Ačkoli v závěru roku vyjednaná nová kolektivní smlouva lidem z Liberty zaručuje, že o příjem nemusí mít obavu, s ohledem na tíživou ekonomickou situaci huti a řadu slibů i plánů v posledních měsících žije spousta zaměstnanců v nejistotě.

A v polovině tohoto týdne jejich obavy ještě vzrostly. „Nepřišla,“ hlásil ve středu k výplatě jeden z pracovníků. „Máme ve smlouvě, že má chodit 10. pracovní den. Tři lidi ji mají na účtě, ale tak deset ne,“ zjišťoval muž mezi nejbližšími spolupracovníky.

Liberty Ostrava, ilustrační foto.
Liberty Ostrava se opět nerozjede, lidé se báli o výplatu. Co huti přikázal soud

Huť už před lednovým výplatním termínem ujišťovala, že výplata lidem dorazí včas, připsání na účet se však může lišit v závislosti na bance. „Zajímavé je, že kolega má Monetu a výplata mu přišla, a kolegyně má taky Monetu a nic,“ zmínil nyní další zaměstnanec.

„Musím informovat o nevyplacení výplat asi polovině zaměstnanců společnosti Liberty Ostrava. Včera 14. 2. 2024, tedy 10. pracovní den v měsíci, společnost nevyplatila mzdu dle podmínek v kolektivní smlouvě a porušují tak již závazky i proti zaměstnancům,“ napsal redakci anonymně další ze zaměstnanců.

Co říkají legendy Baníku na možný návrat klubu na Bazaly?
Legendy Baníku o návratu na Bazaly: jednohlasný souhlas. Co vzkazují odpůrcům

Podobných zpráv nejen v elektronické poště redakce Deníku s úderem čtvrtečního rána přibylo. Liberty má totiž skutečně nejzazší závazný výplatní termín 10. pracovní den v měsíci, přičemž čtvrtek už je jedenáctým pracovním dnem. A s ohledem na situaci huti to v lidech vzbuzuje obavu.

„Společnost Liberty Ostrava potvrzuje, že výplaty byly odeslány všem zaměstnancům,“ ujistila pracovníky mluvčí podniku Kateřina Zajíčková. Výplata by tak do konce týdne zřejmě měla dorazit všem.

Zaměstnanci Liberty Ostrava jsou od 22. prosince doma kvůli překážce v práci na straně zaměstnavatele a pobírají 100 procent platu (zaměstnanci Tamehu 80 procent). Do práce jich chodí nyní jen asi šest stovek lidí, vesměs zajišťují nezbytnou údržbu areálu. Administrativní zaměstnanci pracují z domu.

K TÉMATU 

Krize v Liberty Ostrava v kostce

Problémy huti naplno vyeskalovaly na podzim. Vysoká pec je udržována v teplém útlumu od 23. října v důsledku poklesu poptávky na trhu a nerentabilní výrobě. Na přelomu léta a podzimu přestala huť platit dodavatelům a rostly její dluhy. Soud ochránil huť vyhlášením takzvaného moratoria nejprve před dodavatelem energií Tameh (nyní už zrušeno) a následně před všemi věřiteli, než přikázal uhradit Tamehu 500 milionů korun. Peníze zatím huť nezaplatila. Tameh skončil v úpadku, soud jej na vlastní žádost poslal do insolvence. Od druhé poloviny prosince jsou zaměstnanci obou společností doma na takzvaných překážkách, výroba stojí a do práce chodí nyní jen asi šest stovek lidí, kteří vesměs zajišťují nezbytnou údržbu areálu. Administrativní zaměstnanci pracují z domu. Liberty říká, že restrukturalizaci může zahájit po zahájení dodávek energie od Tamehu, ten zase plánuje zprovoznit elektrárnu po zaplacení dluhu za energie, který vůči němu od podzimu Liberty má.

Vše o krizi v Liberty Ostrava najdete zde.