Primátor Petr Kajnar by měl být podle v pondělí schváleného návrhu vyloučen z řad ČSSD. Jak už Deník informoval, důvodem je údajně to, že loni napadl u soudu způsob sestavování kandidátek v kraji pro parlamentní volby.

Návrh ještě musí schválit okresní výkonný výbor ČSSD, přesto už nyní tento krok iniciovaný porubskou organizací sociální demokracie v čele s Lumírem Palyzou vyvolal řadu rozporuplných reakcí mezi ostravskými politiky.

„Nechceme se vměšovat do vnitřních záležitostí ČSSD, ale myslím si, že strana s odchodem Petra Kajnara ztratila svého vizionáře. Mohu říct, že je mi to lidsky líto a zrušení jeho členství považuji za důsledek nějaké krize, která v ČSSD delší dobu panuje," uvedl zastupitel Aleš Juchelka (TOP 09).

Podobný názor sdílí i náměstek primátora Dalibor Madej (ODS). „V tomto případě to vnímám jako jakýsi boj o koryto, a přesně tohle mi na politice vadí. K panu Kajnarovi mohu říct, že za ním stojí mnoho úspěšných projektů pro Ostravu, že je to člověk s vizí, a spolupráce s ním je pro mě potěšením," vyjádřil se Dalibor Madej s tím, že v politice se obecně neodpouští úspěch druhého a odlišný názor.

„Jelikož je to výlučně záležitost strany, nemohu jejich rozhodnutí nijak komentovat. Přinejmenším mě ale zarazilo, že bylo o zrušení členství rozhodnuto bez přítomnosti Petra Kajnara," podotkl k ožehavému tématu ostravský zastupitel a náměstek hejtmana Josef Babka (KSČM). Jediný, koho snad nechalo vyloučení Petra Kajnara z ČSSD chladným, byl podle reakcí Lukáš Semerák z Hnutí Ostravak. „Nemám k tomu co říct. Jedině asi to, že mě to zajímá asi tak, jakože venku zrovna sněží," konstatoval Lukáš Semerák.

K TÉMATU

Co na to říká krajský šéf ČSSD? Hejtman Moravskoslezského kraje a šéf krajské sociální demokracie Miroslav Novák se přímo zúčastnil pondělního jednání v Porubě, které mělo na programu vyškrtnutí primátora Ostravy Petra Kajnara z ČSSD. „Výsledek hlasování je všeříkající poměr hlasů 101 ku 14 pro vyloučení hovoří za vše. Nezbývá mi nic jiného, než toto rozhodnutí respektovat. Výsledky hlasování stranických orgánů a místní organizace je v podstatě to nejreprezentativnější hlasování," uvedl Miroslav Novák. (pin)

Vyloučení Kajnara považuje Sobotka za extrémní Vyloučení ostravského primátora Petra Kajnara ze sociální demokracie má designovaný premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka za „hodně extrémní". Kajnarovi zrušila členství místní organizace sociální demokracie v Ostravě-Porubě v pondělí. Sobotka v úterý novinářům po jednání s hejtmany za sociální demokracii řekl, že situaci ostravského primátora zatím neřešil. Jde podle něj o rozhodnutí místní organizace. „Na druhé straně, já jsem nikdy nebyl stoupencem vylučování ze strany. Myslím si, že to je krok, který je hodně extrémní," uvedl. Zároveň ale připustil, že Kajnar podal na sociální demokracii žalobu těsně před volbami do Sněmovny, kdy to pro ni bylo velmi citlivé. Rozumí prý proto tomu, že řada členů měla pocit, že touto žalobou sociální demokracii poškodil. Kajnar dvojici žalob podal kvůli údajně nedemokratickému sestavování kandidátní listiny, na níž sám nebyl. Ze 120 přítomných členů porubské ČSSD se jich v pondělí pro zrušení jeho členství vyslovilo 101. Ostravský primátor rozhodnutí svých stranických kolegů kritizoval. „V okamžiku, kdy ukážu na to, že strana nefunguje dobře, a oni mě vyloučí, tak si myslím, že ta strana nemá sebereflexi," řekl. Případné odvolání proti rozhodnutí teprve bude zvažovat. (ČTK)