„Autobus soukromého dopravce přivezl z Prahy a Brna až do Ostravy-Svinova celkem dvaadvacet osob, které se v souvislosti s koronavirovou pandemií složitě vracely z několika evropských zemí do Moravskoslezského kraje,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Ilustrační foto.
Ostrava podpoří drobné podnikatele. Další pomoc připravuje

Deset lidí dalo po výstupu ve Svinově přednost individuálnímu odvozu soukromými automobily příbuzných a známých. „Jejich řidičům poskytli hasiči respirátory,“ řekl Kůdela s tím, že zbývajících dvanáct pasažérů hasiči za zvýšených bezpečnostních opatření převezli do jejich domovů svým autobusem.

ROUŠKY, RESPIRÁTORY

„Všichni obdrželi od hasičů respirátory, roušky a ochranné rukavice. Posádku autobusu tvořili dva příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, kteří byli opatřeni ochrannými pomůckami – ochranným oblekem a rukavicemi, filtrační maskou, respirátorem a ochrannými brýlemi.

VŠB-TU tiskne nástavce na filtry FFP3 které se využívají v celoobličejové masce.
PODÍVEJTE SE: 3D tiskárny v Ostravě chrlí potřebné ochranné štíty

V autobusu byla vytvořena provizorní přepážka, která oddělovala posádku vozidla od ostatních cestujících,“ doplnil Kůdela. Hasiči mimo jiné s cestujícími zamířili do Frýdku-Místku, Kopřivnice, Českého Těšína či Krnova. Autobus po návratu ještě v pátek ráno prošel pečlivou desinfekcí, včetně hasičské posádky.

Z KATOVIC

Šlo již o druhý převoz občanů ze zahraničí, na kterém se v závěrečné fázi podíleli moravskoslezští hasiči. V sobotu 21. března vyzvedl hasičský autobus na letišti v polských Katovicích šestadvacet českých turistů vracejících se z Afriky. „Za obdobných bezpečnostních podmínek jako u cestujících z Ostravy-Svinova je za dvě hodiny převezl zpátky na území České republiky a vyložil v Karviné,“ uzavřel Kůdela.

Online reportáž