahrají rozhodující zápas o extraligu

Ragbisté Mariánských Hor budou bojovat o extraligu. Tým trenéra Roba Vanna sice v závěrečném kole Českého poháru, skupiny Morava, nezískal na hřišti Zlína původně potřebný bod, a prohrál tam 9:29, nakonec jim však i tento výsledek zaručil postup do finále.

Osudy pevností na Opavsku? Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady...

Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady. Takové osudy mají dnes pevnosti a pevnůstky na Opavsku, které se budovaly v letech 1935 až 1938, tedy před více než osmdesáti lety. Mnohé z nich už dávno nepatří armádě, další se na převod do majetku historických spolků, jednotlivců nebo měst a obcí teprve chystají.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení