V poslední den roku zde bylo hospitalizováno nejvíce nakažených od vypuknutí koronavirové pandemie. Ze 167 hospitalizovaných jich jedenatřicet potřebovalo intenzivní péči a dvanáct muselo být napojeno na umělou plicní ventilaci.

Vedení nemocnice proto rozhodlo, že pro infekční pacienty otevře další oddělení. V této souvislosti byli zdravotníci požádáni, aby přerušili svou plánovanou dovolenou a ihned nastoupili do práce.

Covid se výrazně rozšířil i mezi zaměstnanci nemocnice. Jedná se o nejvyšší počet nemocných zdravotníků za celou dobu trvání epidemie. Aktuálně je covid pozitivních jedenačtyřicet lékařů, osmdesát sester, jedenašedesát sanitářů a čtyřiadvacet zdravotníků musí být v karanténě.

„Situace je opravdu vážná. Kapacita lůžek standardní péče, kterou jsme vyhradili pro covid pozitivní pacienty, se naplnila. Proto jsme rozhodli, že z Centra dětské chirurgie a traumatologie vytvoříme další stanici pro čtyřiadvacet infekčních pacientů. Dětští pacienti budou v případě potřeby hospitalizováni na Klinice dětského lékařství. Dále jsme uvolnili lůžka na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Pro necovidové pacienty jsme vytvořili jednotku intenzivní péče v dospávacím pokoji u Centrálních operačních sálů,“ přiblížil aktuální situaci ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant.

Aby nemocnice ještě více ochránila své zdravotníky, zavedla, podobně jako na jaře, u Oddělení centrálního příjmu, triážní místo.

FN Ostrava naočkovala vakcínou proti covidu již 650 svých zaměstnanců a téměř 60 chronicky nemocných hospitalizovaných pacientů v nemocnici i v Léčebně dlouhodobě nemocných v Klokočově.

Havrlant zdůraznil, že zdravotníci již pracují na hranici svých možností. „Starají se nejen o infekční pacienty, ale intenzivně pečují i o další nemocné, kteří potřebují akutní odbornou pomoc. Zaslouží si obdiv a úctu. A děkuji i našim pacientům, že jsou ohleduplní a chápou celou složitou situaci,“ dodal Havrlant.