Podle nich jsou opatrnost i vládní opatření na místě, neboť na infekčních odděleních bojují o životy lidí, kteří by bez koronaviru měli před sebou i dalších dvacet let kvalitního života.

„Od jarních měsíců bojujeme o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili onemocněním COVID-19. Pečovali jsme souhrnem o stovky pacientů s těžkým průběhem. Je to práce namáhavá psychicky i fyzicky. Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím,“ konstatují v příspěvku zveřejněném na facebookovém profilu.

Debata Deníku, 25. září 2020 v Ostravě. (zleva) Petr Kajnar (ČSSD), Josek Babka (KSČM), Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Ivo Vondrák (ANO), Jakub Unucka (ODS) a Zuzana Klusová (Piráti).
Nejčernější scénář covidu v Moravskoslezském kraji? Polní nemocnice v Gongu!

„Nechceme vyvolávat paniku a zděšení, ale asi to musíte slyšet. Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších deset až dvacet let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku,“ píší v prohlášení napsaném Výzva z první linie.

Lidí na ventilátoru přežije polovina

„Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina,“ varují lékaři z intenzivní péče a covidových oddělení.

Mladí a zdraví lidé podle nich sice překonají koronavirus většinou bez potíží. Avšak lidí, u nichž může skončit fatálně, je v naší populaci opravdu hodně. „Včetně mnohých z vás a vašich blízkých,“ konstatují.

Testování na covid-19. Ilustrační foto.
Dva v jednom. Laboratoř bude testovat covid a chřipku z jednoho odběru

Signatáři výzvy proto požádali lékaře, kteří nejsou specialisty na infekční nemoci, aby se pokud možno k věci veřejně nevyjadřovali.

„Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc,“ píší. Lidé by si pak podle nich měli mýt ruce, nosit roušky a dodržovat rozestupy. Je to pode nich minimum při ochraně před nemocí.

Na výzvu pod příspěvek stručně zareagoval i Roman Šmucler. „Pokud to bylo na mně. Píšu předpisy na covid a i mám co do činění s organizací malé části lůžek. Jen soucítím s vyděšenými lidmi,“ tvrdí.

CELÉ ZNĚNÍ PROHLÁŠENÍ: 

Proti petici se postavili i děkani

Proti petici kritizující vládu a vyzývající ji k rozvolnění proticovidových opatření vystoupila i Asociace děkanů lékařských fakult České republiky. Děkani lékařských fakult nesouhlasí s jejím obsahem i formou, protože neuvážené zrušení všech opatření by vedlo v konečném důsledku k nárůstu úmrtí a k destabilizaci zdravotní péče.

Před soudem stanula ve čtvrtek žena z Nového Jičína, která porušila karanténu v době nouzového stavu.
Žena z Nového Jičína s covidem jela taxíkem na nákupy. Pak přišel soud a pláč

"Považujeme za nepřijatelné, aby do ní skupina lékařů, místo případné odborné diskuse na patřičném fóru, vstupovala veřejnými výzvami bez jasného vědeckého podkladu, které mohou vést k odmítání protiepidemických opatření, a následně tak vést k omezením ještě drastičtějším," konstatovali děkani. Přitom právě udržení základního chodu společnosti, zdravotnictví a z hlediska lékařských fakult rovněž praktické výuky budoucích lékařů je podle nich v tuto chvíli jednou z priorit.

Lékař: Koronavirus je zákeřný

Ačkoliv může nákaza vypadat v prvních dnech nevinně, velmi rychle se může zvrtnout. "Koronavirus je velice podlý v tom, že na začátku se chová jako lehká chřipka. I ti pacienti, kteří zemřeli, byli první tři až čtyři dny zcela v pohodě, ale poté se jejich stav začal postupně zhoršovat," řekl v rozhovoru pro Deník signatář výzvy Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice. 

Na začátku se podle něj nedá odhadnout, zda člověk bude mít lehký průběh, nebo zda se rozvine zápal plic a dechová nedostatečnost. "V nemocnici skončí jen malá část nakažených, ale ti mají velké problémy, špatně se jim dýchá, potřebují kyslík, někdy hodně kyslíku. Někteří z nich zemřou. Samozřejmě čím oslabenější je pacient svými dalšími nemocemi, tím je větší šance na nepříznivý průběh," dodal.

Obává se přitom toho, kdyby se situace zvrtla. "Pokud  vážně nemocných bude ve velké míře přibývat, může dojít na to, že budeme v podobné situaci, jako byli zdravotníci i veřejnost na jaře v New Yorku, Itálii, Británii…," varoval již dříve lékař - celý rozhovor najdete zde.