Za jednu třetinu všech nehod cyklistů může alkohol. „Mezi nejčastější příčiny patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti,“ vysvětluje policistka Martina Jablońská. Za jízdní kolo se na cestách považuje i koloběžka.

Policisté zorganizovali první z prázdninových preventivních akcí. Na cyklostezce v Bělském Lese informovali projíždějící. „Cyklistická přilba zabrání až 90 procentům úrazů mozku,“ říká Jablońská. Nejčastějším zraněním cyklistů je poranění hlavy. „Podle zákona sice od 18 let není povinné přilbu nosit, ale i přes to cyklistům doporučujeme, aby si ji na kolo vzali,“ radí policistka.

V Bělském lese došlo dne 9.7.2020 k vraždě ženy, 10. července 2020 v Ostravě.
V Bělském lese nevraždil maniak, muž z Ostravy zabil známou zřejmě v hádce

Projekt Na kole jen s přilbou slaví v letošním roce deset let. „Zaměřujeme se na to, aby měli cyklisté na kole povinnou výbavu a byli na cestách vidět,“ říká lektor dopravní výchovy Patrik Lang z Týmu silniční bezpečnosti. Společně s policisty rozdával reflexní pásky a přívěsky.

Ostravský Mrakodrap ilustrační foto - 04.09.2010
Nestrhnou ho. Strašidelný mrakodrap v centru Ostravy dostane druhou šanci

„Skoro každý den jezdím do práce na kole a přilbu nosím. Na správné vybavení si dávám pozor hlavně v zimě, kdy je brzo tma,“ říká cyklista Petr Hajšr z Ostravy-Jihu, kterého policisté poučili o bezpečnosti na silnicích.

Policisté během prázdnin chystají pravidelné akce až do září. O víkendu je cyklisté mohou potkat na Javorovém vrchu v Beskydech. „Spolupracujeme s horskou službou. Každý prázdninový víkend na nás cyklisté narazí na oblíbených horských cyklostezkách v kraji,“ dodává Lang.

Kateřina Milotová

Fedor Gabčan s jedním se svým historických fotoaparátů.
Fotograf Fedor Gabčan slaví osmdesátiny