Šance nezaměstnaným

Až pět tisíc lidí, kteří jsou dlouhé měsíce doma, má šanci vrátit se zpět do práce

IVA HAVLÍČKOVÁ

OSTRAVA - Jde o největší projekt, který se zaměřil na dlouhodobě nezaměstnané. Má pomoci až pěti tisícům lidem z Ostravska a Mostecka, dvou regionů postižených restrukturalizací těžkého průmyslu, které vedou v žebříčku počtu nezaměstnaných. Už od pondělka se začnou odborníci z firmy Cofet, která projekt organizuje, probírat jmény lidí, kteří jsou v evidenci pracovního úřadu déle než šest měsíců. Jen v Ostravě je jich asi třináct tisíc. Po prvních pohovorech pak příští týden v pátek zasednou první vybraní uchazeči do lavic. Získat by měli hlavně motivaci znovu pracovat a také nové dovednosti v rekvalifikačních kurzech. Všichni by měli po skončení projektu umět pracovat s počítačem, proto jsou ve dvou pracovištích v Ostravě-Vítkovicích a Porubě, kam budou docházet, umístěny desítky počítačů. „Doufám, že motivační kurzy, které tam budou, lidem zvednou sebevědomí, aby si více věřili. Pak třeba nemusejí být zaměstnáni v rámci tohoto projektu, ale jejich situace se zlepší a oni si tu práci mohou najít sami,“ říká ředitelka ostravského pracovního úřadu Yvona Jungová. Projekt, který připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, bude stát 150 milionů korun a hrazen bude z evropských strukturálních fondů.

-----------------------------------------------------------

Pro mnoho cestujících je cesta Pendolinem zážitek

Vyprodáno! To mohou často slyšet cestující, kteří si chtějí koupit jízdenku do vlaku Pendolino mezi Ostravou a Prahou. Zájem o cestování těmito vlaky stále roste, takže kdo si nekoupí lístek včas, může mít smůlu.

RADIM ŠLEZINGR

OSTRAVA - Doba, kdy byly vlaky Pendolino na trati mezi Ostravou a Prahou kvůli technickým problémům terčem posměchu cestujících, jsou dávno pryč. Ztěchto vlaků se stal za tři roky jejich provozu na českých železnicích fenomén. Zájem o cestování vnich stále roste, některé spoje bývají plně obsazené.

----------------------------------------------------------

Volné hranice aneb Vstup do schengenského prostoru se kvapem blíží


OSTRAVA - Jedete za nákupy do Polska či na dovolenou na Slovensko. Nebo třeba do jiného státu Evropské unie. Blížíte se k hranici. A kontrola nikde. Tak to bude na přechodech vypadat od 21. prosince. Vnitřní hranice se budou moci překračovat i mimo hraniční přechody. V každém případě ale u sebe občané budou muset mít platný doklad. Tedy buď cestovní pas, nebo občanský průkaz. Na hraničním přechodu mezi Českým Těšínem a Cieszynem se u této příležitosti plánují velkolepé oslavy. Propuknou hodinu před půlnocí 20. prosince a spojení obou Těšínu završí ohňostroj. Cestující z mošnovského letiště ale v předvánočním čase ještě žádné změny týkající se vstupu do Schengenu nepostřehnou. Letiště nesoucí jméno skladatele Leoše Jánáčka totiž začne pracovat v režimu Schengenu až k 31. březnu příštího roku. (map)