K záběrům z bezpečnostních kamer mělo přístup - podle primátora Jana Dohnala - hned několik subjektů, a proto je možné, že za únikem nemusel být nikdo z řad ostravské policie.

Webová stránka stáhla video zobrazující smrt cyklisty v Ostravě.Webová stránka stáhla video zobrazující smrt cyklisty v Ostravě.Zdroj: Deník/Kateřina Součková

„Samozřejmě žádný takový únik z bezpečnostních kamer není správný a budeme muset hledat způsoby, jak tomu do budoucna zamezit. V současné době zatím nevíme, zda únik videa proběhl z Městské policie Ostrava, Policie ČR, Dopravního podniku Ostrava nebo správcovské společnosti OVANET,“ uvedl v červnu primátor. Podle něj se nejednalo o chybu systému, ale o chybu jednotlivce, který záběry poskytl dále. Což se nyní výsledky vyšetřování potvrdilo.

VIDEO: Vyjádření primátora Jana Dohnala pro Deník

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Podle mluvčího Městské policie Ostrava z vyšetřování vyplynulo, že k úniku nahrávky došlo ze strany zaměstnance Městské policie Ostrava.

„Je nutno zdůraznit, že šlo o individuální, nikoli systémové pochybení. Porušení povinností vyplývajících z právních a ostatních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci bude řešeno v rámci kázeňské a personální pravomoci ředitele MPO,“ řekl Deníku Jindřich Machů, mluvčí Městské policie Ostrava.

V ulici Horní v Ostravě došlo ke srážce cyklisty, 11. června 2023.
Tragédie v Ostravě. Tramvaj srazila cyklistu, zaklíněný muž zemřel

Ve spolupráci s firmou OVANET, která je správcovskou společností, byla podle mluvčího rozšířena stávající bezpečnostní pravidla tak, aby k obdobné situaci už v budoucnu nedošlo.

Možná porušení GDPR, možná ne

Z vyšetřování ostravských kriminalistů podle mluvčí Policie ČR Soni Štětínské vyplynulo, že policisté nezjistili podezření ze spáchání trestného činu. „Šetření ukončili s tím, že spisový materiál zaslali Úřadu pro ochranu osobních údajů k posouzení, zda se některá ze zúčastněných osob nedopustila přestupku v oblasti ochrany osobních údajů,“ uvedla mluvčí.

Tramvajová zastávka Václava Jiřikovského, 13. června 2023, Ostrava-Dubina.
Kdo stojí za únikem záběrů ze smrti cyklisty? Situace má pokračování

Zachycení nahrávky tak podle vyšetřování není trestným činem a může jít jen o porušení v oblasti ochrany osobních údajů. „ Šetření ukončili s tím, že spisový materiál zaslali Úřadu pro ochranu osobních údajů k posouzení,“ dodala mluvčí.