Velký počet cyklistů z Poruby je nyní denně k vidění, jak se pouští přes Svinovské mosty střemhlav dolů k „Vodárně" po dopravně velmi vytížené silnici Opavské.

Bezpečnější průjezd přes cyklostezky jim totiž blokuje zavřená lávka přes Odru v Nové Vsi. Mimo provoz bude až do konce roku kvůli zvedání protipovodňového valu.

Lávka v Třebovicích

„Mám strach, když kolem mě těsně jedou auta, autobusy i náklaďáky, ale v současné chvíli je to pro mě nejrychlejší možnost, jak se dostat na kole z Poruby do práce," popisuje své ranní cyklojízdy přes Svinovské mosty Iva Válková, která má zaměstnání v centru Ostravy.

Dříve jezdila v klidu, stejně jako mnoho dalších cyklistů, přes zmíněnou lávku přes Odru v Nové Vsi nedaleko „Boříka".

Na tři dny je zavřená i další lávka přes Odru, která slouží cyklistům. Od 1. do 3. srpna nepřejedete přes mostek v Třebovicích.Zdroj: Deník/Martin Pleva

Další lávky přes řeku jsou u Rudné ulice anebo v Třebovicích, což znamená časově náročnější zajížďku. Lávka v Třebovicích teď navíc bude krátce, a to od pondělí 1. do středy 3. srpna, také zavřená.

Příhodná je tedy otázka, kdy bude město konečně řešit propojení mezi Porubou a centrem po nové cyklostezce vedené přes Svinovské mosty, která už je pár let v plánu.

„Cyklolávka dostavěná na Svinovských mostech je potřebná, protože teď je propojení Poruby s centrem opravdu nevalné. Usilujeme o ni pár let, tak snad se brzy začne něco dít," přidává svůj názor Michal Bača, šéf sdružení Ostravou na kole.

Očekávaná stezka

Podle Andrey Vojkovské, mluvčí ostravského magistrátu, je v současnosti vydáno platné rozhodnutí o umístění stavby cyklostezky přes Svinovské mosty a aktuálně se zpracovává dokumentace pro stavební povolení.

„Vzhledem k umístění a trase cyklostezky je toto projednávání časově náročné. Do srpna příštího roku ale budeme připraveni na zahájení výběrového řízení na zhotovitele stavby. Ta by pak mohla začít v dubnu roku 2018 s tím, že doba výstavby se odhaduje na osm měsíců," vysvětluje mluvčí Vojkovská s tím, že předpokládané stavební náklady jsou nyní 52 milionů korun.

Přesná podoba cyklostezky přes Svinovské mosty ještě není hotová, přibližnou ale nastiňuje jedna z původních vizualizací, které si město nechalo k projektu udělat. Zdroj: Zdroj: MMOA jak by tedy očekávaná stezka přes nedávno rekonstruované Svinovské mosty měla vypadat? A kudy povede?

Podle informací z radnice by se měla napojit na současnou stezku M, jež vede podél celé ulice Opavské od Slovanu až do Svinova ke křižovatce s ulicí Sabinova. Tam už jen překříží sjezd z Opavské na Bíloveckou ulici a napojí se na nově vybudovanou rampu.

„Samostatná rampa pro cyklisty povede souběžně se zastávkami Svinovské mosty a následně dál po části mostu přes železnici a dálnici. Po překonání tohoto úseku mostu bude stezka svedena na Dubí a navázána přes most přes Odru na ulici U Hrůbků," nastiňuje ještě Andrea Vojkovská.