„Nyní tomu tak není, ale až bude lávka stát, průměrný cyklista by měl být co do rychlosti plně konkurenceschopný tramvajové dopravě,“ konstatuje cyklokoordinátor města Ostravy Martin Krejčí.

Nová lávka ve Svinově by podle něj urychlila cyklistům přepravu oproti stávajícím možnostem o dobrých deset minut. „Nezdá se to jako příliš, ale při ranním spěchu do práce je to hodně.“

Dosud mají cyklisté na výběr z několika variant. Jízdě „střemhlav“ po Opavské ulici do Nové Vsi však nyní brání devítiměsíční rekonstrukce Svinovských mostů. „Je to velmi nebezpečné,“ varuje Krejčí.

Zbylými možnostmi, jak se dostat z Poruby přes Odru na kole, je využití několika lávek přes Odru od Hošťálkovic po Rudnou ulici. Za pár let by ale cyklisté mohli komfortně pokračovat po nové lávce přímo podél Opavské ulice. Cyklostezku však nelze zvenčí napojit na Svinovské mosty, ale je nutné postavit lávku z terénu po mosty „na nožičkách“.

SOUKROMÉ POZEMKY

A v tom je problém, protože pozemky pod mosty patří soukromým vlastníkům a městu se dosud nepodařilo je vykoupit. „Jestliže se co nejdříve podaří zajistit chybějící majetkové vypořádání a souhlasy vlastníků s dotčením jejich pozemků, pak by se mohlo začít stavět v letech 2021 až 2022,“ říká mluvčí města Andrea Vojkovská.

Situace je ale složitější. „Vlastníci pozemků pod mosty dělají trochu problémy,“ všímá si Martin Krejčí.

Nasvědčuje tomu i skutečnost, že podle původních plánů se měla cyklostezka začít stavět už v minulém roce a nyní mohla být hotová. „Bez dořešení majetkových poměrů není možné podat žádost o stavební povolení,“ podotýká Andrea Vojkovská.

LÁVKA ZA 65 MILIONŮ

Situace tak vzdáleně připomíná průtahy u prodloužené Rudné, jejíž dostavba dlouhé roky vázla rovněž na majetkovém vypořádání a dotčení soukromých pozemků. Cyklotrasa M přes Svinovské mosty, jak město projekt vede, by měla vyjít odhadem na 65 milionů korun, což je o třináct milionů více, než se počítalo před pár lety. „V této ceně není jen vyřešení cyklolávky podél Svinovských mostů, ale komplexní napojení na stávající trasy, včetně tubusů pod rampou ze směru od Opavské ulice do Svinova,“ říká mluvčí.