Za jednu třetinu všech nehod cyklistů může alkohol. „Mezi nejčastější příčiny patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti,“ vysvětluje policistka Martina Jablońská. Za jízdní kolo se na cestách považuje i koloběžka.

Policisté zorganizovali první z prázdninových preventivních akcí. Na cyklostezce v Bělském Lese informovali projíždějící. „Cyklistická přilba zabrání až 90 procentům úrazů mozku,“ říká Jablońská.

Herec Štěpán Kozub při focení pro Deník 6. února 2020 v Ostravě.
VIDEO: Je něco, na co nemá talent? Ostravská hvězda Kozub baví internet zpěvem

Nejčastějším zraněním cyklistů je poranění hlavy. „Podle zákona sice od 18 let není povinné přilbu nosit, ale i přes to cyklistům doporučujeme, aby si ji na kolo vzali,“ radí policistka.

Projekt Na kole jen s přilbou slaví v letošním roce deset let. „Zaměřujeme se na to, aby měli cyklisté na kole povinnou výbavu a byli na cestách vidět,“ popisuje lektor dopravní výchovy Patrik Lang z Týmu silniční bezpečnosti. Společně s policisty rozdával reflexní pásky a přívěsky.

Předsezonní tisková konference FC Baník Ostrava, 10. července 2019 v Ostravě. Na snímku Marek Jankulovski.
Novinka z Baníku! Jankulovski končí jako sportovní ředitel klubu

„Skoro každý den jezdím do práce na kole a přilbu nosím. Na správné vybavení si dávám pozor hlavně v zimě, kdy je brzo tma,“ říká cyklista Petr Hajšr z Ostravy-Jihu, kterého policisté poučili o bezpečnosti na silnicích.

Policisté během prázdnin chystají pravidelné akce až do září. „Spolupracujeme s horskou službou. Každý prázdninový víkend na nás cyklisté narazí na oblíbených horských cyklostezkách v kraji,“ dodává Lang.

Autor textu: Kateřina Milotová