Těsné vítězství hnutí ANO 2011 nad ČSSD předpovídá průzkum ostravské společnosti Respond, který provedla 28. a 29. září na vzorku 800 dospělých obyvatel Ostravy.

Velký potenciál má podle něj Ostravak s 18,8 procenta hlasů a Ostravské fórum s 16,3 procenta hlasů. Další politická uskupení se umístila pod desetiprocentní hranicí. Tyto výsledky se od exkluzivního předvolebního průzkumu, který pro regionální Deník zpracovala společnost Sanep, ale liší.

Největší rozdíl volebního potenciálu je vidět u Ostravského fóra, kterému průzkum společnosti Sanep předpovídá 4,2 procenta hlasů. Oproti výsledkům šetření Respondu se liší o více než dvanáct procent. Pohoršili si naopak komunisté, občanští demokraté, ale také TOP 09 nebo Nezávislí.

Kdo usedne v křesle primátora?

Volebního potenciálu mohou jednotlivé kandidující politické strany a hnutí hypoteticky dosáhnout v případě, že se ke každému politickému subjektu přikloní celá skupina pochybujících voličů. Součet volebních potenciálů tedy netvoří 100 procent.

„Na otázku, kterého z kandidátů by nejraději viděli na postu primátora, lidé nejčastěji odpovídali jméno lídra ČSSD Lumíra Palyzy, pro kterého hlasovalo 17,4 procenta respondentů. Na druhém místě skončil současný primátor Petr Kajnar s 16 procenty a na třetím místě pak lídr ANO Tomáš Macura. Tyto preference pak můžou sehrát roli právě u váhajících voličů a nebo u voličů, kteří se rozhodují spíše podle jmen a osobností ve stranách a hnutích," uvedl zástupce agentury Respond Ondrej Gažík.

V průzkumu 50,5 procenta respondentů uvedlo, že jejich volební preference jsou dlouhodobě stejné. Naopak 49,5 procenta voličů, kteří pravděpodobně půjdou k letošním volbám, tvrdilo, že své volební preference často mění.