Sdružení firem FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a Excon vyhrálo zakázku na vybudování nové ocelové lávky, která propojí Dolní Vítkovice s centrem Ostravy. Město za stavbu zaplatí 96 milionů korun, o 13 milionů korun více než odhadovaná cena.

Město již podle údajů v registru podepsalo s firmami smlouvu na stavbu. Podle údajů na profilu zadavatele přišly do soutěže čtyři nabídky, vítězné sdružení bylo nejlevnější. 

Výstavba nového nákupního centra v Ostravě-Přívoze, 21. dubna 2022, ulice K Lávce.
Výstavba nového nákupního centra v Ostravě-Přívoze finišuje. Co zde najdete?

Nová lávka překlene Ostravici v místě stávajícího popílkovodu za Velkým světem techniky. „V tuto chvíli máme veškerou dokumentaci a stavební povolení pro celou stavbu lávky a navazující cyklostezky. Zhotovitel by měl mít pak na provedení díla maximálně 26 týdnů,“ uvedla v únoru Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora.

Osvětlení lávky má připomínat měsíční svit

Cyklostezka o délce 550 metrů a šířce čtyři metry bude tvořena pomocí dvou, na lanech společně zavěšených lávek přes železniční vlečku a řeku Ostravici. Lávka je napojena na stávající cyklostezku „E,“ vedenou po pravém břehu řeky. Při bočním pohledu má lávka tvar písmene A, její součástí je střední vetknutý pylon o výšce 28 metrů.

Výstavba nového nákupního centra v Ostravě-Přívoze, 21. dubna 2022, ulice K Lávce.
Výstavba nového nákupního centra v Ostravě-Přívoze finišuje. Co zde najdete?

Zábradlí lávky bude tvořeno nerezovou sítí, horním madlem a doplněno vodící tyčí pro nevidomé. Lávka bude nasvětlena, světlo bude intenzitou připomínat měsíční svit s ohledem na blízkost řeky a biokoridoru, aby nedocházelo k nadbytečnému šíření světleného smogu.

Stavba lávky je koordinována s aktivitami v Dolní oblasti Vítkovic, zejména s festivaly Colours of Ostrava a Beats for Love. Současně je budování lávky koordinováno s přeložkou produktovodů, které jsou v přímé kolizi s připravovanou stezkou v místě u Světa techniky.

Snímky z natáčení prvního celovečerního filmu Tří tygrů mířící do kin. Jmenuje se Tři tygři ve filmu: Jackpot. Kina jej uvedou od 26. května.
Nová komedie Tří tygrů z Ostravy bude zběsilá, podívejte, co vás v kinech čeká

„Nové propojení nabízí rychlé a bezpečné spojení centra s obvodem Vítkovic, díky jehož pojetí dojde jak k překonání aktuálních bariér, tak k velmi přívětivé a bezpečné možnosti způsobu dopravy nejen cyklistů. Ti se při užití nového cyklopropojení vyhnou jízdě po frekventovaných komunikacích. Pozitivní je také to, že projekt přispěje k dalšímu rozvoji této části města a jejímu oživení,“ dodala Šebestová. 

Lávka bude vybudována dle architektonického návrhu Josefa Pleskota, jenž se na budování nové tváře města podílí mnoho let.

Na Dolní Moravě se na jaře otevře největší visutá lávka pro pěší na světě.
Nejdelší visutý most na světě. Dolní Morava otevře v květnu unikátní atrakci