Curling, sport, který v sobě má něco z bowlingu, pétanqu a domácích prací. To, co na první pohled vypadá relativně jednoduše a možná i trochu směšně, je pěkný kumšt a hlavně obrovská zábava.

Už jen naučit se základní pohyb je velká výzva. Přitom teorie vypadá jednoduše odrazit se, sklouznout se na jedné noze v hlubokém podřepu a v ruce před sebou tlačit curlingový kámen, který musí hráč poslat co nejblíže vyznačenému kruhu. Zmáknout tento základní pohyb bez vybitých zubů a ještě odhadnout dostatečně sílu a rotaci kamene natolik, aby doletěl do hracího pole, dobrou půlhodinu zabere.

Každý má roli

Každý hráč ze čtyřčlenného týmu má svoji roli, a rozhodně se nikdo nenudí. Kapitán tomu, kdo zrovna posílá kámen, ukazuje potřebnou sílu, dráhu a rotaci.

Dvojice metačů zase uhání s poslaným curlingovým kamenem, a pokud je potřeba (což je téměř vždy), téměř dvacetikilovému žulovému „kotouči" doslova vymetávají cestičku, čímž ještě dále upravují jeho rychlost a rotaci.

Pravidla jsou relativně jednoduchá, ale zvládnout alespoň základy curlingu je spíše otázkou hodin než minut. Jen samotný pohyb po ledě vyžaduje určitou dávku hbitosti a rovnováhy.

Už z toho důvodu je dobré si první hru curlingu objednat rovnou na dvě hodiny. Teprve po hodině trénování se totiž dá jakž takž začít hrát.

Vítězové zvou

Daniel Rzymanek z Curling Clubu Karviná, který se ujal první vlny ostravských hráčů curlingu na Zimním stadionu v Porubě, říká, že tento olympijský sport je záležitost gentlemanů.

„Je takový úzus, že vítězný tým zve poražené na drink. Jde to často vidět i na světových soutěžích. Mezi soupeřícími týmy panuje dobrá nálada, vidíte je bavit se spolu i po zápasech. To by se v jiném sportu, třeba mezi Spartou a Baníkem, nestalo," míní Rzymanek. Zároveň dodává, že zatím je curling spíše okrajovou záležitostí.

„Jediná curlingová hala na špičkové úrovni je v Praze. Tento sport se přitom těší stále větší oblibě. Většina lidí, kteří curling někdy zkoušeli, se k němu rádi při každé příležitosti vrací," uzavřel předseda Curling Clubu Karviná.

Curling na Zimním stadionu v Porubě

TERMÍN: Do 30. dubna od 7 do 24 hodin

MÍSTO: Zimní stadion Ostrava Poruba, hala č.II

K DISPOZICI:
• 3 dráhy
• příslušenství (metly, skluzné návleky, kameny)
• vyhřívaný bar
• šatna, úschovna
• obsluha instruktor

CENY:
• Po Pá do 14 hod. 800 Kč / dráha / hod
• Po Pá od 14.hod. 1.600 Kč / dráha / hod
• So Ne, svátky 1.600 Kč / dráha / hod
• Zapůjčení obuvi 50 Kč / dráha