Ačkoliv řada z nás na Velký pátek nepůjde do práce, obchody budou většinou otevřené. Jde totiž o den pracovního klidu, nikoliv státní svátek, proto zákon tento den ve svém výčtu opomíjí.

Jak to ale bude o Velikonočním pondělí? Zákon přikazuje uzavřít všechny obchody s prodejní plochou nad dvě stě metrů čtverečních. Co na to ostravská obchodní centra, kde se velké obchody s těmi malými, kterých se omezení netýká, mísí?

OC Nová Karolina. Ilustrační foto.
Mezi nejagresivnější zákazníky patří násilníci v Ostravě

„V pátek máme otevřeno standardně, ovšem v pondělí budou zavřeny všechny prodejny nad dvě stě metrů čtverečních," uvedl marketingový manažer Fora Nová Karolina Tomáš Lučan s tím, že se to týká také hypermarketu Albert. Nebude to tedy jako o vánočních svátcích, kdy bylo obchodní centrum kompletně uzavřené vyjma multikina. Tento režim ovšem potká Avion Shopping Park. Zatímco na Velký pátek zde lidé nakoupí bez omezení, tak o Velikonočním pondělí bude centrum podle marketingové manažerky Petry Navrátilové kompletně uzavřené.

Stejný režim, tedy uzavření centra s výjimkou multikina, zvolilo také OC Futurum.

„Rozhodnutí vlastníka je takové, že o státním svátku je zavřeno. Nechceme mást lidi tím, že některé obchody budou otevřené a jiné zavřené," vysvětlil manažer Futura Tomáš Jelínek s tím, že na Velký pátek, tedy v den pracovního klidu, bude i toto centrum plně v provozu.

Lemur Sclaterův.
V ostravské zoo se narodil vzácný modrookoý lemur Sclaterův

Ne už OC Laso na Masarykově náměstí, které bude podle manažerky Olgy Kvapilové zavřeno jak v pátek, tak i v pondělí. Výjimkou je obchod Billa, který bude otevřen v pátek od 7 do 13 hodin. V pondělí budou, vyjma „obchoďáků", zavřeny také klasické potravinové řetězce, například Globus a Albert v Opavské ulici v Porubě a také všechny obchody Tesco.

„Samozřejmě že nás tento zákon negativně ovlivňuje, ale podmínky jsou pro všechny stejné. Už i obchodníci a nakupující lidé si zvykli a vědí, jak se co má, protože po tom zatěžkávacím více než půl roce a několika svátcích už je to zaběhlejší," vysvětluje Tomáš Lučan z Fora Nová Karolina. „Myslím, že lidé už vědí, kdy si mají nakoupit. Určitě to zvládnou s předstihem," potvrzuje jeho slova Ostravanka Helena Tichá

Jak pojede MHD? O velikonočních svátcích, tedy na Velký pátek a o Velikonočním pondělí, pojedou spoje Dopravního podniku Ostrava podle nedělních jízdních řádů. Kromě toho nebudou ve čtvrtek, na který připadají velikonoční školní prázdniny, vypravovány spoje označené poznámkou „c".

Kdy musejí mít obchody zavřeno? Obchody s prodejní plochou nad dvě stě metrů čtverečních musejí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou být otevřeny do 12 hodin.

Ilustrační foto.
Policisté hledali čtyřčlennou rodinu z Novojičínska. Už se s ní spojili