Podle informací Seznam Zpráv tam byl navezen nelegální odpad do několikasetmetrového výkopu, který má sloužit jako nehořlavá bariéra, složení má být však odlišné a jsou náznaky, že někdo dopustil zřízení obří černé skládky. Diamo, které sanaci tamní haldy provádí, kvůli tomu podalo trestní oznámení na neznámého pachatele a situaci už několik měsíců řeší ostravská kriminálka. Trestní oznámení však nyní podala i společnost Ridera Bohemia, která vzdušnou jámu zasypává.

Tragická událost na ulici A. Gavlase v městské části Ostrava-Dubina, 3. ledna 2024
Tragická událost v Ostravě. Žena vypadla z okna panelového domu

Ridera Bohemia podala na přelomu roku kvůli haldě Heřmanice trestní oznámení. Důvodem má být vyšetření zákulisních her o miliardy státu. Trestní oznámení cílí na neznámého pachatele. „Způsobil, že nemůže pokračovat sanace, rekultivace a budování oddělovací vzdušné stěny proti šíření termické aktivity zevnitř ostravské haldy Heřmanice ke skládce nebezpečného chemického odpadu společnosti OKK Koksovny. Někdo záměrně vytvořil nátlak na zcela nesmyslné, podle Obvodního báňského úřadu vysoce rizikové, nebezpečné, a tedy i nepřijatelné odstranění oddělovací ochranné stěny. Současně někdo usiluje, a to i za cenu zastavení prací na bezpečnostní stěně a s tím spojených ekologických rizik a hrozeb, o vymožení peněz ze státního podniku Diamo. Společnost Ridera Bohemia měla v tomto ohledu posloužit jako zástupný cíl,“ stojí v tiskovém prohlášení společosti Ridera Bohemia.

Ridera: Jde o strašení veřejnosti

Firma popírá, že by 250 metrů dlouhá jáma obsahovala jiný než povolený materiál. „Veřejnost je záměrně strašena pojmy jako nelegální odpad nebo nebezpečná skládka vytvořená naší společností. Ve skutečnosti jsme podle smlouvy se státním podnikem Diamo na odvalu Heřmanice v Ostravě budovali oddělovací vzdušnou stěnu za použití certifikovaného zásypového materiálu, u kterého z jeho charakteru i z následných odborných a znaleckých posudků vyplývá, že je tento materiál nehořlavý a z pohledu rizika samovznícení bezpečný a neškodný,“ uvedl člen představenstva Ridera Bohemia Roman Rohel.

Odložené vánoční stromky.
Pozor, změna: odkládání vánočních stromků k popelnicím v Ostravě. Ano, nebo ne?

Ukládání nepovoleného materiálu s cílem vyhnout se jeho placenému uskladnění, jsou podle něj pouze fámy. „Neobohatili jsme se, stovky milionů jsme neinkasovali, materiál do stěny jsme pro naše klienty ukládali za ceny obvyklé a nikdy nešlo o údajný nelegální nebo nebezpečný odpad, ale o přepracovaný produkt, který plní normy. Každý, kdo nám podsouvá něco jiného a kalkuluje stovky milionů údajného zisku, účelově klame veřejnost,“ prohlásil Rohel s tím, že naopak Ridera Bohemia platila státnímu podniku Diamo za vykopanou a odváženou hlušinu a pronájem pozemku.

Diamo podle něj za zhruba deset let provedlo na heřmanické haldě přes 300 kontrol. „Žádná z těchto kontrol zásadní nedostatky v činnosti firmy Ridera Bohemia nezjistila. Kromě toho má Ridera Bohemia k dispozici a může veřejně doložit posudky na nehořlavost, termickou situaci, vlastnosti materiálu používaného k zásypu i geostabilitu stěny. Ridera Bohemia je tedy přesvědčena, že žádné nebezpečí nezpůsobila, žádné svévolné kroky nečinila, veřejné zdraví nijak neohrozila,“ píše se dále v prohlášení firmy.

K soudu ve čtvrtek dorazili tři ze čtyř obžalovaných. Vpravo majitel sběrny z Olomoucka.
Krádeže soch budily u soudu emoce. Do Ostravy dorazili i příbuzní obžalovaných

Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB-Technické univerzity Ostrava údajně v jednom ze znaleckých posudků, které má Ridera Bohemia k dispozici, konstatuje, že použitý zásypový materiál není schopen šířit hoření a v místě jeho uložení nejsou vhodné podmínky pro šíření hoření. Není tam údajně taková termická aktivita, která by mohla ohrozit sousední skládku chemických odpadů společnosti OKK Koksovny.

Má jít o miliardy státu

Podle Ridery Bohemia jde v celém sporu o něco úplně jiného - miliardy ze státní kasy. Ridera Bohemia podle informací z tiskového prohlášení pracovala podle smlouvy s Diamem na pouhých čtyřech procentech celkové rozlohy haldy v Ostravě-Heřmanicích. Na dalších částech hospodaří nejen Diamo, ale zejména soukromé subjekty: Ostravská těžební a cresco&finance. Tedy jediný další vlastník pozemků kromě Diama. Obě soukromé společnosti vlastní tentýž majitel. A tady má být jádro věci.

Tragická nehoda v Ostravě-Nové Vsi se smrtelnými následky.
Smrtelná nehoda v Ostravě, auto se střetlo s tramvají, spolujezdec těžce zraněn

„Ostravská těžební je od roku 2020 v soudním sporu s Diamem a podle vlastních vyjádření v médiích usiluje o získání zhruba 1,2 miliardy korun z prostředků tohoto státního podniku. Vedle toho společnost cresco&finance hodlala výnosně zpeněžit pozemky na heřmanické haldě nakoupené podle katastru nemovitostí od společnosti Asental Land, což se jí nepodařilo. Jako nový vlastník ale cresco&finance vypovědělo Diamu nájemní smlouvu na dané pozemky, a tím vyloučilo vstup na místa, kde se měla dále budovat oddělovací vzdušná stěna. Tím cresco&finance od léta 2022 znemožnilo další budování stěny,“ popisuje Ridera.

Vše k tématu Kauza Haldy Heřmanice najdete zde.

Ridera Bohemia proto od poloviny roku 2022 na haldě nepokračuje v budování ochranné vzdušné stěny, započaté v roce 2014, a údajně neví, co se tam dále děje. I proto, vedle hájení dobrého jména firmy, považovala za nutné podat trestní oznámení.