Řidiči bez dálniční známky totiž na dálnici D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou a na dálnici D48 mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem nesmí. Místo toho jezdí po „starých“ silnicích.

„Je to neúnosné. Dálnice je tady proto, aby přemístila tranzit a ulehčila obcím. To se neděje. Lidé chtějí ušetřit 1500 korun za dálniční známku,“ podotkl už dříve starosta Žabně David Hejneš.

Ministerstvo dopravy osvobodilo v posledních třech letech od poplatku celkem 185 kilometrů dálnic, což se dotklo většiny krajů. Od příštího roku by se ke zneplatněným dálničním úsekům chtěla kromě Sviadnova, Žabně a Paskova, tedy obcí, které leží u D56, přidat také Dobrá.

Podle tamního starosty Jiřího Carbola obec v minulých letech opakovaně žádala o vynětí části dálnice D48 ze seznamu zpoplatněných dálnic, ale neúspěšně. Kromě obtěžujícího hluku dusí tamní obyvatele zplodiny z vozidel. Teď ale má obec na své straně silného hráče – ministerstvo životního prostředí. Šance na úspěch se proto zvyšuje.

„Řidiči se vyhýbají placenému úseku Frýdek-Místek – Dobrá použitím komunikace II/648 vedoucí středem obce, což se negativně odráží na kvalitě ovzduší i bezpečnosti provozu v obci. V návaznosti na tuto skutečnost i obdržené podněty jsme požádali ministerstvo dopravy o úpravu zpoplatněného úseku při nejbližší novelizaci příslušného právního předpisu,“ potvrdila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Jedinou dálnicí v okrese, která je bez poplatku, je úsek na D48 mezi Rychalticemi a Frýdkem-Místkem.

USPĚJÍ? JASNO BUDE NA PODZIM

Připomínkové řízení ke změně vyhlášky ministerstva dopravy ke zpoplatnění pozemních komunikací je otevřené právě teď.

„Následně se budeme jednotlivými podněty zabývat. Vyhláška bude zveřejněna na přelomu října a listopadu,“ konstatovala mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. A právě do připomínkového řízení se hodlá vložit ministerstvo životního prostředí.

„Vzneseme zásadní připomínku, aby úsek dálnice D48 Frýdek-Místek – Dobrá již nebyl zpoplatněn, protože ho lze velmi dobře využít zároveň jako obchvat obce Dobrá, kde je zhoršená kvalita ovzduší a kde jsou opakovaně překračovány koncentrace benzoapyrenu a prachových částic PM 10,“ doplnila mluvčí ministerstva životního prostředí.

Podle posledního celostátního sčítání dopravy jezdí přes Dobrou v průměru skoro osm tisíc vozidel denně. Vyplývá to z údajů Ředitelství silnic a dálnic za rok 2016. Cestu využívají například i zaměstnanci nošovické průmyslové zóny, kteří bydlí ve Frýdku-Místku a nemají na svých autech dálniční známku.

Podobné vytížení je na silnici III/48411 v úseku mezi kruhovým objezdem ve Sviadnově a Paskovem, kudy v průměru jezdí přes sedm a půl tisíc vozidel denně. Například na nedaleké silnici přes Lískovec a Řepiště byla hustota provozu při posledním sčítání dopravy o zhruba dvě pětiny nižší.