Podle rezervačního systému končí linky Praha – Bratislava, Praha – Ostrava a Bratislava – Košice 11. ledna, kdy poletí naposledy. Další termíny již nelze koupit. Zůstává naopak přímé spojení Prahy s Košicemi.

Mezi Prahou a Bratislavou létají ČSA dosud šestkrát týdně, letadlo pak pokračovalo ještě do Košic a zpět do Bratislavy a Prahy. Důvody pro ukončení linky nejsou jasné, mluví se o obchodních výsledcích linky, nedostatku strojů kvůli dalšímu vracení letadel ATR i rozhodnutí hlavního akcionáře, společnosti Smartwings.

V případě spojení Praha – Ostrava ještě na jaře firma oznamovala velké plány na růst, ke kterým ale nakonec vůbec nedošlo.

Linka z Prahy do Bratislavy byla vůbec první, kterou tehdy ještě Československé aerolinie v roce 1923 zavedly. ČSA už jednou spojení se slovenským hlavním městem ukončily: v roce 2011 poté, co dočasně létaly z Bratislavy přímo do jiných evropských měst. Dva roky poté se na linku vrátily, současně se zahájením provozu vnitrostátní slovenské linky z Bratislavy do Košic.

Vyjádření ČSA

„Hlavním důvodem ukončení provozu na obou linkách je nedostatečná kapacita odpovídajícího typu letadel ve flotile koncernu vzhledem k odchodu tří letadel ATR 42 a jejich vrácení lessorům v následujících týdnech. Nasazovat na obě linky proudová letadla s větší kapacitou z flotily koncernu nedává z ekonomického hlediska smysl. Ani jedna z linek nemá pro to obchodní potenciál či předpoklad dalšího růstu poptávky. V rámci koncernu Smartwings se pod značkou ČSA chceme zaměřovat na pravidelné linky, které nabízí zajímavý obchodní potenciál, možnosti růstu a dalšího rozvoje, a je možné je provozovat jednotnou flotilou proudových letadel,“ řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík.