Odborníci různých specializací budou veřejnosti nabízet pomoc, skupinové terapie i workshopy. Na podporu projektu otevře Spirála Ostrava sbírku na portálu darujme.cz.

Lidé chtějí v Ostravě svého zubaře, ilustrační foto.
Více než pět set zájemců za pár hodin. Lidé chtějí v Ostravě svého zubaře

"Vnímáme, že situace není dobrá a řada psychickým problémů se u lidí teprve projeví. Podle průzkumů Národního ústavu pro duševní zdraví důsledky sociální izolace těžce dopadají zejména na mladé lidi. Depresivní stavy přepadají i ty, kteří dosud byli bez problémů. Proto je pro nás zásadní rekonstrukce objektu na ul. J.Matuška v Ostravě, která nám umožní rozšíření našich služeb a vznik multidisciplinárního týmu. Ten bude složený ze zdravotníků, sociálních pracovníků a lidí s vlastní zkušeností se zvládáním následků duševní nemoci," říká Eva Krestová, ředitelka neziskové organizace Spirála Ostrava.

Nový prostor.Nový prostor.Zdroj: Spirála Ostrava

Organizace Spirála Ostrava vyzývá veřejnost i firmy v Moravskoslezském kraji, aby se zapojili do veřejné sbírky, která umožní rozšíření stávajících prostorových i personálních kapacit.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Hejtman Vondrák: Epidemie se přesouvá od západu na východ

"Současné prostory dovolí pomoci průměrně 120 lidem během jednoho roku, není v nich však možné pořádat skupinové terapie, či rozšířit tým o zdravotníky. Poptávka po pomoci nicméně stále stoupá. Spirále se podařilo využít příležitost a získat větší prostor patřící Městskému obvodu Ostrava-Jih, který však musí projít modernizací a úpravou. Tu ale zcela nepokryjí příjmy z veřejných zdrojů, ani sociálního podnikání, jež je současnou situací paralyzováno,” dodává Eva Krestová.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer na zasedání zastupitelstva.
Dovolená v Africe náměstka hejtmana MS kraje nesmetla. Zastupitelé jej podrželi

Hlavním posláním organizace Spirála Ostrava je zvýšení uplatnitelnosti lidí s duševním onemocněním v běžném životě a zmírnění stigmatizace duševních nemocí. Lidem s psychickými problémy poskytuje tato organizace sociální služby a zároveň je i zaměstnává. V současné době nabízí uplatnění v oblasti cateringu, úklidových činností, šicí dílně či údržby zeleně.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube