Ještě před vypuknutím letošního ročníku jednoho z největších hudebních festivalů ve střední Evropě ta zpráva přilétla jako blesk z čistého nebe. Investiční skupina Rockaway Capital podnikatele Jakuba Havrlanta, respektive její dceřinná společnost Rockaway Arts, se stává strategickým investorem festivalu.

Krajský soud začal projednávat žádost Petra Kramného odsouzeného za dvojnásobnou vraždu, o obnovu řízení, 29. listopadu 2022, Ostrava.
VIDEO: Kramný změnil vizáž. Takto u soudu v Ostravě žádal o obnovu procesu

Nyní došlo k dokončení celé akvizice a už jsou známy některé podrobnosti obchodu. Rockaway Arts v produkční firmě Colours Production nově patří šedesátiprocentní podíl, zakladatelka festivalu Zlata Holušová si drží zbylých čtyřicet procent.

„Zvenčí se na festivalu nic nemění, Zlata Holušová zůstává ředitelkou a hlavní dramaturgyní festivalu, ponechává si k ruce stávající tým, který už připravuje dramaturgii pro příští ročník,“ řekl Deníku promotér a mluvčí festivalu Colours of Ostrava Jiří Sedlák. Z pohledu návštěvníka se podle něj nemění ani další záležitosti. „Zůstáváme v areálu Dolních Vítkovic, kde máme smlouvu ještě na deset let, součástí bude nadále mezinárodní diskuzní fórum Meltingpot. Nové spojení dává budoucnosti a růstu festivalu nové možnosti,“ nastínil přínos transakce Sedlák.

V červených číslech

Popřel také, že by důvodem transakce byl kvůli covidu se zhoršující meziroční výsledek hospodaření festivalu. Ten ještě v roce 2019 vydělal sedm milionů korun, po příchodu pandemie však začal být ztrátový. V letech 2020 a 2021, kdy musel být festival zrušen, dosáhly ztráty 3,7 milionu korun, respektive 8,5 milionu korun. „Důvodem transakce nebyla červená čísla, ale to, že se Colours of Ostrava po dvou covidových letech vrátil na vrchol, takže se spojily dvě silné značky dohromady,“ tvrdí Sedlák.

Dálnice přes Ostravu. Archivní foto.
Polsko hlásí hotovo, Česko tak má nové dálniční spojení až k polskému Baltu

Mohou se fanoušci festivalu s novým silným partnerem v zádech těšit na další zlepšování festivalu? „Určitě budou přibývat další hvězdy, Zlata už nyní jezdí po světě a naživo vybírá ty nejlepší kapely, které jsou k dispozici, ale opět i ty, které lidé v Ostravě teprve takzvaně objeví. Každopádně díky transakci mají Colours budoucnost!“ vzkazuje promotér, konkrétní podmínky a částky převodu podílu však nezveřejnil.

Pořadatelé už s předstihem oznámili první výraznou hvězdu příštího ročníku, americkou pop rockovou skupinu OneRepublic, další budou následovat. V příštím roce se Colours of Ostrava uskuteční v termínu 19. až 22. července, v aktuální vlně předprodeje vstupenky na všechny čtyři dny stojí pro dospělého 3790 korun.

Folkový kolotoč, 3. června 2022 v Ostravě. Jaromír Nohavica.
VIDEO: Počkáme, co řekne. Kontroverzní Nohavicova virtuálka bourá internet

Odkup většinového podílu skupinou Rockaway se dotýká rovněž Festivalu v ulicích a showcastového festivalu Czech Music Crossroads, o které se stará stejná dramaturgická skupina kolem Zlaty Holušové a Jiřího Sedláka. Skupina Rockaway před časem investičně vstoupila také do Karlovarského filmového festivalu.